Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Bijelo dugme - Ružica si bila

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Bijelo dugme - Ružica si bila
    2. U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
    3. Boris Novković - Kad Te On Ostavi
    4. Kerber - Hajde da se volimo
    5. Toše Proeski - Bože, brani je od zla
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    2. 28. april - 1 - Dodir noći
    3. 28. april - 2 - Dodir noći
    4. 28. april - 3 - Dodir noći
    5. Nađa Dulić - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

    Pasta sa lososom Pasta sa lososom

    Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...

  • Zdravlje
    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

    Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement? Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?

    Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

    Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine

    Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!

  • Preporučujemo
    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

    Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru

    Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Stotine „nedostajućih karika“ crnih rupa možda su otkrivene u novom istraživanju

    Istraživanje usmereno na otkrivanje nevidljive većine svemira donelo je pravo bogatstvo crnih rupa koje bi mogle pomoći u rešavanju jedne od najvećih misterija kosmosa.




    20-02-2025 | 12:58 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert

    Foto: Bigstock, pitris


    Astronomi su u središtima patuljastih galaksija pronašli 2.444 aktivne crne rupe koje usisavaju materiju iz svog okruženja. Još fascinantnije, 298 njih izgleda kao retka kategorija – crne rupe srednje mase, dugo smatrane „nedostajućom karikom“ između crnih rupa zvezdane mase i supermasivnih džinova. Ovo otkriće gotovo utrostručuje broj ranije poznatih kandidata za crne rupe srednje mase (IMBH) i predstavlja dosad najveći identifikovani uzorak.


    „Statistički uzorak kandidata za aktivne galaktičke jezgre u patuljastim galaksijama“, pišu istraživači, „biće od neprocenjive vrednosti za rešavanje ključnih pitanja u vezi s evolucijom galaksija na najmanjim skalama, uključujući načine akrecije u galaksijama male mase i koevoluciju galaksija i njihovih centralnih crnih rupa.“


    Supermasivne crne rupe nalaze se u centrima svih velikih, dobro formiranih galaksija. One predstavljaju jezgra oko kojih se galaksije okreću, a njihove mase su ogromne. Na primer, supermasivna crna rupa u središtu Mlečnog puta ima masu 4,3 miliona puta veću od mase Sunca. To je na donjoj granici; neke od ovih kosmičkih giganata dostižu mase od više desetina milijardi sunčevih masa.


    Međutim, naučnici još uvek ne znaju tačno kako crne rupe dostižu takve veličine. Prema trenutnim teorijskim modelima, jedan od mogućih puteva rasta uključuje akreciju i spajanje manjih crnih rupa, prateći rast samih galaksija. Problem je što današnja tehnologija ne omogućava uvid u „semena“ ovih crnih rupa u ranom svemiru – one su jednostavno premale i previše tamne da bi bile uočene.


    Ono što možemo učiniti jeste da tražimo ekvivalente u obliku malih galaksija s malim crnim rupama u lokalnom svemiru. Upravo to je uradio tim astronoma predvođen Ragadipikom Pučom sa Univerziteta u Juti, koristeći Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) – instrument dizajniran za istraživanje svemira.


    Tokom prve godine rada, ovaj teleskop prikupio je podatke o 114.496 patuljastih galaksija u tolikoj meri detalja da su astronomi mogli detaljno proučiti njihove centre i tražiti znakove aktivnih crnih rupa, poznatih kao aktivne galaktičke jezgre.


    „Kada crna rupa u središtu galaksije počne da se hrani, oslobađa ogromnu količinu energije u svoje okruženje, pretvarajući se u ono što nazivamo aktivnom galaktičkom jezgrom“, objašnjava Puča. „Ova dramatična aktivnost služi kao svetionik, omogućavajući nam da identifikujemo skrivene crne rupe u ovim malim galaksijama.“


    Broj aktivnih galaktičkih jezgara koje su pronašli u patuljastim galaksijama – 2.444 – predstavlja 2,1% celokupnog uzorka patuljastih galaksija. To je skoro četiri puta veći procenat u odnosu na prethodna istraživanja, što sugeriše da postoji mnogo više niskomasivnih supermasivnih crnih rupa nego što smo ranije mogli da procenimo.


    Podaci su bili toliko detaljni da je tim uspeo da proceni mase posmatranih crnih rupa. Na osnovu ovih analiza, istraživači su identifikovali skoro 300 kandidata za crne rupe srednje mase, sa masama između 100 i 100.000 puta većim od mase Sunca.

     

    Crne rupe u ovom opsegu mase izuzetno su retke i vrlo tražene u astronomiji. Znamo da umiruća masivna zvezda može formirati crnu rupu, ali gornja granica mase za ove objekte nastale od jedne zvezde je nekoliko desetina sunčevih masa. Ono što ne znamo jeste kako takve „male“ crne rupe mogu narasti do supermasivne veličine.


    Znamo da se crne rupe mogu spajati i formirati veće objekte. Dobro proučen uzorak crnih rupa srednje mase mogao bi značajno doprineti rešavanju ovog problema, pružajući čvrste dokaze da spajanja zaista mogu dovesti do formiranja masivnih crnih rupa.


    Novo otkriće ovog tima moglo bi upravo to da nam omogući. Pre ovog istraživanja, bilo je poznato samo oko 100 do 150 kandidata za crne rupe srednje mase. Rad Puče i njenog tima sada nam donosi 151 siguran kandidat i još 147 potencijalnih kandidata. Drugim rečima, njihova studija više nego udvostručuje prethodni katalog.

     

    Osim toga, rezultati već menjaju postojeća shvatanja. Od svih pronađenih kandidata za crne rupe srednje mase, samo 70 ih se nalazilo u patuljastim galaksijama. Preostale su bile u uobičajenim galaksijama, što sugeriše da koevolucija crnih rupa i galaksija možda nije tako jednostavan proces kao što se ranije mislilo.

     

    A ovo je tek početak. DESI tek počinje da otkriva sve tajne svemira, a pred naučnicima su brojna neodgovorena pitanja.


    „Na primer, postoji li veza između mehanizama formiranja crnih rupa i tipova galaksija u kojima se nalaze?“ pita se Puča. „Naš bogat novi uzorak kandidata pomoći će nam da dublje istražimo ove misterije i obogatimo naše razumevanje crnih rupa i njihove ključne uloge u evoluciji galaksija.“


    Ova studija objavljena je u časopisu The Astrophysical Journal.

     

  • Pročitajte i...
    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku

    Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: