-
Poslednjih 5 pesama
- Generacija 5 - Povedi me u noć
- Aerodrom - Fratello
- Aleksandra Radović - Još danas
- Bijelo dugme - Lažeš
- Bajaga & Instruktori - Bilo Bi Lako
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Veganska pasta sa brokolijem
Ova pasta je podjednako kremasta kao i klasična varijanta paste sa brokolijem, a ako možda niste ljubitelj ovog povrća napravite izuzetak i probajte ovo sjajno jelo.
Rustična pita sa borovnicama
Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!
-
Zdravlje
Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi
Mnoge dijete promovišu smanjen unos ugljenih hidrata, često ih predstavljajući kao glavne krivce za gojenje i nestabilan nivo šećera u krvi. Međutim, važno je ne zaboraviti da postoje i zdravi ugljeni hidrati koji imaju ključnu ulogu u održavanju energije, pravilnom funkcionisanju mozga, varenju i čak stabilizaciji šećera u krvi.
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
-
-
Putovanja
Najbolje vinske destinacije u Evropi za 2025. godinu
Ako planirate kratko, ali nezaboravno putovanje, možda je vreme da razmislite o vinskom mini-odmoru. Prema najnovijem istraživanju koje je sproveo sajt QuoteZone, vinske regije širom Evrope mogle bi postati sledeći veliki turistički trend.
Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu
Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.
-
Preporučujemo
Smesa koja topi masnoću: Očistite rernu za čas
Rerna je definitivno jedno od najomraženijih mesta za čišćenje i deluje nam da je rešavanje problem masnoće koja se posle jednog korišćenja već nakupi izuzetno komplikovano.
Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!
Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.36 117.18 118.00 CHF 124.53 125.40 126.28 USD 98.77 99.46 100.16
-
Tajanstveni zvuk iz okeana: Da li bića iz morskih dubina razgovaraju?
Pre nekoliko decenija, u vodama oko Antarktika, ljudi su zabeležili neobičan zvuk – ponavljajući šum koji je podsećao na patke, ali kao da dolazi od džinovskog morskog čudovišta.
26-11-2024 | 12:05 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert
Foto: Bigstock, Andrey_Kuzmin
Ovaj fenomen, poznat kao Bio-Duck, prvi put je prijavljen 1960. godine. Naučnici su godinama pokušavali da ga objasne, ali potpuno objašnjenje i dalje izmiče. Nova istraživanja sugerišu da ono što proizvodi ove zvuke možda zapravo vodi „razgovor“.
„Otkrili smo da su obično postojali različiti ‘govornici’ na različitim mestima u okeanu, i svi su proizvodili ove zvuke“, izjavio je okeanograf Ros Čapman sa Univerziteta Viktorija u Kanadi. „Najneverovatnije je bilo to što, dok bi jedan govorio, ostali su bili tihi, kao da slušaju. Potom bi prvi prestao da proizvodi zvuk i slušao odgovore drugih.“
Ova saznanja Čapman je predstavio na 187. sastanku Akustičkog društva Amerike.Neistražene dubine okeana
Okeani su prostrani, duboki i izuzetno teški za istraživanje. Često se kaže da znamo više o Marsu nego o morskom dnu, pa nije iznenađujuće što postoje stvari koje još nismo videli i ponašanja životinja koja ne možemo identifikovati.
Bio-Duck je prvi put zabeležen u vodama Antarktika, a kasnije i uz zapadnu obalu Australije.
Rešenje ove misterije delimično je pronađeno 2014. godine. Uz pomoć uređaja za praćenje, naučnici su povezali zvuke Bio-Ducka sa antarktičkim patuljastim kitovima (Balaenoptera bonaerensis). Ovi kitovi proizvodili su zvuke slične ranijim snimcima Bio-Ducka.
Međutim, misterija nije u potpunosti rešena. Slični zvuci zabeleženi su u drugim okeanima oko Australije i Novog Zelanda, ali nisu povezani sa prisustvom ovih kitova. To znači da je možda u pitanju isti kit, ali nije isključeno da i druge vrste cetaceja proizvode slične pozive.
Zagonetni razgovori
Čapman proučava zvuke južnog okeana još od 1980-ih. Tadašnja istraživanja otkrila su da se Bio-Duck, kao i njegov „višefrekventni rođak“ Bio-Goose, mogu čuti širom Australije i Novog Zelanda. Čapman i njegov tim zaključili su da zvuk mora poticati od neke životinje.
„Zvuk je bio toliko ponavljajući da u početku nismo mogli da poverujemo da je biološkog porekla“, objašnjava Čapman. „Morate razumeti da su istraživanja zvukova u okeanu tada bila u povoju. Kako smo dalje analizirali podatke, svakodnevno smo otkrivali nešto novo o zvuku u okeanu – bilo je to zaista uzbudljivo vreme za nas.“
Čak i ako je zvuk uvek povezan sa antarktičkim patuljastim kitovima, njihovi pozivi ostaju zagonetni. Svrha ovih zvukova još uvek nije poznata, ali Čapman smatra da su analizirani snimci oblik komunikacije – razgovor.
Koja je svrha tog razgovora? To je i dalje nepoznanica.
„To je uvek bilo nerešeno pitanje u mojoj glavi“, kaže Čapman. „Možda su pričali o večeri, možda su roditelji razgovarali s mladuncima, a možda su jednostavno komentarisali onaj čudni brod koji je stalno išao napred-nazad vukući dugu žicu za sobom.“
Možda će buduća istraživanja doneti odgovore. -
Pročitajte i...
Istraživanje potvrdilo: Sir zaista može da izazove noćne more!
Neobični snovi i žive noćne more nakon konzumacije sira pred spavanje nisu retkost, ali dosad nije bilo mnogo naučnih dokaza koji bi povezali ovu pojavu sa ishranom.
Kako pretrage na Google-u mogu da ograniče vašu kreativnost?
Kada je reč o kreativnosti – naročito tokom osmišljavanja novih i neobičnih načina korišćenja svakodnevnih predmeta – mnogi instinktivno posežu za Google-om. Brzo je, lako i deluje korisno. Ipak, nova studija pokazuje da ova navika može zapravo kočiti kreativnost u grupnom radu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: