-
Poslednjih 5 pesama
- Colonia - Njeno ime ne zovi u snu
- Riblja čorba - Lutka sa naslovne strane
- Massimo - Mali Krug
- Djordje Balašević - Ja luzer
- Marija Šerifović - Dolazi Ljubav
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoKolač sa kokosom i čokoladom!
Ljubitelji kokosa će obožavati ovaj kolač, a oni koji to nisu mogu da naprave izuzetak i ipak isprobaju ovaj desert.
Gulaš od ćuretine u vinuAko volite začinjena i neobična jela i to "na kašiku" probajte da napravite gulaš sa ćuretinom.
-
ZdravljeŠta veći unos šećera može da uradi vašem telu?
Većina nas zna da unos prevelike količine šećera, nije dobar za naše zdravlje, ali da li znamo koje su to konkretne posledice do kojih može da dovede preterana konzumacija?
Veza između lošeg sna i gojenja: Evo šta kažu stručnjaci!Rasprave o postizanju zdrave telesne težine obično se fokusiraju na ishranu i vežbanje. Iako su ove stvari svakako važne, postoji još jedan ključni faktor koji se često zanemaruje: dosledan i kvalitetan san takođe može doprineti održavanju zdrave težine
-
PutovanjaKo su najprijatniji Evropljani godine? Prvo mesto je zauzela ova država!
Mnogi gradovi su poznati po ljubaznosti svojih stanovnika, što je jedan od glavnih faktora koji utiče na to da li se turisti odlučuju da se ponovo vrate. Doživljaj srdačnosti lokalnog stanovništva ili dobijanje kafe sa osmehom može ostaviti trajan utisak, kao i osećaj dobrodošlice i prihvaćenosti.
Evropska prestonica sa najraznovrsnijom gastronomijom proglašena za "Grad godine"Jedan od najpoznatijih magazina za putovanja i gastronomiju, Food and Travel Magazine, dodelio je priznanje za “Grad godine” poznatom evropskom centru zbog njegove kulturne i kulinarske raznovrsnosti. U pitanju je Berlin.
-
PreporučujemoAko vam pegla ostavlja fleke na odeći postoje načini da to sprečite!
Ako često koristite peglu, verovatno ste primetili da se njeno dno vremenom zaprlja, stvarajući tamno smeđe ili crne, ponekad i lepljive mrlje. Najčešći uzrok ovih mrlja je nakupljanje prašine, ulja i vlakana sa odeće, zbog čega je važno redovno čistiti dno pegle.
Trikovi za čišćenje pločica u kupatilu: Dva proizvoda nikako ne treba da koristite!Molly Woodward-Moor, poznata je na društvenim mrežama kao" ekspert za čišćenje" jer već godinama deli isprobane savete i trikove. Sada je podelila neke savete za čišćenje pločica u toaletu, a i potvrdila da postoje proizvodi koje bi svakako trebalo da izbegavamo pri čišćenju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.20 117.02 117.84 CHF 123.88 124.75 125.63 USD 106.35 107.10 107.85
-
Neočekivano otkriće: Proizvodnja kiseonika na morskom dnu
Naučnici su otkrili postojanje „tamnog kiseonika“ na dubokom morskom dnu, čime su doveli u pitanje dosadašnja shvatanja o proizvodnji ovog gasa.
23-08-2024 | 13:11 | Autor/Izvor: Naxi media, Forbes
Foto: Bigstock, Andrey_Kuzmin
Tokom istraživanja na dubini od skoro 4.000 metara ispod površine Tihog okeana, tim predvođen Endruom Svajtmenom naišao je na očitavanja koja su ukazivala na prisustvo kiseonika u mraku, gde svetlost ne dopire.
Do sada se verovalo da kiseonik proizvode isključivo fotosintetski organizmi poput biljaka i algi.
Frans Gajger fizički hemičar sa Univerziteta Nortvestern, veruje da se mineralni noduli naelektrišu dok se šire, što vodi do elektrolize morske vode, pri čemu električna struja razdvaja vodu na vodonik i kiseonik. On i Svajtmen su odbacili druge teorije i smatraju da je ovo najverovatniji izvor „tamnog kiseonika“.
Istraživači su uzbuđeni, ali upozoravaju da ovo otkriće zahteva pažnju industrije dubokog rudarstva. Američka Nacionalna okeanska i atmosferska administracija upozorava da rudarenje morskog dna može uništiti život i staništa u tim područjima. Međunarodna uprava za morsko dno već je odredila zaštićene zone u oblasti Klarion-Kliperton.
Gajger ističe da moramo preispitati način eksploatacije ovih materijala kako ne bismo ugrozili izvore kiseonika u dubokom moru.Filip Gejls iz organizacije „Deep Sea Mining“ podržava dalja istraživanja, ali naglašava da su potrebni dodatni eksperimenti kako bi se rezultati studije potvrdili. Slično mišljenje deli i Daglas Bartlet sa Skripsa, koji želi da vidi dugoročnu proizvodnju kiseonika u dubokom moru i da li druge okeanske oblasti imaju sličan efekat. Ovo bi omogućilo modelarima da procene globalni značaj ovog procesa.
Međutim, naučnici su otkrili da mineralne naslage na morskom dnu, poznate kao polimetalni noduli, mogu da emituju električnu struju koja pokreće elektrolizu morske vode, proizvodeći kiseonik.Ovo revolucionarno otkriće otvara nova pitanja o uticaju dubokomorskog rudarstva na ove jedinstvene izvore kiseonika. Stručnjaci upozoravaju da eksploatacija ovih mineralnih naslaga može ozbiljno da ugrozi biodiverzitet u dubokim morskim ekosistemima. Sada pozivaju na dalja istraživanja kako bi se procenio značaj ovog procesa na globalnom nivou.
-
Pročitajte i...Obeležavamo Svetski dan mentalnog zdravlja!
Svetski dan mentalnog zdravlja ustanovila je 1992. godine Svetska federacija za mentalno zdravlje. U nekim zemljama on je deo šireg obeležavanja nedelje svesti o mentalnim bolestima.
Evropska prestonica sa najraznovrsnijom gastronomijom proglašena za "Grad godine"Jedan od najpoznatijih magazina za putovanja i gastronomiju, Food and Travel Magazine, dodelio je priznanje za “Grad godine” poznatom evropskom centru zbog njegove kulturne i kulinarske raznovrsnosti. U pitanju je Berlin.
Da li znate zašto je zevanje zarazno i zbog čega se javlja?Zevanje se sastoji od nevoljnog širokog otvaranja usta i maksimalnog širenja vilice, praćenog dubokim udisajem i sporim izdisajem, objašnjava dr Rejan Sagir iz Velike Britanije i dodaje da ova svakodnevna pojava nauka još nije u potpunosti shvaćena.
Kako naš mozak deli dan na različita „poglavlja“?U trenutku kada uđemo u novo okruženje – bilo da je reč o ulasku u restoran, prisustvovanju nekom događaju ili sedenju ispred televizora – mozak zapravo započinje novo „poglavlje“ u danu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: