Ovo je najljuća papričica na svetu: Da li biste je probali?
Carolina Reaper je trenutno najljuća paprika na svetu, sa preko 2 miliona Skovil hit jedinica (SHU).
11-01-2024
|13:09
|Autor / Izvor: Naxi media, chilipeppermadness, bon appetit
Ovo je izuzetno ljuta čili paprika koju je razvio uzgajivač po imenu Ed Currie, i trenutno je najljuća paprika na svetu. Takođe se zove HP22B biber. Od 2013. godine bio je star preko 7 generacija. Ed je stvorio ovu sortu čili paprike ukrštanjem pakistanske Nage sa vrstom Red Habanero sa ostrva St Vincents u Zapadnoj Indiji. Uzgajana je u Južnoj Karolini i testirana na više od 2,2 miliona Skovil hit jedinica (sa prosekom od 1.641.000 SHU) na Univerzitetu Winthrop.
Ovo je lestvica koja se koristi za rangiranje koliko su ljute paprike. Za poređenje, papričica jalapeno sadrži oko 2.500 do 8.000 SHU, a kajenski biber 30.000 do 50.000 SHU.
Da li je bezbedno da pojedete ovu papriku?
Iako vas konzumacija ove paprike neće ubiti, ne preporučuje se da je jedete svežu. U teoriji je moguće predoziranje kapsaicinom, hemikalijom koja čini papriku ljutom. Bilo je izveštaja o ljudima koji su završili u bolnici u ekstremnim situacijama. Istina je da konzumacija izuzetno ljutih paprika može izazvati povraćanje, mučninu i bol u stomaku, piše chilipeppermadness.com.
"Trebalo mi je 21,85 sekundi da pojedem tri papričice i trebalo mi je otprilike 14 sati da se oporavim od posledica", piše Matt Gross na sajtu bon appetit.