Slušate: Popodne sa Milošem Lazićem

Pesma: Zdravko Čolić - Zvao sam je Emili

Popodne sa Milošem Lazićem
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Zdravko Čolić - Zvao sam je Emili
    2. Hari Mata Hari - Baš ti lijepo stoje suze
    3. Srdjan Jul - Koketa
    4. Djordje Balašević - Namćor
    5. Goran Karan - Potrazi
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 29. april - 1 - Dodir noći
    2. 29. april - 2 - Dodir noći
    3. 29. april - 3 - Dodir noći
    4. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    5. 28. april - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Palenta sa semenkama Palenta sa semenkama

    Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.

    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

  • Zdravlje
    Efekti nedostatka sna na telo! Efekti nedostatka sna na telo!

    Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.

    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu! Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!

    Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.

    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

  • Preporučujemo
    Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini? Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?

    Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.

    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Efekti nedostatka sna na telo!

    Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.




    30-04-2025 | 11:33 | Autor/Izvor: Naxi media, Healthline

    Foto: Bigstock, stockasso


    Dugoročni efekti nedostatka sna su ozbiljni.


    Centralni nervni sistem

    Centralni nervni sistem je glavni informativni autoput vašeg tela. San je neophodan za njegovo pravilno funkcionisanje, a hronična nesanica ometa način na koji telo prenosi i obrađuje informacije.


    Tokom sna se formiraju putevi između moždanih ćelija (neurona) koji vam pomažu da zapamtite novo naučene informacije. Nedostatak sna iscrpljuje mozak, pa on ne može efikasno da obavlja svoje funkcije. To može otežati koncentraciju, učenje i obradu informacija. Reakcije tela mogu biti usporene, što povećava rizik od nesreća.


    Nedostatak sna utiče i na mentalne sposobnosti i emocionalno stanje. Moguća je pojava nestrpljenja, naglih promena raspoloženja, slabe kreativnosti i lošijeg donošenja odluka.


    U ekstremnim slučajevima mogu se javiti halucinacije – viđenje ili slušanje stvari koje ne postoje. Kod osoba sa bipolarnim poremećajem, nedostatak sna može izazvati manične epizode.


    Psihološki rizici uključuju:


    impulsivno ponašanje

    anksioznost

    depresiju

    paranoju

    suicidne misli


    Moguće je i da tokom dana doživite tzv. mikrosan, kratak gubitak svesti u trajanju od nekoliko sekundi. Mikrosan je posebno opasan ako vozite ili upravljate teškim mašinama.


    Imuni sistem


    Tokom sna, imuni sistem proizvodi zaštitne supstance poput antitela i citokina koje pomažu u borbi protiv infekcija. Neki citokini pomažu i da se lakše zaspi, što dodatno jača odbrambeni mehanizam organizma.


    Ako ne spavate dovoljno, vaše telo ne može da stvori dovoljan broj ovih zaštitnih molekula. Samim tim, teže se oporavljate od bolesti, a povećava se i rizik od hroničnih stanja kao što su dijabetes tipa 2 i bolesti srca.


    Respiratorni sistem

    San i disajni sistem su povezani u oba smera. Poremećaj disanja u snu, kao što je opstruktivna apneja, može prekidati san i narušiti njegov kvalitet.


    Česta buđenja tokom noći mogu izazvati deprivaciju sna, što vas čini podložnijim respiratornim infekcijama poput gripa i prehlade. Takođe, može pogoršati već postojeća stanja poput hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP).

     

    Digestivni sistem

    Nedostatak sna, uz prejedanje i fizičku neaktivnost, predstavlja dodatni faktor rizika za gojaznost. San utiče na nivoe hormona leptina i grelina, koji regulišu osećaj gladi i sitosti.


    Bez dovoljno sna, nivo leptina opada, dok grelin raste – što može izazvati prekomeran apetit, posebno noću. Nedostatak sna često vodi i ka umoru koji smanjuje motivaciju za vežbanje, što dodatno utiče na telesnu težinu i zdravlje.


    San takođe igra ulogu u regulaciji insulina, hormona koji pomaže u kontroli nivoa šećera u krvi. Deprivacija sna smanjuje osetljivost tela na insulin, povećavajući rizik od dijabetesa tipa 2.


    Kardiovaskularni sistem

    San utiče na procese koji održavaju zdravlje srca i krvnih sudova: regulaciju šećera, krvnog pritiska i upalnih procesa. Takođe omogućava telu da obnavlja i leči srce i krvne sudove.


    Osobe koje redovno spavaju manje od preporučenog imaju veći rizik od infarkta i moždanog udara.


    Endokrini sistem

    Proizvodnja hormona zavisi od sna. Za stvaranje testosterona, neophodna su najmanje 3 sata neprekinutog sna – otprilike koliko je potrebno do prve REM faze. Buđenje tokom noći može poremetiti ovu produkciju.


    To takođe utiče na rastni hormon, koji je ključan za razvoj, regeneraciju tkiva i izgradnju mišićne mase, naročito kod dece i adolescenata.


    Lečenje nedostatka sna

    Najosnovniji i najefikasniji način lečenja je – spavanje! Idealno 7 do 9 sati svake noći.


    Međutim, ukoliko hronično patite od nesanice, možda vam je potrebna pomoć lekara ili specijaliste za spavanje, koji može dijagnostikovati i tretirati eventualni poremećaj sna.


    Najčešći poremećaji spavanja su:

    opstruktivna apneja

    narkolepsija

    sindrom nemirnih nogu

    hronična nesanica

    poremećaji cirkadijalnog ritma


    Za dijagnostiku se često koristi studija spavanja, koja može da se radi u centru za spavanje ili kod kuće pomoću posebnih uređaja.


    U zavisnosti od dijagnoze, lečenje može uključiti lekove, promenu životnog stila ili uređaje za disanje tokom sna (npr. CPAP kod apneje).

  • Pročitajte i...
    Piće Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

    Namirnice koje smanjuju nadutost i ubrzavaju put ka idealnoj kilaži Namirnice koje smanjuju nadutost i ubrzavaju put ka idealnoj kilaži

    Možda već neko vreme pokušavate da izgubite višak kilograma, ali rezultati izostaju. Topliji dani su savršeni da u jelovnik ubacite lagane i osvežavajuće namirnice koje ubrzavaju metabolizam, smanjuju nadutost i pomažu da se osećate i izgledate bolje. Dodatni plus? Ove namirnice su idealne za visoke temperature – osvežiće vas i prijati organizmu.

    Edem Simptomi koji ukazuju na nedovoljan unos preteina

    Protein je jedan od glavnih gradivnih blokova tela. Igra ključnu ulogu u strukturi i funkciji mišića, kože, enzima i hormona. Neki znaci i simptomi nedostatka proteina uključuju edem, gubitak kose, povećanu glad i teže infekcije, između ostalog. Ovo može da utiče na skoro sve aspekte funkcionisanja tela i dovesti do različitih zdravstvenih problema. Tekst navodi 8 simptoma niskog unosa ili nedostatka proteina.

    Zašto je mladi luk dobar za vas? Ukusno povrće sa velikim zdravstvenim benefitima Zašto je mladi luk dobar za vas? Ukusno povrće sa velikim zdravstvenim benefitima

    Mladi luk je povrće bogato hranljivim materijama koje pruža brojne zdravstvene koristi. Podržava zdravlje očiju, poboljšava varenje, jača srce i kosti, i doprinosi blistavosti kože.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: