Slušate: Vikend uz Naxi

Pesma: Regina - Ljubav Nije Za Nas

Vikend uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Regina - Ljubav Nije Za Nas
    2. Idoli - Radostan dan
    3. Marina Perazić - San za jedan dan
    4. Vlado Georgiev - Do svitanja
    5. Oliver Dragojević - Nedostaješ mi ti
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Boris Režak - Petak - Mojih 50
    2. 3. jul - 1 - Dodir noći
    3. 3. jul - 2 - Dodir noći
    4. 3. jul - 3 - Dodir noći
    5. Boris Režak - Cetvrtak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Veganska pasta sa brokolijem Veganska pasta sa brokolijem

    Ova pasta je podjednako kremasta kao i klasična varijanta paste sa brokolijem, a ako možda niste ljubitelj ovog povrća napravite izuzetak i probajte ovo sjajno jelo.

    Rustična pita sa borovnicama Rustična pita sa borovnicama

    Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!

  • Zdravlje
    Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi

    Mnoge dijete promovišu smanjen unos ugljenih hidrata, često ih predstavljajući kao glavne krivce za gojenje i nestabilan nivo šećera u krvi. Međutim, važno je ne zaboraviti da postoje i zdravi ugljeni hidrati koji imaju ključnu ulogu u održavanju energije, pravilnom funkcionisanju mozga, varenju i čak stabilizaciji šećera u krvi.

    Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede? Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?

    Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najbolje vinske destinacije u Evropi za 2025. godinu Najbolje vinske destinacije u Evropi za 2025. godinu

    Ako planirate kratko, ali nezaboravno putovanje, možda je vreme da razmislite o vinskom mini-odmoru. Prema najnovijem istraživanju koje je sproveo sajt QuoteZone, vinske regije širom Evrope mogle bi postati sledeći veliki turistički trend.

    Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu

    Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.

  • Preporučujemo
    Smesa koja topi masnoću: Očistite rernu za čas Smesa koja topi masnoću: Očistite rernu za čas

    Rerna je definitivno jedno od najomraženijih mesta za čišćenje i deluje nam da je rešavanje problem masnoće koja se posle jednog korišćenja već nakupi izuzetno komplikovano.

    Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu! Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!

    Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.36 117.18 118.00
    CHF 124.53 125.40 126.28
    USD 98.77 99.46 100.16
  • Povezani članci
  • Simptomi koji ukazuju na nedovoljan unos preteina

    Protein je jedan od glavnih gradivnih blokova tela. Igra ključnu ulogu u strukturi i funkciji mišića, kože, enzima i hormona. Neki znaci i simptomi nedostatka proteina uključuju edem, gubitak kose, povećanu glad i teže infekcije, između ostalog. Ovo može da utiče na skoro sve aspekte funkcionisanja tela i dovesti do različitih zdravstvenih problema. Tekst navodi 8 simptoma niskog unosa ili nedostatka proteina.




    24-04-2025 | 10:03 | Autor/Izvor: Naxi media, Healthline

    Foto: Bigstock, motortion

     

    1. Edem

    Edem je stanje koje karakteriše otečena i natečena koža. Ovo je klasičan simptom kvašiorkora. Istraživači sugerišu da to može biti uzrokovano malim količinama humanog serumskog albumina, koji je najzastupljeniji protein u tečnom delu krvi ili krvnoj plazmi. Jedna od glavnih funkcija albumina je održavanje onkotskog pritiska - sile koja uvlači tečnost u cirkulaciju krvi.


    Na ovaj način, albumin sprečava nakupljanje prekomerne količine tečnosti u tkivima ili drugim delovima tela. Zbog smanjenog nivoa albumina u ljudskom serumu, ozbiljan nedostatak proteina dovodi do nižeg onkotskog pritiska. Kao rezultat, tečnost se akumulira u tkivima, izazivajući otok. Zapamtite da je edem simptom ozbiljnog nedostatka proteina.

    2. Masna jetra

    Još jedan simptom kvašiorkora je masna jetra, ili nakupljanje masti u ćelijama jetre. Nedostatak proteina je povezan sa bolešću masne jetre u zemljama u razvoju. Ovo stanje može izazvati upalu, ožiljke na jetri i potencijalno otkazivanje jetre. Nije jasno zašto se bolest masne jetre javlja sa nedostatkom proteina, ali istraživanje sugeriše da to može biti posledica promena u mikrobiomu creva, mitohondrijama i peroksizomalnim ćelijama. Ovo može dovesti do poremećene sinteze proteina koji transportuju masti, poznatih kao lipoprotein.

    3. Problemi sa kožom, kosom i noktima

    Nedostatak proteina može biti povezan sa promenama na koži, kosi i noktima. Na primer, nedostatak proteina može uticati na rast i strukturu kose, što može dovesti do stanja gubitka kose poznatog kao telogen efluvium. Kvašiorkor kod dece se takođe razlikuje po tome što se koža ljušti ili cepa, javlja se crvenilo i mrlje depigmentirane kože. Međutim, malo je verovatno da će se ovi simptomi pojaviti osim ako nemate ozbiljan nedostatak proteina.

    4. Gubitak mišićne mase


    Vaši mišići su najveći rezervoar proteina u vašem telu. Kada nema dovoljno proteina u ishrani, telo teži da uzima proteine iz skeletnih mišića kako bi sačuvalo važnija tkiva i telesne funkcije. Kao rezultat toga, nedostatak proteina može dovesti do gubitka mišića tokom vremena. Čak i umerena insuficijencija proteina može izazvati gubitak mišića, posebno kod starijih osoba.


    U stvari, istraživanja sugerišu da bi odrasli stariji od 65 godina trebalo da unose najmanje 1 g proteina po kilogramu telesne težine, što je više od preporučene dnevne doze od 0,36 g. Povećan unos proteina može pomoći u sprečavanju sarkopenije, što je spori gubitak mišića povezan sa starenjem.

    5. Veći rizik od preloma kostiju

    Neunošenje dovoljno proteina može oslabiti vaše kosti i povećati rizik od preloma. Studija iz 2021. pokazala je da su učesnici koji su jeli veće količine proteina imali do 6% veću mineralnu gustinu kostiju u kukovima i kičmi od onih koji su jeli manje proteina. Nakon 5 godina, istraživači su otkrili da oni koji su jeli više proteina imaju manje šanse da dožive frakture kostiju. Istraživači iz Nacionalne fondacije za osteoporozu napominju da iako protein može imati neke prednosti za zdravlje kostiju, potrebno je više istraživanja da bi se u potpunosti razumela veza.

    6. Usporen rast kod dece

    Nedovoljan unos proteina može odložiti ili sprečiti rast dece. U stvari, zaostajanje u razvoju je jedan od najčešćih znakova pothranjenosti u detinjstvu. U 2020. godini, preko 149 miliona dece iz imalo je usporen rast. Deca koja redovno ne unose dovoljno proteina mogu da imaju četiri puta veće šanse da imaju zaostajanje u rastu.

    7. Veća verovatnoća da ćete imati infekcije

    Nedostatak proteina može uticati na vaš imunološki sistem. Na primer, unos dovoljne količine proteina ima značaj za stvaranje antitela. Studija iz 2013. godine na muškim sportistima koji su se bavili vežbama visokog intenziteta otkrila je da su učesnici koji su konzumirali ishranu sa visokim sadržajem proteina imali manje infekcija gornjih disajnih puteva od sportista koji su konzumirali ishranu sa niskim sadržajem proteina. Međutim, važno je napomenuti da je potrebno više istraživanja da bi se u potpunosti razumela veza između nedostatka proteina i infekcija.

    8. Veći apetit i unos kalorija


    Proteini igraju ključnu ulogu u održavanju apetita i ukupnom unosu kalorija. Ako ne konzumirate dovoljno proteina, vaše telo pokušava da povrati vaš status proteina povećavajući apetit i podstičući vas da pronađete nešto za jelo. Ovo može dovesti do konzumiranja hrane sa visokim sadržajem ugljenih hidrata i masti kako bi se nadoknadio nedostatak proteina, što je poznato kao hipoteza proteinske poluge.


    Međutim, hrana bogata ugljenim hidratima i mastima nije toliko zasitna hrana kao hrana sa visokim sadržajem proteina. Vremenom, ovo može dovesti do unosa previše kalorija, uzrokujući nenamerno povećanje telesne težine i gojaznost. Ako osećate glad, pokušajte da u svoju ishranu dodate hranu bogatu proteinima, prenosi Healthline.

  • Pročitajte i...
    Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi

    Mnoge dijete promovišu smanjen unos ugljenih hidrata, često ih predstavljajući kao glavne krivce za gojenje i nestabilan nivo šećera u krvi. Međutim, važno je ne zaboraviti da postoje i zdravi ugljeni hidrati koji imaju ključnu ulogu u održavanju energije, pravilnom funkcionisanju mozga, varenju i čak stabilizaciji šećera u krvi.

    Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca na letovanju i kako sprečiti ujede? Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?

    Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.

    Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća! Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!

    Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.

    Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe

    Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: