Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Moby Dick - Ljubomoran

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Moby Dick - Ljubomoran
    2. Haustor - Moja prva ljubav
    3. Oliver Dragojević - Tko sam ja da ti sudim
    4. Bajaga - Lepa Janja ribareva kći
    5. Zdravko Čolić - Krasiva
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    2. 28. april - 1 - Dodir noći
    3. 28. april - 2 - Dodir noći
    4. 28. april - 3 - Dodir noći
    5. Nađa Dulić - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

    Pasta sa lososom Pasta sa lososom

    Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...

  • Zdravlje
    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

    Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement? Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?

    Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

    Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine

    Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!

  • Preporučujemo
    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

    Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru

    Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Tajanstvene senke otkrivaju kako je Zemlja povezana sa Suncem

    Još od davnina, Sunce je nam je darovalo svetlost i toplotu, i oduvek je izvor života. Njegovi zraci podstiču rast biljaka, donose proleće, a zatim bogate žetve.




    14-11-2024 | 12:22 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert

    Foto: Bigstock, Skorzewiak


    Verovalo se i da Zemlja ima mistične osobine, što je inspirisalo upotrebu kompasa u Kini za pronalaženje severa. 1600. godine, nakon vekova korišćenja kompasa na Zapadu, Vilijam Gilbert, lični lekar kraljice Elizabete I, napisao je knjigu o magnetima u kojoj je opisao celu Zemlju kao jedan magnet.


    Američki astrofizičar Džordž Eleri Hejl stekao je slavu izgradnjom najvećeg teleskopa na svetu sredinom 20. veka. Karijeru je započeo proučavajući Sunce, a pomoću polarizovane svetlosti otkrio je da određeni delovi Sunca imaju jaku magnetnu silu, hiljadama puta jaču od Zemljine. Ovaj magnetizam bio je najizraženiji u tamnim oblastima koje su poznate kao sunčeve pege. U 17. veku, Galileo je pomoću teleskopa otkrio da Sunce ima pege i posmatrao njihove osobine, uključujući njihovu mesečnu rotaciju i promenu veličine. Iako je eksperimentisao sa magnetima, nije povezao sunčeve pege s magnetizmom.

    Posmatrane Promene


    Sunčeve pege privukle su pažnju astronoma i bile su pomno praćene sve do 1645. godine. Iako su pege bile predmet velikog interesovanja, tokom 70-godišnjeg perioda poznatog kao Maunderov minimum, nije uočeno ništa značajno. Potom su se 1715. godine misteriozno ponovo pojavile. Od tada, pege su se pojavljivale i nestajale u ciklusu od oko 11 godina, nazvanom solarnim ciklusom, sa brojem pega koji varira između nule i stotina. Sve do 1859. godine, pokušaji objašnjenja solarnog ciklusa povezivanjem s drugim cikličnim pojavama bili bi smatrani astrologijom, koja je prikazivala povezanost između neba i Zemlje kao nešto nerealno.


    1859. godine, astronom amater Ričard Karington, dok je skicirao sunčeve pege, primetio je da je jedna odjednom zasvetlela. Ova eksplozivna "sunčeva baklja" trajala je samo nekoliko minuta, ali je dva dana kasnije usledila ogromna auroralna i magnetna oluja, poznata kao Karingtonov događaj. Aurore, koje se obično vide samo na polovima, bile su viđene širom sveta, a tadašnja tehnologija bila je pogođena – telegrafski sistemi radili su bez baterija ili su se zapalili.


    Diskutuje se o tome kakve bi posledice sličan događaj imao na savremenu tehnologiju, jer od tada nije bilo događaja tog obima. Međutim, 1859. godine nije bilo jasno da su Sunce i Zemlja zaista povezani, te su mnogi smatrali da su baklja i oluja bile samo slučajno povezane.

    Efekti Solarnog Magnetizma


    Otprilike 50 godina nakon Karingtonovog događaja, Hejlovo otkriće solarnog magnetizma i podaci koji su pokazali da aurore imaju ciklus od 11 godina sličan sunčevom, postavili su temelje modernom razumevanju "solarno-terestrijalne veze".


    Ta veza zasnovana je na magnetizmu. Sunčeve pege akumuliraju magnetnu energiju; pritisak te energije omogućava im da budu hladnije od susednih delova Sunčeve površine, što ih čini tamnijim. U odgovarajućim uslovima, magnetna energija se može osloboditi u raznim oblicima. Bele svetlosne baklje poput one koju je Karington video veoma su retke – češće se magnetna energija pretvara u X-zrake.


    Gravitacija blizu Sunčeve površine je otprilike 30 puta jača nego na Zemlji, pa pokreti izazvani bakljama retko napuštaju Sunčevu površinu. Međutim, oblast iznad sunčevih pega može izbaciti ogromne oblake gasa u svemir, poznate kao "koronalne mase izbačaja". Ako se jedan od njih usmeri ka Zemlji, može izazvati auroralne oluje.


    Ako magnetizam aktivne regije oko sunčeve pege stvori gasni oblak sa suprotnim magnetskim smerom od onog koji je otkrio Gilbert 1600. godine, energija može prodrmati područje blizu Zemlje. Ova energija se skladišti na noćnoj strani planete, ne na strani okrenutoj Suncu, i izaziva aurore. Ako se magnetni pravac ne uskladi, može doći do blage kompresije zbog vrelog, brzog gasnog oblaka, ali ništa više od toga. Trenutno smo na ili blizu neočekivano velikog vrha u broju sunčevih pega i verovatno ćemo nastaviti da doživljavamo velike magnetne oluje poput one iz maja 2024. tokom narednih nekoliko godina.


    Ovi događaji kombinuju lepotu i opasnost, ali nesumnjivo fasciniraju.

     

  • Pročitajte i...
    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku

    Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: