-
Poslednjih 5 pesama
- Zdravko Čolić - Krasiva
- Sergej Ćetković - Zbog nas
- Tutti Frutti Band - Ne bojim se drugova tvoga frajera
- Aleksandra Radović - Ne, Hvala
- Crvena jabuka - Ako Ako
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Kvantna potraga za izvorom vremena ne nalazi razliku između prošlosti i budućnosti
Koliko god se trudili, ne možemo se sećati sutrašnjeg dana. A fizičari još uvek ne znaju zašto.
18-02-2025 | 13:31 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert
Foto: Bigstock, Flyntk,
U pokušaju da otkriju izvor toka vremena, fizičari sa Univerziteta u Sariju – Tomas Gaf, Čintalpati Umašankar Šastri i Andrea Roko – tragali su za njegovim tragovima u kvantnom haosu sličnom zagrejanoj kadi unutar beskonačnosti. Očekivano, nisu pronašli ono što su tražili. Umesto toga, njihova istraživanja su potvrdila da vreme u svetu kvantne mehanike teče unazad jednako lako kao i unapred. Ipak, stečena saznanja mogla bi jednog dana da objasne zašto fizika uopšte insistira na postojanju prošlosti.
U naučnom jeziku, zakoni fizike su uglavnom simetrični kada je u pitanju vreme. Iako nikada ne vidimo kako se razbijeno jaje ponovo spaja ili kako se hrast vraća u stanje žira, kada se većina procesa svede na osnovne zakone, ne postoji jasan razlog koji bi određivao koji kraj jednačine pripada prošlosti, a koji budućnosti.
Istraživači su se pitali da li kvantne jednačine kretanja možda kriju mehanizam koji bi povratak u prošlo stanje učinio nemogućim – poput zupčanika koji sprečava sistem da sklizne unazad. Koristili su matematičku aproksimaciju poznatu kao Markovljev lanac da bi opisali pojednostavljeni model zagrejanih čestica koje se sudaraju u otvorenom sistemu. Primena Markovljevih dinamika – u kojima sistem nema pamćenje izvan sadašnjeg trenutka – značila je da bi svako novo kvantno stanje zavisilo samo od prethodnog, što bi moglo da vodi u pravcu budućnosti ili da omogući oscilacije koje bi čestice vraćale unazad.
Međutim, koliko god su analizirali svoje jednačine, istraživači nisu pronašli nijedan dokaz da je vremenska simetrija narušena u kvantnim procesima. To ukazuje na to da "sećanje" Markovljevog sistema ne favorizuje ni prošlost ni budućnost.
„Naši nalazi sugerišu da, iako naše svakodnevno iskustvo govori da vreme teče samo u jednom pravcu, mi jednostavno nismo svesni da bi i suprotni smer bio jednako moguć“, kaže Roko.
Ako vreme može da osciluje napred-nazad na kvantnom nivou, to se ne dešava u fizičkom svetu koji poznajemo. Prava topla kupka pod zvezdama brzo će se ohladiti, dok se energija rasipa u sve šire prostranstvo kosmosa.
Autori naglašavaju da njihova otkrića ne protivureče zakonima termodinamike – neki fizički zakoni su zaista nepovratni. Ipak, čak i da se strelica vremena na kvantnom nivou obrne, hlađenje bi se nastavilo istim tempom, što sugeriše da na tom nivou ne postoji nikakva suštinska razlika između jednog i drugog pravca u termodinamičkim procesima.
Ako je to tačno, naše kolektivno iskustvo vremena kao nepovratnog toka možda ima svoju suprotnu verziju – drugu vremensku dimenziju koja se prostire u suprotnom smeru od Velikog praska, noseći u sebi ne samo prošlost, već i budućnost.
Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu Scientific Reports. -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?
Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava
Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: