-
Poslednjih 5 pesama
- Bebi Dol - Brazil
- Bijelo dugme - Ružica si bila
- U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
- Boris Novković - Kad Te On Ostavi
- Kerber - Hajde da se volimo
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Neočekivan uticaj video igara na inteligenciju dece, pokazuje istraživanje
straživači su otkrili da deca koja provode više vremena igrajući video igre pokazuju bolje rezultate na testovima inteligencije, što delimično dovodi u pitanje uvreženo mišljenje da su igrice štetne za mlade umove.
02-04-2025 | 14:31 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert, Scientific Reports
Foto: Bigstock, Sean D
Iako je razlika u kognitivnim sposobnostima bila mala i nije dovoljna da bi se dokazala uzročno-posledična veza, bila je dovoljno značajna da je vredi istaći. Studija iz 2022. godine pažljivo je uzela u obzir varijable kao što su genetske razlike i socioekonomska pozadina deteta.
S druge strane, gledanje televizije i korišćenje društvenih mreža nisu imale ni pozitivan ni negativan efekat na inteligenciju. Ovo istraživanje može biti korisno u debati o tome koliko vremena pred ekranom je prikladno za decu.
„Digitalni mediji oblikuju savremeno detinjstvo, ali njihov kognitivni uticaj ostaje nejasan i predmet je mnogih rasprava“, navodi tim istraživača iz Holandije, Nemačke i Švedske u svojoj objavljenoj studiji. „Verujemo da bi studije sa genetskim podacima mogle da razjasne uzročne tvrdnje i koriguju ulogu genetske predispozicije, koja se obično zanemaruje.“
Istraživači su analizirali podatke o vremenu provedenom pred ekranima za 9.855 dece iz ABCD studije, starosti 9 i 10 godina, u SAD-u. U proseku, deca su prijavila da dnevno provode 2,5 sata gledajući televiziju ili online video sadržaje, 1 sat igrajući video igre i pola sata komunicirajući putem interneta.
Podaci za više od 5.000 te dece su ponovo analizirani dve godine kasnije. U tom periodu, kod onih koji su prijavili da igraju video igre više od proseka, uočeno je poboljšanje rezultata na testovima kognitivnih sposobnosti.
Poboljšanje se ogledalo u zadacima koji su uključivali razumevanje pročitanog, vizuelno-prostornu obradu informacija, kao i testove memorije, fleksibilnog razmišljanja i samokontrole.
Iako je važno napomenuti da je istraživanje sprovedeno samo na deci iz SAD-a i da nije pravilo razliku između vrsta igara (mobilne ili konzolne), rezultati pružaju uvid u vezu između igranja igrica i kognitivnog razvoja. Studija potvrđuje da inteligencija nije fiksna i nepromenljiva osobina s kojom se rađamo.
„Naši rezultati podržavaju tvrdnju da vreme pred ekranom generalno ne narušava kognitivne sposobnosti dece i da igranje video igara može imati pozitivne efekte“, rekao je neurolog Torkel Klingberg sa Karolinska instituta u Švedskoj 2022. godine, kada je studija objavljena.
Istraživači ističu da ovo nije prvo istraživanje koje sugeriše povezanost između igranja igrica i razvoja kognitivnih sposobnosti. Takođe, postoje i drugi potencijalni benefiti video igara. Međutim, prethodne studije imale su ograničenja poput malih uzoraka, različitih metodoloških pristupa i nedovoljnog razmatranja genetskih i socioekonomskih faktora, što je ova studija pokušala da prevaziđe.
Sve ovo ukazuje na to da postoji mnogo faktora koji utiču na razvoj inteligencije i da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se bolje razumelo kako različiti oblici vremena pred ekranom utiču na naš mozak i navike.
„Nismo ispitivali efekte vremena pred ekranom na fizičku aktivnost, san, opšte blagostanje ili školski uspeh, tako da ne možemo donositi zaključke o tim aspektima“, dodao je Klingberg.
„Sledeći korak u našem istraživanju biće analiza drugih faktora životne sredine i njihovog uticaja na razvoj mozga u detinjstvu.“
Studija je objavljena u časopisu Scientific Reports. -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: