-
Poslednjih 5 pesama
- Magazin - Minut srca tvog
- Oliver Mandić - Ljuljaj me nežno
- Tony Cetinski - Laku Noc
- Film - Mi nismo sami
- Merlin - Učini mi pravu stvar
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Zašto komarci zuje?
Ništa nije toliko iritantno kao najezda komaraca u toplijim noćima, posebno nakon sumornih zimskih meseci. Oni konstantno lebde oko naših ušiju i proizvode dosadno zujanje.
30-05-2024 | 15:47 | Autor/Izvor: Naxi media, LiveScience
Foto: Bigstock, galitskaya
„Zujanje u uhu je uglavnom samo nuspojava udaranja krila komarca“, rekao je Michael Riehle, profesor entomologije na Univerzitetu u Arizoni. „Zvuk nema dug domet, tako da ga najviše primetite kada vam lete oko ušiju.“
Ženke zujeTo zujanje koje čujete je verovatno od ženke komarca. To je zato što mužjaci i ženke komaraca vode veoma različite živote. Mužjaci se obično druže i pijuckaju nektar cveća. Ženke, međutim, nakon parenja moraju da pronađu obrokkako bi imale dovoljno energije za proizvodnju jaja. U stvari, ženke komaraca su opremljene jedinstvenim alatima za udomljavanje njihove sledeće žrtve.
„Iz daljine, ženke komaraca prepoznaju ugljen-dioksid koji izdišemo“, rekao je Riehle za Live Science. „Ugljen-dioksid stimuliše ženke komaraca da počnu da traže domaćine, leteći napred-nazad prate gradijent koncentracije nazad do izvora.
Drugim rečima, komarci nam zuje oko glave jer tu izbacujemo najviše ugljen-dioksida.
Dok se približava, ženka komarca reaguje na telesnu toplotu i oblak ugljen-dioksida. Ženka komarca koristi senzore ukusa na nogama kako bi utvrdila da li je čovek ili životinja adekvatan izbor za njen sledeći obrok. Dok neke studije sugerišu da je krv tipa O najbolji izbor, Riehle je i dalje skeptičan; nije našao nijedno ubedljivo istraživanje o krvnoj grupi i interesovanju komaraca. Umesto toga, on veruje da drugi faktori, poput genetike osobe, pa čak i ishrane, igraju veću ulogu u tome koliko je „ukusnog“ ukusa osobe.
Vaša koža "odaje ovaj jedinstveni koktel mirisa koji će nekim komarcima biti privlačniji nego drugima", rekao je Riehle. Druga studija je otkrila da ženke komaraca više privlače muškarci koji imaju manje raznovrsnih bakterija na svojoj koži nego muškarci sa više različitih kožnih bakterija; takođe su im privlačnije osobe koje nose tamne boje nego svetle.
Dok ženka leti ka meti, ona udara krilima otprilike 500 puta u sekundi na frekvenciji od 450 do 500 herca. Ova frekvencija je postavljena na muzičku notu A, na koju se, slučajno, orkestar podešava pre koncerta.
Iako nama ovo smeta, mužjacima komaraca je muzika. U prinsipu, mužjaci, čija krila kucaju na višoj frekvenciji od ženki, slušaju prigušene tonove ženki kada traže par.Studija iz 1996. u časopisu Trends in Parasitology otkrila je da su ženke komaraca iz roda Anopheles, koje su odgovorne za prenošenje parazita malarije, privučene bakterijama na ljudskim stopalima. Ova bakterija, Brevibacterium linens, je ista ona koja daje limburger siru karakterističan miris. Nastavna studija iz 2013. u časopisu PLOS One potvrdila je da komarce, u stvari, privlači sir Limburger.
Što se tiče izbegavanja komaraca, najbolje je da nosite odeću svetle boje i dugačku, primenite repelent protiv insekata i klonite se žarišta komaraca (na primer, močvare) u sumrak i zoru, kada su komarci najaktivniji, preneo je Live Science. -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
Slavimo Svetski dan knjige: Koliko često čitate?
Danas, 23. aprila obeležava se Svetski dan knjige i autorskih prava.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: