-
Poslednjih 5 pesama
- Regina - Izgledala Je Malo Cudno
- Marija Šerifović - Molitva
- Bebi Dol - Rudi
- Željko Bebek - Veceras si lijepa
- Valentino - Ne mogu
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoNapravite sami domaći falafel!
Pripremite ukusno i aromatično jelo, bogato hranljivim sastojcima i izuzetno zdravo...
Riblje pljeskavice sa povrćemIsprobajte ove sjajne riblje pljeskavice, imajući u vidu da se baš pripremaju baš brzo i lako i da su idealno rešenje ako želite da pojedete nešto zdravo. Ove riblje pljeskavice obožavaju i deca, pa im možete uvek ponuditi kao opciju za užinu...
-
ZdravljeJabuke kao izvor zdravlja: Obavezno pojedite jednu svakog dana!
Sigurno ste čuli da konzumiranje jedne jabuke dnevno može da vam obezbedi zdrav život i spreči odlazak kod lekara. Iako nam je danas potpuno jasno da na zdravlje utiču mnogobrojni faktori, zdravstvene prednosti ovog voća nikako ne bi trebalo da zanemarimo...
Ubedljivo najbolja vežba za stomak, leđa i nogePlank je vežba koja donosi najveće benefite za telo, a ne treba vam nikakva oprema ni posebno za nju.
-
PutovanjaPlaža Tulum u Meksiku: Najlepši beli pesak na svetu
Plaža u Meksiku ima najbelji pesak na svetu, i to prema naučnim istraživanjima. Studija je pokazala da se najbelji pesak na svetu nalazi na plaži Tulum, šest milja dugoj oazi u Rivijera Maji, Meksiko.
Jesenji šarm Pariza: Idealan period da posetite ovaj gradPariz je predivan u svako doba godine, ali tokom jeseni njegov šarm posebno dolazi do izražaja. Šetnje kroz zlatno lišće, miris kiše i toplih kroasana stvaraju neponovljivu atmosferu koja ovu sezonu čini nezaboravnom. Iskoristitite zato ovaj period i posetite grad koji će vas opčiniti svojom neverovatnom energijom.
-
PreporučujemoBrzo i efikasno: Očistite tepih za deset minuta uz ove savete
Mnogi ljudi angažuju stručnjake za čišćenje kako bi se rešili mrlja na tepihu, čak i onda kada to mogu da urade sami za samo nekoliko minuta, ne shvatajući da postoji niz jednostavnih, efikasnih rešenja koja su lako dostupna. Umesto da troše vreme i novac na profesionalne usluge, često se zanemaruju praktični kućni trikovi i sredstva koja mogu jednako uspešno ukloniti čak i najtvrdokornije mrlje.
Želite da vam odeća miriše dugo nakon pranja? Evo kako da to postignetePostoje zanimljivi i vrlo jednostavni trikovi uz pomoć kojih možete da sačuvate svežinu i miris odeće tokom dužeg perioda, bez potrebe za čestim pranjem ili korišćenjem skupih osveživača. Bilo da se radi o svakodnevnoj garderobi ili odeći koju retko nosite, ovi praktični saveti pomoći će vam da vaša omiljena odeća uvek bude prijatna na dodir i mirisna kao da je tek oprana.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.21 117.03 117.85 CHF 123.37 124.24 125.11 USD 104.84 105.58 106.31
-
Naš biološki sat igra ključnu ulogu u lečenju posle operacije
Efikasnost antiinflamatornih lekova nakon operacije zavisi od toga kada ih uzimate.
30-07-2024 | 10:04 | Autor/Izvor: Naxi media, Sciencedaily
Foto: Bigstock, VadimGuzhva
Ako ste upravo imali operaciju kolena, ramena ili kuka, možda će biti potrebe da uzimate antiinflamatorne lekove ujutru ili u podne, ali ne uveče. Studija koju je vodio McGill pokazuje, po prvi put, da su geni cirkadijalnog sata uključeni u izlečenje od operacije. Zaista, istraživači su pokazali da su antiinflamatorni lekovi najefikasniji u promovisanju postoperativnog zarastanja i oporavka kada se uzimaju tokom aktivnih perioda naših bioloških satova.
Studija, nedavno objavljena u Scientific Reports, takođe sugeriše da ako se antiinflamatorna sredstva uzimaju popodne ili noću, tokom faza mirovanja cirkadijalnog ritma, mogu ozbiljno da spreče zarastanje i oprovaka (zarastanje) kostiju nakon operacije. To je zato što su to periodi kada ćelije poznate kao osteoblasti obnavljaju kost.Geni cirkadijskog sata uključeni u lečenje nakon operacije
Iako su prethodna istraživanja pokazala da geni cirkadijalnog sata igraju ulogu u bolestima kao što su rak, Alchajmerova bolest, artritis i Parkinsonova bolest, studija je uočila efekat cirkadijalnog ritma na bilo koju vrstu operacije ili povrede.
Upala, nakon operacije, ključna je za zarastanje jer deo procesa uključuje uništavanje bilo koje bakterije koje se mogu nalaziti u tom području i signaliziranje da privuče ćelije koje će obnoviti tkiva. Ali proces nije konstanta.
"Postoje periodi zapaljenja koji su zapravo veoma destruktivni, a postoje periodi koji su konstruktivni i važni za lečenje", rekla je Faleh Tamimi, koautorka članka i istraživač. "Toliko farmaceutskih kompanija pokušava da razvije lekove koji će inhibirati destruktivne procese tokom upale, ali ne i ometati one koji pomažu."
Ona dodaje: „Ideja na koju sam došla jednog jutra je da bismo možda mogli da iskoristimo cirkadijalne varijacije u zapaljenju u našu korist. Destruktivna komponenta cirkadijalnog ritma u vezi sa zarastanjem kostiju se javlja tokom dana, kada ćelije poznate kao osteoklasti razgrađuju kosti Konstruktivne ćelije, poznate kao osteoblasti, aktivne su noću“.Značajne razlike u stopama zarastanja i u genima
Istraživači su uporedili bol i zarastanje kostiju kod dve različite grupe miševa sa prelomom tibije. Jednoj grupi su davane stalne doze antiinflamatornih lekova tokom dvadesetčetvoročasovnog perioda, dok su druge dobijale antiinflamatorne lekove samo ujutru - tokom aktivnih faza cirkadijalnog ritma - i analgetike noću. Istraživači su otkrili da se druga grupa oporavila od bola i od povrede i brže i potpunije povratila snagu kostiju. Iznenađujuće, oni su takođe primetili razlike između grupa u ekspresiji preko 500 gena posebno povezanih sa procesima zarastanja kostiju. „Skoro kao da su jutarnji antiinflamatori i večernji antiinflamatori lekovi zapravo dva različita leka“, dodaje Faleh Tamimi.
Ritam sopstvenog isceljenja tela
„Kada sam bio dete i posekao sam se, moja majka bi mi govorila, ne brini, idi na spavanje i sutra će ti biti bolje“, rekao je Haider El Waeli, prvi autor studije, koji je napisao rad dok je radio na svom doktoratu na McGill-u i sada je klinički specijalizant na Univerzitetu Dalhousie. „Ispostavilo se da je bila u pravu jer se većina izlečenja dešava noću.
„Telo ima ritam“, dodaje Tamimi. „A ako date antiinflamatorne lekove ujutru, radite u ritmu tela, a kada ih dajete noću, radite protiv toga tako da ometate zarastanje. -
Pročitajte i...Jabuke kao izvor zdravlja: Obavezno pojedite jednu svakog dana!
Sigurno ste čuli da konzumiranje jedne jabuke dnevno može da vam obezbedi zdrav život i spreči odlazak kod lekara. Iako nam je danas potpuno jasno da na zdravlje utiču mnogobrojni faktori, zdravstvene prednosti ovog voća nikako ne bi trebalo da zanemarimo...
Bundeva: Favorit sezone koji jača naš imunitetSledeći put kada budete u prodavnici, obavezno uzmite jednu ili dve bundeve. Poput promenljivog lišća i vremena, ovo je savršena prilika da svojoj ishrani dodate malo raznolikosti.
Sindrom eksplodirajuće glave: Šest znakova na koje treba obratiti pažnju!Istraživanja pokazuju da je jedna od tri osobe u svetu doživela "sindrom eksplodirajuće glave" (exploding head syndrome/ESH), poremećaj spavanja poznat kao parasomnija.
Moć soka od cvekle: Zdravlje u samo jednoj čašiZahvaljujući bogatstvu hranljivih materija, sok od cvekle predstavlja pravi eliksir zdravlja. Njegova redovna konzumacija može da vam pomogne u borbi protiv umora i jačanju imuniteta.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: