-
Poslednjih 5 pesama
- Valentino - Oka tvoja dva
- Vlado Georgiev - Navika
- Prljavo Kazalište - Ako tražiš nekoga
- Djordje Balašević - Pa dobro gde si ti
- Kemal Monteno - Duso Moja
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Palenta sa semenkama
Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
-
Zdravlje
Efekti nedostatka sna na telo!
Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
-
Putovanja
Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!
Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Otkriveni okeani tečne vode na Marsu
Ispod Marsove površine otkrivene su ogromne količine tečne vode, što bi moglo ukazivati na potencijalno stanište za vanzemaljski život, ali još uvek postoje izazovi.
20-08-2024 | 10:21 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, pitris
Naučnici su otkrili velike količine tečne vode duboko ispod površine Marsa, što bi moglo da pokrije celu planetu okeanom dubokim 1.6 km, prema novom istraživanju objavljenom prošle nedelje.
Iako postoje izazovi u pristupu, ova voda bi teoretski mogla biti potencijalni dom za vanzemaljski život na Crvenoj planeti.
Istraživanje, sprovedeno od strane naučnika sa Univerziteta Kalifornije, Berkeley, i UC San Diego, otkrilo je dokaze o značajnim količinama tečne vode koja se krije između 11,5 i 20 kilometara ispod površine. Ovi nalazi su objavljeni u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences i temelje se na seizmičkim podacima Marsovih potresa, vulkanskih podrhtavanja i udara meteora koje je prikupila NASA-ina letelica InSight.
Koristeći matematičke modele slične onima koji se koriste za mapiranje podzemnih akvifera i naftnih polja na Zemlji, istraživači su otkrili ogromne rezerve vode smeštene u malim pukotinama i porama u kori Marsa.
Iako je ova voda trenutno nedostupna i ne može se povezati sa postojećom tehnologijom, naučnici veruju da ovo otkriće pruža važne uvide u istoriju planete i potencijal za buduće istraživanje.
Profesor Michael Manga, jedan od autora studije i stručnjak za nauke o Zemlji i planetama na Berkeley-u, istakao je da podzemna voda može predstavljati pogodno okruženje za život, napominjući sličnosti sa dubokim rudnicima i dnom okeana na Zemlji, gde život uspeva.Dokazi ukazuju na to da je Mars nekada imao velike količine vode na površini, uključujući reke, jezera i okeane, što povećava mogućnost da je Crvena planeta bila dom za mikrobni život. Iako su okeani isparili kada je planeta izgubila atmosferu pre više od 3 milijarde godina, istraživači smatraju da je značajan deo vode filtrirao u koru planete.
Međutim, priroda istraživanja znači da postoje neizvesnosti u vezi sa veličinom, dubinom i količinom tečne vode na Marsu. Prema rečima Vashana Wrighta, još jednog od autora studije i profesora na Institutu za okeanografiju Scripps pri UC San Diego, razumevanje Marsovog vodenog ciklusa je ključno za razumevanje evolucije planete.Ostaje pitanje koliko će tehnološki izazovi ometati dalja istraživanja, s obzirom na to da je Kola Superdeep bušotina, najdublja rupa na Zemlji, dosegnula dubinu od 12.262 metra. Međutim, naučnici se nadaju da će budući napori, uključujući one koje planira Kina, omogućiti dublje istraživanje Marsa, prenosi Forbes.
-
Pročitajte i...
Zašto su dinosaurusi razvili perje? Razlog nije samo letenje!
Pre samo nekoliko decenija, pominjanje "dinosaurusa sa perjem" među naučnicima izazvalo bi čudne poglede. Ipak, sada je opštepoznato da su mnoge vrste dinosaurusa evoluirale perje, jer su arheolozi otkrili desetine dinosaurusa prekrivenih perjem ili strukturalno sličnim pokrovima tela.
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: