-
Poslednjih 5 pesama
- Josipa Lisac - Danas sam luda
- Van Gogh - Neko te ima nocas
- Aleksandra Radović - Beskrajno
- Dejan Cukić - Letnje kise
- Vještice - Totalno drukciji
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Palenta sa semenkama
Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
-
Zdravlje
Efekti nedostatka sna na telo!
Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
-
-
Putovanja
Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!
Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Da li ste se nekada zapitali zašto imamo prestupne godine?
2024. godina će biti prestupna godina i to nam je svima poznato. Međutim, postavlja se pitanje da li znamo zašto postoje prestupne godine, ko ih je i zašto uveo?
31-01-2024 | 14:07 | Autor/Izvor: Naxi media, Time and Date
Foto: Bigstock, oasisamuel
Tipična godina (neprestupna) traje manje od tropske godine, koja predstavlja vreme koje je Zemlji potrebno da obiđe Sunce. Prestupne godine su nešto duže, sa 366 dana umesto standardnih 365 dana, i javljaju se svake četiri godine.To su godine kada se na završetku najkraćeg meseca, februara, dodaje jedan dan. Taj dodatni dan, poznat kao interkalarni dan, obično je nazvan prestupnim danom.
Trenutna godina, odnosno 2024. godina je prestupna godina, a prestupni dan za 2024. je 29. februar.
Zašto imamo prestupne godine?Prestupni dani održavaju sinhronizaciju našeg kalendara s Zemljinim putem oko Sunca. Zemlji je potrebno približno 365,242189 dana, ili 365 dana, 5 sati, 48 minuta i 45 sekundi, da bi obišla Sunce u onome što nazivamo tropskom godinom, koja počinje na martovsku ravnodnevnicu.
Međutim, gregorijanski kalendar ima samo 365 dana u godini. Bez dodavanja prestupnog dana, 29. februara, svake četiri godine, svaka kalendarska godina bi počela otprilike 6 sati ranije u odnosu na Zemljinu orbitu oko Sunca.Kao posledica toga, računanje vremena bi se polako udaljavalo od tropske godine i postajalo bi sve više neusklađeno sa godišnjim dobima. Uz odstupanje od približno šest sati godišnje, godišnja doba bi se pomerila za oko 24 kalendarska dana u roku od 100 godina, prenosi Time and Date.
U principu, ako bismo dozvolili da se ovo desi, kroz neko vreme, odnosno nekoliko vekova, stanovnici severne hemisfere bi proslavljali Božić usred leta. Prestupni dani popravljaju tu grešku dajući Zemlji dodatno vreme koje joj je potrebno da završi puni krug oko Sunca.
Posebna prestupna 2000. godina
Godine 2000. bio je prvi put kada je treći kriterijum prilikom prelaska sa julijanskog na gregorijanski kalendar široko usvojen širom sveta, što se desilo 1582. godine.
Broj 2000 je deljiv sa 400, što je činilo tu godinu prestupnom, iako je takođe deljiv sa 100. Važno je napomenuti da godine deljive sa 100 inače nisu prestupne, ali izuzetak je napravljen za godine deljive sa 400.
Slična situacija je i sa 1600. godinom, međutim, tada je samo nekoliko zemalja prešlo na gregorijanski kalendar, dok je veći deo sveta i dalje koristio julijanski kalendar.
Ko je uveo prestupne godine?
Prestupne godine u zapadnom kalendaru su uvedene pre više od 2000 godina od strane rimskog generala Julija Cezara. Julijanski kalendar, nazvan po njemu, imao je jednostavno pravilo: svaka godina deljiva sa četiri bila bi prestupna.
Ova pravila su rezultirala prekomernim brojem prestupnih godina, što je dovelo do toga da se Julijanski kalendar postepeno udaljavao od tropske godine, približno jednim danom svakih 128 godina. Ova neskladnost nije ispravljena sve do uvođenja gregorijanskog kalendara pre više od 1500 godina, kada su neki dani preskočeni kako bi se kalendarski sistem uskladio sa godišnjim dobima. -
Pročitajte i...
Zašto su dinosaurusi razvili perje? Razlog nije samo letenje!
Pre samo nekoliko decenija, pominjanje "dinosaurusa sa perjem" među naučnicima izazvalo bi čudne poglede. Ipak, sada je opštepoznato da su mnoge vrste dinosaurusa evoluirale perje, jer su arheolozi otkrili desetine dinosaurusa prekrivenih perjem ili strukturalno sličnim pokrovima tela.
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: