-
Poslednjih 5 pesama
- Vlado Georgiev - Reci mi da znam
- Doris Dragović - Malo mi za sriću triba
- Indexi - Sve ove godine
- Viktorija - Ljubav je samo reč
- Prljavo Kazalište - Ne zovi mama doktora
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Prolećna supa sa povrećem
Evo jednostavnog i ukusnog recepta za laganu prolećnu supu sa povrćem – savršenu za dane kada nam je potrebno nešto osvežavajuće i hranljivo...
Neodoljivi kolač sa višnjama
Možda sezona višanja još uvek nije u punom jeku, ali to nije razlog da ne uživate u njihovom osvežavajućem ukusu — naročito kada znamo da se za ovaj kolač savršeno uklapaju i smrznute višnje. Lagani, kremasti i neodoljivo osvežavajući, ovaj kolač je kao stvoren za toplije dane i pravi je uvod u leto koje svi s nestrpljenjem čekamo.
-
Zdravlje
Gazirana voda: Da li je dobra za nas?
Gazirana voda, poznata i kao kisela ili soda voda je voda obogaćena mehurićima ugljen-dioksida. Taj gas može biti prirodnog porekla ili se dodaje u običnu vodu u procesu karbonizacije.
Problemi sa štitnom žlezdom? Evo šta bi trebalo da izbegavamo!
Ne postoji dijeta koja može izlečiti hipotireozu ili hipertireozu, ali određene namirnice i suplementi mogu otežati kontrolu ovih stanja.
-
-
Putovanja
Grčka laguna proglašena najboljom plažom u Evropi za 2025. godinu
Evropske plaže su među najboljima na svetu – to je nepobitna činjenica. Zato se svake godine i ažuriraju liste sa najboljim mestima za letnji odmor. A sada je tu još jedan izvor inspiracije za sve ljubitelje mora i sunca.
Ovo su najpoželjnije destinacije za letnje putovanje u 2025. godini
Iako većina ljudi letnji odmor instinktivno povezuje s plažom, ovog leta trendovi pokazuju nešto sasvim drugo. Prema najnovijim podacima iz Mastercardovog izveštaja zasnovanog na analizi avionskih letova, Tokio — glavni grad Japana — izbio je na prvo mesto kao najtraženija destinacija za leto 2025.
-
Preporučujemo
Očistite zagorelo posuđe uz pomoć jednostavnih trikova?
Zagorelo posuđe može da predstavlja pravi izazov za čišćenje, a često se poseže za grubim priborom poput žičanih četki ili agresivnim hemijskim sredstvima. Ipak, postoje jednostavni i prirodni načini da ga očistite, bez oštećivanja posuđa – pritom su ekološki prihvatljivi i veoma efikasni.
Kako da operemo patike u veš mašini, a da ih ne oštetimo?
Patike su obuća koju često nosimo u različitim uslovima – tokom šetnje, vežbanja, pa čak i po kiši ili blatu – zbog čega se brzo zaprljaju. Ako planirate da operete patike u veš mašini, važno je da preduzmete nekoliko koraka kako biste ih zaštitili od oštećenja.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.41 117.23 118.05 CHF 124.45 125.33 126.21 USD 103.78 104.51 105.25
-
Tamna materija možda evoluira – i to bi moglo da promeni sve što znamo o svemiru
Već neko vreme, u samom središtu standardnog kosmološkog modela nalazi se zagonetka koja muči naučnike: iako svi podaci potvrđuju model širećeg svemira, postoji nesklad između brzine širenja u ranom i današnjem univerzumu. Taj nesklad poznat je kao Hablova tenzija, a rešenje još uvek nije pronađeno.
16-05-2025 | 13:25 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert
Foto: Bigstock, klss
Postavljene su brojne teorije: možda Ajnštajnova opšta teorija relativnosti nije tačna; možda tamna materija ne postoji; možda vreme ne protiče istom brzinom svuda; a neki su čak predložili da se ceo svemir – okreće. Sada se pojavljuje još jedna ideja: šta ako tamna materija evoluira?
Dok su modeli evoluirajuće tamne energije već postojali, koncept evoluirajuće tamne materije retko se razmatrao. Za to postoje dva razloga:
Dosadašnja posmatranja tamne materije su uverljiva – ukazuju na postojanje neke vrste materije koja ne stupa u jaku interakciju sa svetlošću.
Kritičari koncepta tamne materije najčešće pokušavaju da je u potpunosti eliminišu kroz alternativne teorije gravitacije, a ne da je modifikuju.
Zato je ova nova ideja posebno zanimljiva.
U ovom istraživanju naučnici razmatraju i evoluirajuću tamnu energiju i tamnu materiju, i zaključuju da se evolucija tamne materije znatno bolje uklapa u posmatrane podatke. Zanimljivo je da modeli sa konstantnom tamnom materijom i promenljivom tamnom energijom mogu delovati vrlo slično onima sa suprotnim odnosom – jer se sve vrti oko odnosa gustine energije i materije.
Autori zatim razmatraju postojanje egzotične forme tamne materije, koja ima promenljivu jednačinu stanja (EOS – equation of state). Da bi se model uklopio sa posmatranjima, ta jednačina mora da oscilira kroz vreme.
Ova ideja nije toliko neobična. Neutrini, čestice koje imaju masu i slabo reaguju na svetlost, takođe osciluju u masi. Iako neutrini ne mogu objasniti svu tamnu materiju, oni su oblik tzv. „vruće“ tamne materije. Možda i „hladna“ tamna materija (ona koja se sporije kreće) ima slična svojstva.
Prema ovom modelu, oko 15% tamne materije u svemiru osciluje, dok je ostatak (85%) standardna, nepromenljiva tamna materija. Ovaj odnos bi mogao objasniti Hablovu tenziju, a da se i dalje uklapa u sve dosadašnje podatke.
Važno je napomenuti da se radi o početnom, eksperimentalnom modelu – autori ne tvrde da su time rešili misteriju, već da otvaraju vrata novim mogućnostima. Ali i to je veliki korak: evoluirajuća tamna materija sada postaje hipoteza koju treba ozbiljno razmotriti. -
Pročitajte i...
Krave kao terapeuti: Evo kako ove životinje utiču na mentalno zdravlje ljudi!
U Holandiji, mnogi stanovnici gradova pronalaze mir na prilično neobičan način – ne kod psihologa, već zagrljeni s kravama. Ova praksa, poznata kao koeknuffelen (hol. „grljenje krava“), postaje sve popularniji oblik terapije, naročito među onima koji žele da se isključe iz urbanog tempa i pronađu unutrašnji balans.
Tajanstvene senke otkrivaju kako je Zemlja povezana sa Suncem
Još od davnina, Sunce je nam je darovalo svetlost i toplotu, i oduvek je izvor života. Njegovi zraci podstiču rast biljaka, donose proleće, a zatim bogate žetve.
Muzika doslovno menja ritam našeg mozga!
Nova teorija otkriva kako naši moždani talasi rezonuju sa muzikom – i zašto nas ona pokreće.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: