-
Poslednjih 5 pesama
- Idoli - Dok dobuje kisa
- Toše Proeski - Veži me za sebe
- Vanna - Kao da me nema
- Riblja čorba - Kada padne noć
- Oliver Dragojević - Za zivot me vezes samo ti
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Ljuti pileći štapići
Ako ste ljubitelj pikantnih zalogaja, ovi ljuti pileći štapići u korici od čili čipsa, susama i kornfleksa biće pun pogodak!
Torta od čokolade i lešnika
Postoji nešto posebno u spoju lešnika i čokolade—topao, bogat ukus koji nikad ne dosadi. Ta kombinacija je klasična, a opet svaki put iznova oduševi, naročito kada se nađe u obliku sočne torte.
-
Zdravlje
Sedam glavnih koristi od šetnje nakon obroka
Nakon obilnog večernjeg obroka, čak i najblaži oblik fizičke aktivnosti može delovati kao poslednja stvar na svetu koju biste želeli da radite. Ipak, ispostavlja se da šetnja posle jela donosi brojne koristi.
Nakon prve jutarnje kafe ove promene se dešavaju u telu u narednih šest sati
Mozak je složen i zamršen sistem. Što više kafe pijete, formira se više adenozinskih receptora, što znači da ćete možda morati da popijete više kafe da biste ostali budni sada nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mladosti.
-
Putovanja
Evropski grad koji prednjači po zdravlju i blagostanju: 2.712 sunčanih sati godišnje!
Prema istraživanju platforme za rezervaciju putovanja Omio, evropski grad koji nudi najbolje uslove za zdravlje i blagostanje svojih stanovnika i posetilaca je — Madrid. Analizom 17 različitih faktora, Madrid je zauzeo prvo mesto sa ukupnom ocenom 78,62 od mogućih 100 poena.
Gradovi Evrope koje vredi posetiti i u koje se isplati ulagati 2025. godine
Gde vredi putovati, živeti i ulagati? Nova analiza konsultantske kuće Resonance Consultancy donosi odgovore.
-
Preporučujemo
Ostali ste bez praška za pecivo? Ne paničite, postoje adekvatne zamene
Svi posežemo za praškom pecivo kada pripremamo kiflice, proju, čak i uštipke sa mesom... Ipak, imajte na umu da postoje adekvatne zamene za prašak za pecivo, što posebno može da vam znači kada vam nije pri ruci ili vas mrzi da idete do prodavnice.
Prirodno rešenje protiv mušica: Biljka koja štiti vaš dom bez hemije
Kako temperature rastu, sve češće primećujemo pojavu mušica i drugih sitnih insekata u domovima. Mušice su mnogima među najdosadnijim napastima – uporne su, lete svuda po kući i teško ih je oterati. Ipak, postoji jednostavan i prirodan način da ih sprečite da uopšte uđu u vaš prostor – posadite mentu.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.38 117.20 118.02 CHF 124.70 125.58 126.46 USD 102.82 103.54 104.27
-
Sedam glavnih koristi od šetnje nakon obroka
Nakon obilnog večernjeg obroka, čak i najblaži oblik fizičke aktivnosti može delovati kao poslednja stvar na svetu koju biste želeli da radite. Ipak, ispostavlja se da šetnja posle jela donosi brojne koristi.
08-05-2025 | 13:40 | Autor/Izvor: Naxi media, Vogue
Foto: Bigstock, Yacobchuk
Nije reč samo o povećanju nivoa endorfina ili smanjenju stresa tokom ovih laganih šetnji koje podižu serotonin. Pokazano je da šetnja nakon jela pozitivno utiče na celokupno zdravlje, i svakako je nešto što bi trebalo uzeti u obzir nakon budućih obroka. A nemojte samo verovati nama na reč — u nastavku dr Hezer Viola, lekarka opšte prakse u Mount Sinai bolnici, objašnjava sve razloge zbog kojih bi trebalo da praktikujete šetnju nakon doručka, ručka ili večere.
Da li je bolje šetati pre ili posle jela?
I jedno i drugo može biti korisno — ali na različite načine. Dr Viola objašnjava da šetnja pre obroka izaziva hemijske reakcije različite od onih koje se javljaju posle jela. Šetnja pre obroka pomaže efikasnom sagorevanju masti i podržava gubitak telesne težine. Ako šetate otprilike pola sata nakon obroka, to može smanjiti nivo šećera i masti u krvi. Takođe, telu daje više energije za varenje, fizičku aktivnost i bolju regulaciju šećera u krvi.
Na kraju, izbor zavisi od vaših ličnih ciljeva u vezi sa zdravljem. Ali, ne možete pogrešiti — bilo da šetate pre ili posle jela, svaka fizička aktivnost doprinosi vašem zdravlju.
Prema rečima dr Viole, šetnja nakon jela donosi pet osnovnih koristi za zdravlje:Poboljšava varenje
Smanjuje rizik od srčanih bolesti
Pomaže regulaciji šećera u krvi
Doprinosi održavanju zdrave telesne težine
Poboljšava kvalitet sna
1. Poboljšano varenje
Nadimanje, zatvor, gorušica, mučnina — sve su to neprijatni simptomi lošeg varenja nakon obroka. Jedan od načina da ih ublažite jeste kratka šetnja. “Šetnja posle jela stimuliše želudac i creva, pomažući hrani da se brže kreće kroz sistem i poboljšava varenje”, objašnjava dr Viola.
2. Smanjenje rizika od srčanih bolesti
Redovna fizička aktivnost blagotvorno utiče na zdravlje srca — snižava krvni pritisak, holesterol i smanjuje rizik od srčanog udara, šloga i drugih problema. Jedna studija pokazala je da više kratkih šetnji nakon obroka (10–15 minuta) može imati bolji efekat na zdravlje srca nego jedna duga vežba dnevno.
3. Regulacija šećera u krvi
Nepokretnost nakon jela može dovesti do naglog porasta šećera u krvi. Prema CDC-u, višak šećera u krvi može opteretiti jetru i mišiće koji ga inače skladište, što vodi ka insulinskoj rezistenciji i povećava rizik od predijabetesa i dijabetesa tipa 2. Studije pokazuju da šetnja nakon obroka može značajno pomoći u snižavanju nivoa šećera u krvi.
4. Održavanje zdrave telesne težine
Redovna fizička aktivnost je ključna za zdravu težinu, ali i kratka šetnja posle jela može pomoći u mršavljenju. “Da biste izgubili jedan kilogram, potrebno je sagoreti oko 3.500 kalorija”, kaže dr Viola, dodajući da se šetnjom troši više energije. Takođe, šetnja pomaže u regulisanju apetita i smanjuje potrebu za nezdravim grickalicama. Ona preporučuje umerenu šetnju brzinom od 5–6 km/h, ali i sporija šetnja je bolja nego sedenje.
5. Bolji san
Šetnja nakon večere pomaže regulisanju cirkadijalnog ritma, odnosno prirodnog ciklusa budnosti i sna. Takođe, smanjuje nelagodnosti u stomaku, pa je san mirniji i kvalitetniji.
6. Snižavanje krvnog pritiska
Studije pokazuju da šetnja od oko 30 minuta dnevno — ili tri puta po 10 minuta nakon svakog obroka — može značajno sniziti visok krvni pritisak.
7. Poboljšanje raspoloženja
Poznato je da vežbanje podiže nivo hormona sreće. Dr Viola kaže da šetnja podstiče lučenje dopamina i serotonina. Čak i kratka šetnja od 10 minuta može pomoći da se osećate bolje. -
Pročitajte i...
Nakon prve jutarnje kafe ove promene se dešavaju u telu u narednih šest sati
Mozak je složen i zamršen sistem. Što više kafe pijete, formira se više adenozinskih receptora, što znači da ćete možda morati da popijete više kafe da biste ostali budni sada nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mladosti.
Sve što treba da znate o maslinama i njihovim blagodetima
Masline su mali plodovi koji rastu na drvetu masline (Olea europaea), a pripadaju grupi koštuničavih plodova, baš kao i trešnje, breskve, bademi, pistaći i mango. Poznate su po visokom sadržaju vitamina E i snažnih antioksidanata, a brojna istraživanja potvrđuju da mogu doprineti zdravlju srca i smanjiti rizik od osteoporoze i karcinoma.
Sezona jagoda: Evo koliko su zapravo zdrave
Jagode su mnogima omiljeno voće, ali je bitno da znate da su ujedno i jedna od najzdravijih namirnica.
Efekti nedostatka sna na telo!
Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: