-
Poslednjih 5 pesama
- Boris Rezak I Emilija Kokic - Jesmo Li Jedno Drugom Sudjeni
- Dado Glišić - Sto bespuća
- K2 - Ajmo u zivot
- Tijana Dapčević - Reset
- Boba Stefanovic - Kazu Mi Da Si Jos Uvek Sama
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Rustična pita sa borovnicama
Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!
Fantastični lešnik mafini!
Ljubiteljima mafina posebno će se dopasti fantastična kombinacija lešnika i čokalade. Ako imate dovoljno vremena probajte da pripremite ovaj slatkiš već danas.
-
Zdravlje
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!
Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.
-
-
Putovanja
Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu
Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
-
Preporučujemo
Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!
Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.
Uštedite vreme: Pametni trikovi za uredan dom bez celodnevnog sređivanja
Da bi dom bio uredan, nije neophodno da svakog dana provedete sate u čišćenju. Dovoljno je da svako jutro odradite nekoliko jednostavnih koraka, i već time možete izbeći da vas po povratku s posla dočeka nered koji vam oduzima energiju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.36 117.18 118.00 CHF 124.59 125.47 126.35 USD 98.69 99.39 100.08
-
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
03-07-2025 | 11:14 | Autor/Izvor: Naxi media, The Mirror
Foto: Bigstock, galitskaya
Zato je važno da se dobro informišete pre putovanja, ali i da pravilno koristite repelent. U regionima u kojima su bolesti koje prenose komarci česte, sredstvo protiv insekata treba nanositi i danju i noću, i u zatvorenom i na otvorenom prostoru.
Prema zvaničnim preporukama iz 2023. godine:
„Preporučuje se proizvod koji sadrži 50% DEET kao prvi izbor. Ako DEET ne prija, treba koristiti repelent sa najvišom dozvoljenom koncentracijom ikaridina (20%), ulja limunskog eukaliptusa (eucalyptus citriodora oil), hidratizovanog i ciklizovanog, ili 3-etilaminopropionata.“
Možda vam deluje logično da prvo nanesete repelent pa kremu za sunčanje, ali stručnjaci upozoravaju da repelent uvek treba nanositi nakon kreme za sunčanje. Takođe, preporučuje se korišćenje krema sa SPF-om 30 do 50, jer DEET može da umanji njihovu efikasnost.
Većina repelenata mora se redovno nanositi, posebno u toplim klimama i nakon plivanja u moru ili bazenu. Ipak, obavezno pročitajte uputstvo na pakovanju kako biste bili sigurni da ga pravilno koristite.
Dobra vest je da je repelent sa 50% DEET bezbedan i za trudnice, dojilje, kao i za bebe starije od dva meseca. Ukoliko je dete mlađe od dva meseca, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom pre putovanja.
S obzirom na to da neki proizvodi možda neće biti dostupni na vašoj destinaciji, repelente obavezno ponesite sa sobom.
Osim toga, korisno je nositi odeću dugih rukava, duge pantalone, haljine i čarape, kako bi se sprečilo izlaganje kože ujeda komaraca.
Za dodatnu zaštitu preporučuju se i mreže protiv komaraca tretirane insekticidom, naročito ako planirate da spavate napolju ili u prostorijama bez klima uređaja.
„Redovno proveravajte mreže da li imaju pukotine i obavezno ih uvucite ispod dušeka“, navodi se u uputstvima. Dodaje se i da postoji rizik od ujeda drugih insekata, poput krpelja – a iste mere zaštite pomažu i u tim slučajevima.
Planirate putovanje?
Obavezno proverite zvanične zdravstvene preporuke za konkretnu destinaciju. Četiri do šest nedelja pre putovanja, savetuje se da posetite lekara, patronažnu sestru ili farmaceuta – jer u nekim slučajevima mogu biti potrebne i vakcine ili lekovi kao preventiva. -
Pročitajte i...
Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!
Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
Tri sporne navike koje povećavaju rizik od dijabetesa
Nije tajna da je hranljiva, uravnotežena ishrana važna komponenta vašeg ukupnog zdravlja.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: