-
Poslednjih 5 pesama
- EKV - Par godina za nas
- Moby Dick - Ljubomoran
- Haustor - Moja prva ljubav
- Oliver Dragojević - Tko sam ja da ti sudim
- Bajaga - Lepa Janja ribareva kći
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Misteriozni metal iz svemira pronađen u drevnoj riznici
Usred sjajnog zlatnog blaga iz iberijskog bronzanog doba, dva korodirana predmeta mogla bi biti najdragocenija od svih. Jedna neupadljiva narukvica i šuplja, zlatom ukrašena polulopta nisu iskovane od metala iz zemljine utrobe, već od gvožđa iz meteorita koji su pali s neba.
24-02-2025 | 14:11 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert
Foto: Bigstock, Bakusova
Ovo otkriće, koje je predvodio sada već penzionisani rukovodilac konzervacije u Nacionalnom arheološkom muzeju Španije, Salvador Rovira-Llorens, objavljeno je prošle godine u naučnom radu. Ono sugeriše da su metalurške tehnologije i tehnike u Iberiji pre više od 3.000 godina bile mnogo naprednije nego što se ranije mislilo.
Blago iz Villene – neprocenjivo otkriće
Blago iz Villene, zbirka od 66 uglavnom zlatnih predmeta, otkriveno je pre više od 60 godina, 1963. godine, na području današnjeg Alikantea u Španiji. Danas se smatra jednim od najvažnijih primera zlatarskog umeća bronzanog doba, ne samo na Iberijskom poluostrvu već i u celoj Evropi.
Međutim, precizno datiranje ove kolekcije bilo je izazov zbog dva specifična predmeta: male šuplje polulopte, za koju se smatra da je deo skeptra ili drške mača, i narukvice u obliku torka. Obe su imale „gvozdeni” izgled, što je navelo arheologe da se zapitaju od čega su tačno napravljene.
U Iberiji je gvozdeno doba – kada je obrađeno gvožđe počelo da zamenjuje bronzu – počelo tek oko 850. godine pre nove ere. Problem je što su zlatni predmeti iz blaga iz Villene datirani između 1500. i 1200. godine pre nove ere. To je izazvalo dilemu: kako ovi gvozdeni artefakti mogu pripadati istoj kolekciji?
Tajne meteorskog gvožđa
Gvožđe ne potiče samo iz zemljine kore – širom sveta postoje primeri predoženih artefakata iz pre-gvozdenog doba koji su napravljeni od meteorskog gvožđa. Najpoznatiji primer je Tutankamonov meteorski bodež, ali pronađeni su i drugi bronzanodobni predmeti napravljeni od istog materijala, koji su smatrani izuzetno vrednim.
Postoji način da se razlikuje meteorsko gvožđe od onog dobijenog iz zemaljske rude – gvožđe iz meteorita ima znatno veći sadržaj nikla. Zbog toga su istraživači, uz dozvolu Arheološkog muzeja Villene, pažljivo testirali dva sporna predmeta kako bi utvrdili koliko nikla sadrže.
Nakon što su uzeli uzorke i analizirali ih pomoću masene spektrometrije, otkrili su da, uprkos visokom stepenu korozije, koja može izmeniti sastav artefakta, rezultati snažno ukazuju na to da su i polulopta i narukvica napravljene od meteorskog gvožđa.
Prvi primeri meteorskog gvožđa u Iberiji
Ovo otkriće rešava misteriju uklapanja ovih predmeta u kolekciju – oni su zaista nastali u istom periodu, između 1400. i 1200. godine pre nove ere.
„Prema dostupnim podacima, polulopta i narukvica iz blaga iz Villene predstavljaju prve artefakte od meteorskog gvožđa pronađene na Iberijskom poluostrvu“, navode istraživači u svojoj studiji, „što se uklapa u kasnobronzanu hronologiju, pre nego što je počela široka proizvodnja gvožđa iz zemaljskih ruda.“
Ipak, s obzirom na to da su predmeti u lošem stanju zbog korozije, rezultati nisu u potpunosti konačni. Naučnici predlažu da se primene novije, neinvazivne tehnike ispitivanja kako bi se dobili još precizniji podaci i dodatno potvrdilo ovo značajno otkriće.
Studija je objavljena u časopisu Trabajos de Prehistoria. -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: