-
Poslednjih 5 pesama
- Bajaga - Zivot je Nekad Siv Nekad Zut
- Crvena jabuka - Tvoga srca vrata
- Sergej Ćetković - Ko Li Te Sad Miluje
- Jelena Tomašević - Kosava
- Film - Sjećam se prvog poljupca
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Palenta sa semenkama
Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Četiri stvari koje mogu da dovedu do povišenog šećera, a nije reč o hrani
Nivo šećera u krvi je odraz mnogih različitih faktora. Povišen nivo šećera može da bude rezultat konzumiranja velikih količina prerađenih ugljenih hidrata, ali i ovih loših životnih navika.
23-01-2024 | 09:54 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, dolgachov
Kada pomislite na nivo šećera u krvi, takođe poznat kao glukoza, prva stvar koja vam verovatno pada na pamet je koliko šećera unosite - ako to zaista jeste slučaj, onda vam je jasno šta treba da radite. Međutim, imajte u vidu da hrana nije uvek okidač za povišen šećer.
Unos ugljenih hidrata igra značajnu ulogu u nivou šećera u krvi. Ugljeni hidrati, bilo da se radi o voću, žitaricama ili slatkišima, na kraju se razgrađuju i metabolišu u glukozu. Konzumiranje velikih količina ugljenih hidrata, posebno hrane sa dodatkom šećera i bez vlakana, preplavljuje krvotok glukozom i može da izazove dramatičan porast šećera u krvi.Međutim, ovo nije jedina stvar koja utiče na nivo glukoze.
Druge navike koje nemaju veze sa onim što ili koliko jedete takođe utiču na to kako telo reguliše šećer. Dakle, ako ste nedavno testirali krv ili ste koristili aparat za merenje glukoze i primetili više od željenog nivoa, ili ako ste osetili da imate malo energije, to može biti zbog jednog ili više od ova četiri podmukla faktora.1. Stres
Hormoni kao što su adrenalin i kortizol se oslobađaju pod stresom. U stvarnim stresnim situacijama, oslobađanje ovih hormona povećava budnost i proizvodnju energije – što znači da će šećer u krvi skočiti, ali u ovim kratkoročnim situacijama taj energetski skok je zapravo poželjan. Morate biti oprezni i puni energije da biste se nosili sa bilo kojom situacijom. A kada se taj stresor ukloni, nivoi ovih hormona se vraćaju u stanje mirovanja i sve je ponovo izbalansirano.
Problem nastaje kada stres ne nestane.
Stres na poslu, finansijske brige, veze, roditeljstvo i svakodnevne nevolje takođe izazivaju disbalans ovih hormona. Hronično visoki nivoi kortizola mogu da povećaju nivo šećera u krvi.
Šta možete da uradite u vezi sa tim: Eliminisanje stresa nije nužno cilj ovde, ali trudite se da ga držite pod kontrolom. Joga, blage vežbe i duge šetnje mogu da pomognu...2. Loš san
Spavanje utiče na šećer u krvi na nekoliko načina. Nedostatak sna takođe može da uzrokuje porast nivoa kortizola tokom dana ili porast nivoa glukoze i da učini telo manje efikasnim u snižavanju visokog nivoa šećera u krvi.Nedovoljno spavanje može da poremeti hormone gladi i možda ćete primetiti da ste gladniji tokom dana i manje siti nakon jela.
Šta da učinite u vezi s tim: Optimalna količina sna za većinu je između sedam i devet sati noću. Izbegavajte da gledate u ekrane sat ili više pre spavanja i smanjite temperaturu u spavaćoj sobi.3. Nedovoljna aktivnost
Nepravilno kretanje je takođe povezano sa nepovoljnim nivoom šećera u krvi. Mišićima je potrebna energija za kretanje tokom vežbanja i crpiće glukozu iz krvi kao gorivo ako mogu. 2022. godine, istraživači su otkrili da je hodanje ili čak stajanje dva do pet minuta sat ili dva nakon jela bilo dovoljno da ima značajan uticaj na nivo glukoze u krvi. Intenzivnije vežbanje ima još veći efekat.
Šta da uradite: Ne sedite dugo, posebno odmah nakon jela. Prekinite dan kratkim šetnjama po kući ili komšiluku i obavezno uključite duže kardio vežbe i vežbe snage u svoju nedeljnu rutinu.
4. Vreme obroka
Nije uvek ono što jedete ono što utiče na vaš šećer u krvi, već je bitno vreme kada situ tu hranu unosite. Telo ima tendenciju da bude metabolički aktivnije ujutru, što znači da je spremnije da efikasno razgradi hranu, očisti glukozu iz krvi i zatim je iskoristi. Jelo kasno uveče, neposredno pre spavanja, povezano je sa preteranim i produženim odgovorom na glukozu u krvi nego čak i konzumacija istog obroka samo četiri sata ranije uveče.
Šta možete da uradite u vezi sa tim: Večera je obično najveći obrok u danu za većinu ljudi, pa razmislite o tome da je pomerite i da jedete do 19 h, a većinu svog energetskog unosa ograničite na doručak i ručak, prenosi MBG. -
Pročitajte i...
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Namirnice koje smanjuju nadutost i ubrzavaju put ka idealnoj kilaži
Možda već neko vreme pokušavate da izgubite višak kilograma, ali rezultati izostaju. Topliji dani su savršeni da u jelovnik ubacite lagane i osvežavajuće namirnice koje ubrzavaju metabolizam, smanjuju nadutost i pomažu da se osećate i izgledate bolje. Dodatni plus? Ove namirnice su idealne za visoke temperature – osvežiće vas i prijati organizmu.
Simptomi koji ukazuju na nedovoljan unos preteina
Protein je jedan od glavnih gradivnih blokova tela. Igra ključnu ulogu u strukturi i funkciji mišića, kože, enzima i hormona. Neki znaci i simptomi nedostatka proteina uključuju edem, gubitak kose, povećanu glad i teže infekcije, između ostalog. Ovo može da utiče na skoro sve aspekte funkcionisanja tela i dovesti do različitih zdravstvenih problema. Tekst navodi 8 simptoma niskog unosa ili nedostatka proteina.
Zašto je mladi luk dobar za vas? Ukusno povrće sa velikim zdravstvenim benefitima
Mladi luk je povrće bogato hranljivim materijama koje pruža brojne zdravstvene koristi. Podržava zdravlje očiju, poboljšava varenje, jača srce i kosti, i doprinosi blistavosti kože.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: