-
Poslednjih 5 pesama
- Crvena jabuka - Ako Ako
- Bebi Dol - Brazil
- Bijelo dugme - Ružica si bila
- U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
- Boris Novković - Kad Te On Ostavi
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija?
Iguane su poznate po tome što se mogu prevoziti na plutajućoj vegetaciji, a zabeležena su i njihova "putovanja" od čak 1.000 kilometara do Galapagosa. Međutim, najduže poznato prelaženje okeana među kopnenim životinjama pripada praprecima fidžijskih iguana, pokazuje novo istraživanje biologa sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju i Univerziteta u San Francisku.
19-03-2025 | 13:26 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com
Foto: Bigstock, Gilmanshin
Prema genetskoj analizi, ove iguane prešle su neverovatnih 8.000 kilometara – od zapadne obale Severne Amerike do udaljenih ostrva Fidžija i Tonge – pre oko 34 miliona godina. Njihovo naseljavanje poklopilo se sa vulkanskim poreklom ovih ostrva, čime su postale jedan od najupečatljivijih primera takozvane "prekooceanske disperzije" – procesa kojim biljke i životinje osvajaju novoformirana ostrva.
Kako su iguane preživele ovo putovanje?
Istraživači pretpostavljaju da su se iguane, ili njihova jaja, našle na plutajućim biljkama koje je neka snažna oluja odnela na okean. Zahvaljujući svojoj izdržljivosti i mogućnosti da dugo prežive bez hrane i vode, iguane su uspele da prežive mesece na pučini dok ih okeanske struje nisu dovele do Pacifika.
„Ako postoji neka vrsta guštera koja bi mogla da preživi takvo putovanje, to su upravo preci pustinjskih iguana“, kaže autor studije Sajmon Skarpeta.Genetski dokazi otkrivaju poreklo fidžijskih iguana
Ranije su postojale teorije da fidžijske iguane potiču iz Južne Amerike ili Australije, ali nova sveobuhvatna genetska analiza odbacuje te hipoteze. Upoređivanjem više od 4.000 gena iz različitih vrsta iguana, naučnici su utvrdili da su fidžijske iguane najbliže severnoameričkim pustinjskim iguanama iz roda Dipsosaurus.
To znači da su se njihovi putevi razišli pre oko 34 miliona godina, što se poklapa sa vremenom kada su se Fidži ostrva formirala.
Evolutivni autsajderi Pacifika
Danas na Fidžiju i Tongi žive četiri vrste fidžijskih iguana, sve ugrožene zbog uništavanja staništa, invazivnih vrsta i ilegalne trgovine. One su jedini predstavnici svoje grupe u Pacifiku, potpuno izolovani od ostatka iguana koje uglavnom naseljavaju Ameriku.
„Čim se pojavilo kopno tamo gde je sada Fidži, iguane su ga verovatno naselile. Sam događaj je neverovatan, bez obzira na tačan trenutak kada se desio“, kaže profesor Džimi Mekgvajer sa UC Berkeley.
Ovo otkriće ne samo da rešava misteriju porekla fidžijskih iguana, već i pokazuje koliko su prirodne sile, poput okeanskih struja i oluja, važne u oblikovanju biodiverziteta na udaljenim ostrvima. -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?
Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava
Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: