Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Moby Dick - Ljubomoran

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Moby Dick - Ljubomoran
    2. Haustor - Moja prva ljubav
    3. Oliver Dragojević - Tko sam ja da ti sudim
    4. Bajaga - Lepa Janja ribareva kći
    5. Zdravko Čolić - Krasiva
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    2. 28. april - 1 - Dodir noći
    3. 28. april - 2 - Dodir noći
    4. 28. april - 3 - Dodir noći
    5. Nađa Dulić - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

    Pasta sa lososom Pasta sa lososom

    Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...

  • Zdravlje
    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

    Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement? Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?

    Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

    Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine

    Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!

  • Preporučujemo
    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

    Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru

    Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Zemlja ima nove komšije: Otkivene četiri nove planete

    Barnardova zvezda odavno je predmet interesovanja astronoma koji proučavaju svetove izvan našeg Sunčevog sistema. Nalazi se na udaljenosti od oko šest svetlosnih godina i poznata je po brzom kretanju kroz našu noćnu galaksiju.




    13-03-2025 | 11:36 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstcock, R_Tavani


    Godinama su naučnici sumnjali da bi ova zvezda mogla da sakrije planete koje bi pomogle u boljem razumevanju formiranja planetarnih sistema.


    Sada se čini da su dobili potvrdu. Nedavna posmatranja ukazuju na postojanje četiri minijaturne planete u orbiti Barnardove zvezde.


    Svaka od njih ima masu između 20 i 30% mase Zemlje i kompletira orbitu oko svoje zvezde za samo nekoliko dana.


    Ovo otkriće izazvalo je veliku pažnju jer potvrđuje napredak u detekciji manjih i teško uočljivih planeta.


    "Ovo je zaista uzbudljivo otkriće – Barnardova zvezda je naš kosmički sused, a ipak znamo tako malo o njoj," rekao je Ritvik Basant, doktorand na Univerzitetu u Čikagu i prvi autor studije. "Ovo je prekretnica u preciznosti novih instrumenata u odnosu na prethodne generacije."


    Barnardova zvezda – osnovne informacije

    Barnardovu zvezdu je prvi put identifikovao astronom E. E. Barnard 1916. godine na Opservatoriji Jerkes. Od tada, naučnici je pomno prate.


    Zvezda je stekla nadimak "veliki beli kit" jer su astronomi više puta verovali da su otkrili planete oko nje, ali su njihova otkrića kasnije bivala osporena. Međutim, novo istraživanje, objavljeno 11. marta u časopisu The Astrophysical Journal Letters, donosi čvrste dokaze.


    Raniji instrumenti nisu bili dovoljno precizni, što je često dovodilo do kontradiktornih podataka. To je razlog zašto je Barnardova zvezda postala legendarna među planetarnim istraživačima, koji su povremeno mislili da imaju dokaz, ali su na kraju shvatili da su rezultati neodređeni.


    Stručnjaci naglašavaju da je Barnardova zvezda najbliži jednostruki zvezdani sistem našem Suncu. Za poređenje, najbliži zvezdani sistem, Proksima Kentauri, sastoji se od tri zvezde koje su međusobno gravitaciono povezane.


    Ova razlika je važna jer prisustvo više zvezda komplikuje način na koji planete mogu nastati. S druge strane, crveni patuljak poput Barnardove zvezde sa samo jednim pratećim telom može pružiti drugačije uslove za razvoj planeta.


    Lov na planete pomoću MAROON-X instrumenta

    Astronomi ne mogu direktno da vide male planete blizu sjajnih zvezda, ali mogu da posmatraju blage gravitacione uticaje koje planete imaju na svoju zvezdu.


    Za ovo istraživanje korišćen je specijalizovani instrument MAROON-X, instaliran na teleskopu Gemini na Havajima, koji detektuje slaba osciliranja u svetlosnom signalu zvezde. Na taj način, naučnici su identifikovali tri planete u orbiti Barnardove zvezde.


    Četvrta planeta je otkrivena kombinovanjem ovih podataka sa ranijim posmatranjima dobijenim instrumentom ESPRESSO u Čileu.


    "Posmatrali smo u različitim noćnim terminima, na različitim mestima. Oni su u Čileu, mi smo na Havajima. Naši timovi nisu sarađivali, što nam daje dodatnu sigurnost da se ne radi o grešci u podacima," objasnio je Basant.


    Karakteristike planeta oko Barnardove zvezde

    Naučnici veruju da su novootkrivene planete male i stenovite, ali tačan sastav još uvek nije potvrđen.


    Zbog ugla posmatranja sa Zemlje, ove planete ne prelaze ispred svoje zvezde, što otežava analize koje bi mogle otkriti da li su sastavljene od stena ili gasa. Ipak, orbite planeta su verovatno suviše blizu zvezdi da bi uslovi na njima bili pogodni za život.


    "Radili smo intenzivno na ovim podacima krajem decembra i neprestano sam razmišljao o tome," rekao je profesor Džejkob Bin sa Univerziteta u Čikagu.


    "Odjednom smo znali nešto što niko drugi nije znao o svemiru. Jedva smo čekali da ovu tajnu podelimo sa svetom," dodao je.


    "Mnoga naša istraživanja su postepena, pa ponekad gubimo širu sliku," rekao je Bin. "Ali sada smo otkrili nešto što će čovečanstvo pamtiti zauvek. Taj osećaj otkrića je neverovatan."


    Šta sledi?


    Četiri planete Barnardove zvezde spadaju među najmanja nebeska tela ikada potvrđena pomoću tehnike radijalne brzine.


    Većina do sada otkrivenih stenovitih egzoplaneta bila je veća od Zemlje, a među njima postoje određeni obrasci koji se ponavljaju širom galaksije.


    Astronomi sada žele da istraže da li manje planete pokazuju različite hemijske sastave, što bi moglo da pruži uvid u procese njihovog formiranja.


    Crveni patuljci, koji su najbrojniji tip zvezda u univerzumu, poznati su po svojoj intenzivnoj magnetnoj aktivnosti, što može uticati na formiranje planeta u njihovim sistemima.


    Značaj otkrića planeta oko Barnardove zvezde

    Razumevanje ovih procesa moglo bi otkriti koji tipovi zvezda najčešće imaju stabilne planetarne sisteme.


    Neki istraživači se nadaju da bi ovo moglo pomoći u budućim potragama za životom, iako ove konkretne planete verovatno nisu nastanjive zbog ekstremnih uslova.


    Naučnici će nastaviti da unapređuju metode istraživanja kako bi otkrili planete u tzv. naseljivim zonama – regijama gde bi voda mogla postojati u tečnom stanju. Svako poboljšanje teleskopa povećava šanse za nova, revolucionarna otkrića.


    Celokupna studija objavljena je u časopisu The Astrophysical Journal Letters.

  • Pročitajte i...
    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

    Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje? Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?

    Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: