Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Tutti Frutti Band - Ti me izludjuješ

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Tutti Frutti Band - Ti me izludjuješ
    2. Tony Cetinski - Jednom u zivotu
    3. Poslednja igra leptira - Havajska
    4. Crvena jabuka - Nekako S Proljeca
    5. Zdravko Čolić - Pisaću joj pisma duga
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 21. januar - 1 - Dodir noći
    2. 21. januar - 2 - Dodir noći
    3. 21. januar - 3 - Dodir noći
    4. Ivan Zablaćanski - Utorak - Mojih 50
    5. 20. januar - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Baklava sa pistaćima! Baklava sa pistaćima!

    Uživajte u ovoj luksuznoj verziji baklave sa bogatim ukusom pistaća!

    Pečeni spanać sa sirom i orasima Pečeni spanać sa sirom i orasima

    Ako niste ljubitelj standardne pripreme ovog jela obavezno isprobajte ovaj recept.

  • Zdravlje
    Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje

    Hipokalcemija, odnosno nizak nivo kalcijuma u krvi, može izazvati simptome nedostatka kalcijuma kao što su bolovi u mišićima i umor. Da bi se povećali nivoi kalcijuma, lekar može da preporuči konzumiranje više namirnica bogatih kalcijumom ili uzimanje suplemenata.

    Pripremite mikrobiom za najlakši gubitak kilograma Pripremite mikrobiom za najlakši gubitak kilograma

    Naša telesna težina ne zavisi samo od genetike i metabolizma – ključnu ulogu igraju i bakterije u crevima. Evo kako možete hraniti svoj mikrobiom na način koji podstiče mršavljenje.

  • Putovanja
    Dva evropska grada konačno će biti povezana direktnim vozom! Dva evropska grada konačno će biti povezana direktnim vozom!

    Nakon dvogodišnjeg čekanja, Pariz i Milano će ponovo biti povezani direktnom linijom od 1. aprila.

    Rotorua – grad nestvarne lepote, jedinstvenog pejzaža i čudnog mirisa! Rotorua – grad nestvarne lepote, jedinstvenog pejzaža i čudnog mirisa!

    Iako ovaj grad doslovno miriše na trula jaja, on je ujedno i jedno od najlepših mesta na svetu. Rotorua, smeštena u srcu Severnog ostrva Novog Zelanda, izgleda gotovo nestvarno

  • Preporučujemo
    Saveti profesionalca: Kako očistiti kupatilo bez izbeljivača? Saveti profesionalca: Kako očistiti kupatilo bez izbeljivača?

    Iako mnogi koriste izbeljivač za čišćenje kupatila, posebno WC šolje, ekspertkinja iz kompanije The Big Clean Co. tvrdi da on više šteti nego što koristi i da bi trebalo posegnuti za njim samo u krajnjoj nuždi.

    Ne bacajte kesice čaja: Pametni trikovi za ponovnu upotrebu! Ne bacajte kesice čaja: Pametni trikovi za ponovnu upotrebu!

    Umesto da iskorišćene kese čaja odmah bacite, možete ih iskoristiti na praktične i iznenađujuće načine. Bilo da želite da omekšate meso, osvežite prostor ili pronađete prirodnu alternativu za čišćenje, čajne kese mogu biti korisne u domaćinstvu. Sledeći put kada uživate u omiljenom čaju, isprobajte ove trikove i maksimalno iskoristite svaku kesicu!

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.31 117.13 117.95
    CHF 123.25 124.11 124.98
    USD 111.73 112.51 113.30
  • Povezani članci
  • Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga?

    Starenje mozga već decenijama izaziva interesovanje naučnika i javnosti. Sada je istraživački program koji je trajao 25 godina pružio ključne uvide o faktorima koji utiču na kognitivne sposobnosti tokom života.




    18-11-2024 | 11:48 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, g_peshkova


    Istraživanje se oslanjalo na podatke iz Lothian Birth Cohorts (LBC), koji su jedinstveno pratili kognitivne sposobnosti učesnika od detinjstva do osme decenije života. Ova dugoročna studija, pod vođstvom profesora Ijana Dierija i doktora Sajmona Koksa sa Univerziteta u Edinburgu, osporava uvrežene stavove i pruža novu perspektivu o starenju mozga.

    Uvid u starenje mozga

    Jedan od ključnih nalaza istraživanja je da se gotovo polovina varijacija u rezultatima testova inteligencije u starijem dobu može pratiti do kognitivnih sposobnosti iz detinjstva. Ovo ukazuje na dubok i trajan uticaj ranog kognitivnog razvoja na kasnije faze života.


    „Ono što je posebno fascinantno jeste da smo, čak i posle sedam decenija, pronašli korelaciju od oko 0,7 između rezultata testova inteligencije iz detinjstva i starijeg doba. To znači da je skoro polovina varijacija u inteligenciji kod starijih osoba već postojala u uzrastu od 11 godina“, istakao je profesor Dieri.

    Ovi nalazi ponovo pokreću debatu o odnosu prirode i sredine, podstičući interesovanje za razumevanje kako se genetika i faktori okoline prepliću u oblikovanju kognitivnih sposobnosti tokom života.


    Nova saznanja o starenju mozga


    Istraživanje je otkrilo nekoliko ključnih uvida koji menjaju tradicionalno razumevanje veze između starosti i kognitivnih funkcija:

    Velike individualne razlike: Starenje mozga se značajno razlikuje čak i kod ljudi iste starosne dobi. Ovo ukazuje na važnost bioloških, okolinskih i životnih faktora u oblikovanju kognitivnih putanja.

    DNK metilacija kao prediktor: Istraživači su identifikovali obrasce DNK metilacije koji mogu predvideti rizik od smrtnosti, pružajući nove mogućnosti za istraživanje dugovečnosti i zdravstvenih ishoda.

    Inteligencija iz detinjstva i dugovečnost: Nalazi ukazuju na to da osobe s višim kognitivnim sposobnostima u detinjstvu imaju bolje šanse za duži životni vek. Ovo dodatno naglašava važnost ranog obrazovanja i intelektualne stimulacije.

    Istorijski značaj istraživanja

    Istraživanje se oslanjalo na Škotske mentalne ankete iz 1932. i 1947. godine, koje su obuhvatile gotovo svu decu rođenu u Škotskoj 1921. i 1936. godine. Ova opsežna baza podataka omogućila je istraživačima da prate promene kognitivnih sposobnosti tokom čitavog životnog veka.


    Faktori koji utiču na strukturu i funkciju mozga


    Jedan od važnih aspekata istraživanja je ukazivanje na značajne razlike u zdravlju mozga među osobama iste starosne dobi. To postavlja pitanje: koji faktori doprinose tim razlikama i mogu li se oni modifikovati životnim navikama?


    Istraživanje je takođe osporilo mnoge mitove o starenju mozga, menjajući način na koji razumemo kognitivni pad i ukazujući na efikasnije strategije i mere prevencije.

     

    „Naučili smo da ono što često smatramo ‘uzrocima’ kognitivnog pada u starosti, zapravo mogu biti ‘posledice’ ranijih razlika u kognitivnim sposobnostima. Ovo fundamentalno menja naš pristup intervencijama za očuvanje zdravlja mozga,“ izjavio je dr Koks.


    Pravci za buduća istraživanja


    Nalazi otvaraju nova pitanja: Kako kognitivne sposobnosti iz detinjstva utiču na životne izbore koji oblikuju zdravlje mozga? Koju ulogu imaju faktori sredine u očuvanju kognitivnih sposobnosti? Mogu li intervencije u srednjem dobu pomoći očuvanju kognitivnih funkcija u starosti?


    Ova pitanja mogu dovesti do strategija koje promovišu kognitivno zdravlje tokom celog života, kao i do personalizovanih pristupa u upravljanju zdravljem mozga na osnovu individualnih kognitivnih istorija i okolinskih izloženosti, prenosi Earth.com.

     

  • Pročitajte i...
    Mali efekat, velika nada: Gazirana voda i gubitak kilograma Mali efekat, velika nada: Gazirana voda i gubitak kilograma

    Prema novom istraživanju, prelazak sa obične na gaziranu vodu mogao bi imati skroman uticaj na gubitak kilograma, uz ostale neophodne mere. Mehurići u gaziranoj vodi potencijalno podstiču određene biološke procese koji pomažu telu da ostane zdravo.

    2025. donosi novu generaciju: Ko su pripadnici Generacije Beta? 2025. donosi novu generaciju: Ko su pripadnici Generacije Beta?

    Generacija Alfa uskoro dobija konkurenciju – dolazi Generacija Beta.

    Padobranac greškom u zoološkom vrtu – sudar sa lavovima izbegnut za dlaku Padobranac greškom u zoološkom vrtu – sudar sa lavovima izbegnut za dlaku

    U holandskom gradu Renen dogodio se nesvakidašnji incident kada je padobranac greškom sleteo unutar zoološkog vrta.

    Istraživači su pronašli način da nam pomognu u brisanju loših sećanja Istraživači su pronašli način da nam pomognu u brisanju loših sećanja

    Mogućnost brisanja loših sećanja i traumatskih povratnih slika mogla bi pomoći u lečenju niza mentalnih problema, a naučnici su pronašli obećavajući novi pristup koji to omogućava: slabljenje negativnih sećanja ponovnim aktiviranjem pozitivnih.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: