-
Poslednjih 5 pesama
- Boris i Kemal - Daleko
- Boris Rezak - Vjeruj Mi Na Rijec
- EKV - Srce
- Gibonni - Svi moji punti kad se zbroje
- Idoli - Malena
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.39 117.21 118.03 CHF 124.08 124.96 125.83 USD 102.28 103.01 103.73
-
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
29-04-2025 | 12:52 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert
Foto: Bigstcock, R_Tavani
Naime, naučnici tvrde da su duži dani omogućili cijanobakterijama (poznatim i kao plavo-zelenim algama), koje su se pojavile i proširile pre oko 2,4 milijarde godina, da proizvode više kiseonika kao nusprodukt fotosinteze.
– Jedno od ključnih pitanja u geonaukama jeste kako je Zemljina atmosfera postala bogata kiseonikom i koji su faktori uticali na taj proces – objasnio je 2021. godine mikrobiolog Gregori Dik sa Univerziteta Mičigen. – Naše istraživanje sugeriše da je brzina rotacije Zemlje – odnosno dužina dana – imala značajan uticaj na obrazac i tajming kiseoničenja atmosfere.
Iako se na prvi pogled čini da usporavanje Zemljine rotacije i povećanje nivoa kiseonika nisu povezani, naučnici su otkrili duboku vezu između ta dva procesa. Usporavanje rotacije rezultat je gravitacionog uticaja Meseca, koji polako "odvlači" Zemlju i time usporava njeno okretanje.
Zapisi pokazuju da su dani pre 1,4 milijarde godina trajali samo 18 sati, dok su pre 70 miliona godina bili oko pola sata kraći nego danas. Trenutno se procenjuje da Zemlja dobija oko 1,8 milisekundi dnevne dužine svakih 100 godina.
Drugi ključni element u ovoj priči je Veliki kiseonični događaj – period kada su se cijanobakterije toliko namnožile da je došlo do naglog porasta kiseonika u atmosferi. Bez ovog događaja, naučnici veruju da život kakav danas poznajemo ne bi mogao da se razvije.
Da bi istražili vezu između dužine dana i proizvodnje kiseonika, naučnici su proučavali mikrobne zajednice u potopljenom kraterskom jezeru u Mičigenu – Middle Island Sinkhole u jezeru Huron. Na dnu jezera nalaze se mikrobne kolonije koje podsećaju na drevne cijanobakterije. Tokom noći, mikroorganizmi koji koriste sumpor izbijaju na površinu, dok se danju povlače, a fotosintetske cijanobakterije preuzimaju površinski sloj.
– Potrebno im je nekoliko sati da u potpunosti započnu fotosintezu – objašnjava dr Judit Klat, geomikrobiolog sa Instituta Maks Plank za morsku mikrobiologiju. – Deluju kao da su "uspavane" i ne baš jutarnji tipovi.
Ova vremenska "zadrška" u jutarnjem početku fotosinteze navela je okeanografa Brajana Arbika da se zapita – da li je promena dužine dana tokom Zemljine istorije mogla da utiče na produkciju kiseonika?
U laboratoriji i na terenu, naučnici su sproveli merenja i modele koji su povezali količinu sunčeve svetlosti sa produkcijom kiseonika, uzimajući u obzir ograničenja difuzije kiseonika kroz mikrobne slojeve.
– Intuitivno biste pomislili da su dva dana od po 12 sati ista kao jedan od 24, jer Sunce isto sija. Ali bakterije ne otpuštaju kiseonik istom brzinom – objašnjava morski biolog Arjun Čenu iz Centra za tropska morska istraživanja u Nemačkoj. – Oslobađanje kiseonika je usporeno zbog ograničenja molekularne difuzije. Upravo ta razlika je ključna za razumevanje celog procesa.
Kada su ovi rezultati ubačeni u globalne modele, pokazalo se da su duži dani zaista povezani s porastom kiseonika u atmosferi – ne samo tokom Velikog kiseoničnog događaja, već i tokom Neoproterozojskog kiseoničnog događaja, koji se dogodio pre oko 550 do 800 miliona godina.
– Uspeli smo da povežemo zakone fizike koji deluju na potpuno različitim skalama – od molekularnog nivoa do planetarne dinamike – kaže Čenu. – Pokazali smo da postoji fundamentalna veza između dužine dana i količine kiseonika koju mikrobi mogu da oslobode. To je fascinantno – od plesa molekula u mikrobnom sloju, do plesa naše planete i njenog Meseca.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Geoscience. -
Pročitajte i...
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?
Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: