Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Tose i Karolina - Pomozi mi

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Tose i Karolina - Pomozi mi
    2. Massimo Savic - Samo Jedan Dan
    3. U Škripcu - O Je
    4. Vlado Georgiev - Ako mi lose krene
    5. ITD bend - Lagano Umirem
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 29. april - 1 - Dodir noći
    2. 29. april - 2 - Dodir noći
    3. 29. april - 3 - Dodir noći
    4. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    5. 28. april - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Palenta sa semenkama Palenta sa semenkama

    Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.

    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

  • Zdravlje
    Efekti nedostatka sna na telo! Efekti nedostatka sna na telo!

    Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.

    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu! Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!

    Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.

    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

  • Preporučujemo
    Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini? Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?

    Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.

    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Puno plaču, ali bez suza: Ovo su najinteresantnije činjenice o bebama

    Bebe, ta divna, slatka stvorenja koja nam odmah izmame osmeh na lice... Da li zante da su bebe podjednako zanimljive i fascinantne, baš kao što su slatke?




    27-09-2024 | 12:41 | Autor/Izvor: Naxi media, Bright side

    Foto: Bigstock, Hannamariah


    1. Bebe imaju različita kolena


    Kada se beba rodi, njena kolena nisu ista kao kod druge dece i odraslih. Pošto je kost veoma kruta i sklona lomljenju, to može da oteža proces porođaja i izazvati povrede. Zbog toga su bebina kolena napravljena od hrskavice, odnosno istog tkiva koje čini nos i uši odraslih. Tek posle šestog meseca života polako se formiraju koštane strukture. Oko treće godine, hrskavica na kolenima počinje da raste u kost, a svo hrskavično tkivo se spaja tek oko 10. godine.


    2. Imaju mnogo više kostiju od nas


    Bebe se rađaju sa 300 kostiju, a ljudi kada odrastu imaju 206. Većina kostiju u telu pri rođenju je samo hrskavica koja raste zajedno u procesu okoštavanja. Ovaj proces okoštavanja je takođe razlog zašto bebe imaju meke tačke. I ovaj proces okoštavanja traje do 20. godine, kada se formiraju sve kosti u telu. Ceo proces će biti završen do 25. godine, nakon čega kosti više ne mogu da rastu.

    3. Možda puno plaču, ali nemaju suze

    Suzni kanali bebe nastavljaju da se razvijaju i nakon rođenja, pa kada beba plače, plače bez suza. Bar ne u velikoj količini suza. Naime, pri rođenju suzne žlezde rade, ali proizvode manje suza, tek toliko da oči ostanu vlažne. Većina beba počinje da plače od prvog do trećeg meseca, kada počinje da proizvodi više suza. Iako možda još nemaju suze, novorođenčad obično plaču dva do tri sata dnevno. Ponekad to rade bez razloga, a ponekad zapravo pokušavaju da komuniciraju sa vama.

    4. Bebe prepoznaju majčin glas

    Kad čuje majčin glas, novorođenče se okreće. Ovo nije slučajno, male bebe vrlo brzo prepoznaju majčin glas. Bebe se naviknu na taj zvuk kada počnu da čuju, a to je već u 18. nedelji trudnoće. Sa 24 nedelje beba je još osetljivija na zvuk, a oko 25. i 26. nedelje beba počinje da reaguje na zvukove iz okoline, što je zaista fascinantno. Mamin glas je ono čemu je beba najviše izložena, pa nas ne čudi što na njega odmah reaguje. Ako i tata razgovara sa nerođenom bebom u stomaku, moguće je da će beba odmah reagovati na njegov glas.

    5. Pamte šta su okusili u materici

    U materici dete je okruženo amnionskom tečnošću. Tečnost je aromatizovana hranom i pićima koje konzumira majka. U 21. nedelji u majčinoj utrobi, beba može da okusi ono što njihova majka jede i pije. Kada se rode, veća je verovatnoća da će više voleti ono što je njihova majka jela tokom trudnoće.

    6. Sećaju se i zvukova koje su čuli dok su bili u materici

    Ako majka pušta pesme svojoj bebi dok je u materici, još uvek ih se seća kao novorođenče. Studija je pokazala da je mozak beba koje su čule određenu melodiju neposredno pre rođenja jače reagovao na melodiju neposredno nakon rođenja i nakon 4 meseca.

    7. Neke bebe mogu da imaju glavu neobičnog oblika


    Novorođenče koje je vaginalno rođeno može imati konusnu glavu. Na sreću, za nekoliko nedelja nakon rođenja, glava će poprimiti lep okrugli oblik, ali je važno tokom prvih meseci voditi računa da beba ne bude neprekidno na leđima, kako joj se glava ne bi spljoštila.

    8. Mogu da spavaju čak i otvorenih očiju

    Iako možda zvuči čudno, zapravo nema čega da se plašite. Neke bebe spavaju otvorenih očiju, kao rezultat medicinskog stanja zvanog lagoftalmus. Razlog zašto bebe mogu da spavaju otvorenih očiju je nepoznat, ali može da bude povezan sa njihovim jedinstvenim ciklusima spavanja i provode više vremena u REM snu od odraslih. Ali to je bezopasno, prilično uobičajeno i ne ukazuje na problem sa spavanjem.

    9. Mogu da kijaju mnogo više

    Kijanje pomaže bebama da uklone začepljenost i čestice u nosnim prolazima, a pošto su ovi prolazi sićušni u poređenju sa odraslima, lakše se začepe i treba ih češće čistiti. Osim ako kijanje nije praćeno drugim simptomima kao što su groznica ili gubitak apetita, to je zdrav i važan znak da nervni sistem vaše bebe radi ispravno.

    10. Kosa im se brzo menja

    Većina beba se rađa sa malo kose ili bez nje. Ne morate da brinete o tome. Bez obzira na količinu kose sa kojom se beba rodi, ona se menja. Crne bebe mogu postati plavuše i obrnuto. Sva kosa sa kojom se dete rodi postepeno nestaje. Bebe u prvim mesecima brzo gube kosu zbog naglog pada hormona trudnoće, ali kada se hormoni stabilizuju, kosa ponovo brzo počinje da raste.

    11. Njihove oči mogu da se ukrste

    Bebe se ne rađaju sa savršenim vidom, tako da u prva četiri meseca njihove oči mogu da se kreću nezavisno ili da gledaju unakrsno dok ne steknu kontrolu mišića i nauče kako da se fokusiraju. To je normalno za većinu beba, ali ako su im oči i sa četiri meseca i dalje ukrštene, trebalo bi da se obratite pedijatru, jer to može biti znak neurološkog problema, a ne problema sa očnim mišićima, koji se naziva strabizam. Strabizam pogađa do 5 procenata dece i može da ugrozi razvoj vida.

    12. Bebe se rađaju sa velikim očima

    Bebe se uvek rađaju sa velikim očima, a to je zato što su oči jedini organ koji ne raste nakon rođenja. Očna jabučica je iste veličine tokom života. Kada se beba rodi, većina oka je ispunjena irisom i zenicom, a vrlo malo slepoočnice je vidljivo. Iako očna jabučica ne raste, vid se intenzivno razvija tokom prvih meseci. Novorođenče pri rođenju reaguje na svetlo i tamno i na kontrast crne i bele, dok sa četiri meseca prepoznaje boje.

    13. Komuniciraju fizički

    Iako ne mogu da govore, bebe i dalje mogu fizički da komuniciraju. Mahanje, klimanje, pokazivanje itd. Istraživanja pokazuju da će bebe koje više fizički komuniciraju bolje i verbalno da se izražavaju, piše Brightside.

     

  • Pročitajte i...
    Mikroraptor Zašto su dinosaurusi razvili perje? Razlog nije samo letenje!

    Pre samo nekoliko decenija, pominjanje "dinosaurusa sa perjem" među naučnicima izazvalo bi čudne poglede. Ipak, sada je opštepoznato da su mnoge vrste dinosaurusa evoluirale perje, jer su arheolozi otkrili desetine dinosaurusa prekrivenih perjem ili strukturalno sličnim pokrovima tela.

    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku

    Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: