Slušate: Muzički mix

Pesma: Valentino - Volim te još

Muzički mix
Naxi Radio
  • Povezani članci
  • Svet na dlanu u novogodišnjoj noći

    Odlazak stare i doček nove godine proslavlja se širom zemaljske kugle. Ukoliko do sada niste imali priliku da tokom ovog doba u godini posetite neke druge krajeve i kulture, mi vas vodimo na interesantno putovanje i oživljavamo sliku novogodišnje noći u svim krajevima sveta.




    29-12-2015 | 14:47 | Autor/Izvor: Naxi media

    Foto: Bigstockphoto- melis

     

    Svaka zemlja, podneblje i kontinent neguje određene običaje i rituale u zavisnosti od kulturnog područja, a izuzetak nije ni obeležavanje dolaska Nove godine. Pripremili smo za vas one nainteresantnije.

    Ukoliko posetite Kinu, nemojte se začuditi ako su vrata ukrašena nekim crvenim predmetom. Iako se kalendarski kineska Nova godina dočekuje 21. februara, velika naseljenost inostranih građana uslovila je da i noć 31. decembra na 1. januar ne prođe neobeleženo. Crvena boja simboliše radost i veselje. Takođe, u roku 24 časa svi oštri predmeti se iznose iz kuće, jer bi povreda značila lošu sreću za ukućane u novoj godini.

    Velika Britanija - Britanci imaju običaj koji nalaže da sreća u narednoj godini zavisi od prvog gosta koji kroči u dom. Tako, ukoliko je vaš prvi gost muškog pola, doneće sreću i poklone, a ukoliko je žena ona tradicionalno donosi hleb i piće za domaćina kuće. Preporučljivo je da stambeni prostor ima dvoje vrata, jer za sreću gost bi trebalo da uđe kroz prednja vrata, a nakon završetka posete izađe kroz spoljna. Ako dolazi više gostiju, prvi nikako ne sme ući gost koji ne nosi poklon. Kada otkuca ponoć trebalo bi otvoriti prednja vrata i tako poželeti dobrodošlicu novoj godini i sreći koju ona donosi.

    Žitelji Austrije neguju tradiciju novogodišnjeg obroka koji obavezno čine pečenje kao simbol sreće i blagostanja i desert od mente u obliku deteline sa četiri lista.

    Na Haitiju Nova godina podrazumeva i novo odelo, pa tako toga dana potrebno je obući sve novo, kako bi naredna godina bila berićetna.

    Sicilja - Duga tradicija na Sicliji podrazumeva da će sreća doći svima koji u novogodišnjoj noći jedu lazanje, dok će bilo koje drugo testo prizvati nesreću.

    Španija - Topla i vesela Španija neguje običaj da se u ponoć kada sat otkuca dvanaest pojede dvanaest zrna grožđa, i to tako da se na svaki otkucaj sata (bude ih 12) pojede po jedno zrno. Dvanaest zrna grožđa simbolizuje dvanaest meseci u godini, te će svako zrno obezbediti sreću tokom čitave godine.

    Japan - Japanci uoči Nove godine uređuju svoj dom kako bi prizvali sreću. Običaj kadomatsu, nalaže da se u dom stavljaju grančice bora za dugi život, stabljike bambusa za blagostanje i slika procvale trešnje za plemenitost.

    Na Filipinima se proslava Nove godine slavi uz mnoštvo petardi, vatrometa i hrane koja se iznosi na ulice i deli siromašnima. Najčešće su to morski plodovi i pirinač.

    Holandija - Holanđani dočekuju Novu godinu pekući krofne. Veruje se da krofne na Novu godinu donose sreću.

    Brazil - U Brazilu je običaj da se u novogodišnjoj noći nosi bela odeća za sreću i mir u godini koja dolazi. Ljudi koji žive kraj mora, mogu poželeti želju i otići na obalu, preskočiti sedam talasića i baciti u more cveće, kako bi im se ona ispunila. To će im, veruje se, doneti sreću i blagostanje u celoj novoj godini.

    SAD - Običaj poklanjanja poljupca u ponoć u Americi datira od maskenbala koji su bili uobičajeni tokom istorije. Prema tradiciji, maske simbolizuju zle duhove iz stare godine, a poljubac predstavlja pročišćavanje u novoj godini. Danas se poljubac u ponoć primenjuje gotovo svuda. Možda do sada niste znali njegovo prvobitno značenje.

    Ono što je zajedničko za sve kulture jeste to da je Nova godina vreme novih početaka, blagostanja, ljubavi i osećaja pripadnosti. Ma gde se proslavljala i na koji način ona je uvek sinonim za završetak jednog ciklusa i početak novog. Pa, Srećna vam Nova godina!

  • Pročitajte i...
    Nacionalni park Pet najboljih evropskih nacionalnih parkova: Da li vam se dopada ovaj izbor?

    Travel novinarka britanskog medija The Guardian Rejčel Dikson izdvojila je pet najboljih evropskih nacionalnih parkova, a vi svakako proverite da li vam se njen izbor dopada.

    Krava Krava koja je prodata za 4,8 miliona dolara: Evo zašto je toliko posebna

    Ginisova knjiga je prepuna nezamislivih i fantastičnih rekorda, a sada se na čuvenoj listi našla i jedna krava.

    Žirafa Zašto žirafa ima dugačak vrat?

    Fosilni dokazi sugerišu da je vrat žirafe nešto više od dosezanja visokih grana kako bi mogle da se hrane.

    Beba orangutan Borba za ugrožene vrste: Rođeno mladunče bornejskog orangutana

    Beba orangutana sa Bornea - deo kritično ugrožene vrste i treći najveći orangutan na svetu - rođena je carskim rezom u Buš Gardens Tampa Bej, na Floridi.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: