-
Poslednjih 5 pesama
- Merlin - Ako me ikada sretneš
- Djordje Balašević - Olivera
- Nevena Božović - Cujem Da Dolazis U Grad
- Bijelo dugme - Bitanga I Princeza
- Jelena Tomašević - Za Divno Cudo
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Palenta sa semenkama
Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
-
Zdravlje
Efekti nedostatka sna na telo!
Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
-
Putovanja
Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!
Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
U njihovu čast: Znamenite srpkinje
Danas se širom sveta proslavlja Međunarodni dan žena. Žene su dale veliki doprinos nauci, prosvetiteljstvu i razvoju na svim poljima, a današnji datum nas obavezuje da ih se podsetimo.
08-03-2017 | 10:57 | Autor/Izvor: Naxi media-serbia.com-wikipedia
Foto: Bigstockphoto- PHOTOCREO Michal Bednarek
Iako se ovaj praznik odnosi na ceo svet, izdvojili smo neke od Srpkinja, koje su svojim talentom, pameću dale značajan doprinos i zauvek ostale upamćene u istoriji.Jelena Anžujska, osnivač prve ženske škole u Srbiji
Jelena Anžujska je bila supruga srpskog kralja Stefana Uroša I koji je vladao od 1243. do 1276. godine i majka kraljeva Dragutina i Milutina. Njen dvor nalazio se na samom rubu Kosova i Metohije u mestu Brnjaci. U njemu je Jelena osnovala prvu Žensku školu u Srbiji u kojoj su se devojke učile ručnim radovima, a po završetku škole, kraljica ih je darivala mirazom za udaju. Bila je to prva stručna ženska škola, ne samo u Srbiji već i u Evropi, prema mišljenju istoričara.
Kneginja Milica Hrebeljanović, prva žena diplomata
Kneginja Milica Hrebeljanović (oko 1335 —1405) bila je žena srpskog kneza Lazara i pravoslavna svetiteljka (Prepodobna Evgenija). Milica je imala Nemanjićko poreklo. Njen otac bio je knez Vratko, u narodnoj tradiciji poznatiji kao Jug Bogdan.
Kad joj je muž 1389. poginuo u Kosovskoj bici, Milica je upravljala narodom i državom, jer su joj sinovi još uvek bili maloletni. Kneginja Milica se bavila i diplomatskom delatnošću, pa je sa monahinjom Jefimijom 1398. išla kod sulatana Bajazita da zastupa interese svog sina Stefana. Tom prilikom je izdejstvovala prenos moštiju Svete Petke iz Vidina u Beograd. Osnovala je manastir Ljubostinju u kome je i dočekala smrt.
Marija Maga Magazinović, prva moderna balerina i prva novinarka
Marija Maga Magazinović rođena je u Užicu 1882.godine. Iako je pola veka bila potpuno posvećena modernoj umetničkoj igri, u isto vreme bavila se i novinarstvom. Pisala je za “Poltiku” tekstove o ritmici i plastici kao oblicima telesnog i duhovnog vaspitanja omladine. U isto vreme, punih četrdeset godina Maga Magazinović je bila i profesor filozofije, nemačkog i srpskog jezika u Prvoj ženskog gimnaziji. Napisala je autobiografsku knjigu ,,Jedan život”.
Mileva Marić Ajnštajn, prva matematičarka Srbije i naučnica svetskog glasa
Mileva Marić Ajnštajn(1875-1948) je bila prva srpska matematičarka i prva žena Alberta Ajnštajna, jednog od najgenijalnijih ljudi 20. veka. U leto 1896. upisala je studije medicine na Univerzitetu u Cirihu. U oktobru se prebacila na Državnu politehničku školu na studije matematike i fizike i bila tek peta žena koja je primljena u tu školu. 1903. Godine u Bernu se udala za Alberta Ajnštajna, ficičara I jednog od najvećih svetskih umova. Njihov brak je propao, a mnogi tvrde da je ona doprinela ranim Ajnštajnovim radovima, ali je stepen njenog učešća u otkrićima nepoznat i predmet je brojnih polemika.
Danica Tomić, prva žena pilot u Srbiji
Prva žena pilot bila je Danica Tomić, koja je na konkursu lista "Politika" 1931. godine, zajedno sa još dve devojke, krenula na obuku i dobila pilotsku dozvolu 1933.g. Kao žena komandanta 6. Vazduhoplovnog puka, zavolela je letenje i svojom veštinom i hrabrošću od prijatno iznenađene komisije dobila zvanje turističkog pilota.
Milena Pavlović-Barili, proslavljena srpska slikarka
srpska slikarka, bila je jedna od najinteresantnijih ličnosti umetničke Evrope između dva rata. Studirala je slikarstvo u Beogradu u Minhenu. Nakon uspeha u Beogradu, godine 1930. napušta Jugoslaviju i narednu deceniju provodi u Španiji, Rimu, Parizu i Londonu, gde se družila i izlagala sa evropskom umetničkom elitom (Žan Kokto, Andre Breton). Tada ulazi u novu, prerafaelitsku, u stvari romantičarsku školu, okrenuta više prošlosti nego sadašnjosti, te postaje predstavnik nadrealističkog ili matafizičkog romantizma. Za života je uradila preko 300 radova, puno skica i crteža. Mnoga platna su joj u kući-muzeju u Požarevcu, Muzeju savremene umetnosti i Narodnom muzeju u Beogradu, kao i u Rimu.
Žanka Stokić - proslavljena glumica i Prvakinja Narodnog pozorišta
Glumica "iz naroda", poznata po tumačenju likova iz dela Branislava Nušića. Jednu od najpoznatijih komedija, "Gospođu ministarku" Nušić je pisao baš za nju, a na sceni Narodnog pozorišta odigrala je na više od stotinu malih i velikih uloga. Pored maestralnih uloga u velike popularnosti, ostaće upamćena i kao "žena boem". -
Pročitajte i...
Beograđanke za sva vremena: Ko su bile žene koje su formirale duh Beograda?
Od 1. avgusta Naxi radio kroz kratku formu "Beograđanke za sva vremena" nastavlja da svoje slušaoce upoznaje sa istorijom i kulturom glavnog grada. Ovaj serijal predstaviće znamenite Beograđanke koje su svojim radom, stvaralaštvom i zalaganjem doprinele razvoju srpske prestonice kroz njegovu dugu istoriju.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: