-
Poslednjih 5 pesama
- Boris Rezak - Tako lako
- Oliver i Gibonni - U ljubav vjere nemam
- Valentino - Ne mogu
- Aleksandra Radović - Dok Disem
- Bijelo dugme - Ako ima Boga
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Engleska pita sa jabukama
Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.
Grčka musaka sa šampinjonima
Vrlo interesantna musaka koja će oduševiti sve ljubitelje šampinjona...
-
Zdravlje
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
-
-
Putovanja
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini
Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.
Sunčani dani – idealno vreme za pranje zavesa, ali koliko često bi to trebalo da radimo?
Leto je donelo sunčane i tople dan, što znači da je pravo vreme za pranje zavesa. Ipak, mnogi nisu sigurni koliko često bi trebalo da ih peru. Stručnjaci za čišćenje upozoravaju da prljave zavese mogu zadržavati prašinu, alergene i neprijatne mirise, čineći prostor nezdravim i vizuelno neurednim.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.32 117.14 117.96 CHF 124.52 125.40 126.27 USD 98.69 99.38 100.08
-
Neočekivano otkriće: Proizvodnja kiseonika na morskom dnu
Naučnici su otkrili postojanje „tamnog kiseonika“ na dubokom morskom dnu, čime su doveli u pitanje dosadašnja shvatanja o proizvodnji ovog gasa.
23-08-2024 | 13:11 | Autor/Izvor: Naxi media, Forbes
Foto: Bigstock, Andrey_Kuzmin
Tokom istraživanja na dubini od skoro 4.000 metara ispod površine Tihog okeana, tim predvođen Endruom Svajtmenom naišao je na očitavanja koja su ukazivala na prisustvo kiseonika u mraku, gde svetlost ne dopire.
Do sada se verovalo da kiseonik proizvode isključivo fotosintetski organizmi poput biljaka i algi.
Frans Gajger fizički hemičar sa Univerziteta Nortvestern, veruje da se mineralni noduli naelektrišu dok se šire, što vodi do elektrolize morske vode, pri čemu električna struja razdvaja vodu na vodonik i kiseonik. On i Svajtmen su odbacili druge teorije i smatraju da je ovo najverovatniji izvor „tamnog kiseonika“.
Istraživači su uzbuđeni, ali upozoravaju da ovo otkriće zahteva pažnju industrije dubokog rudarstva. Američka Nacionalna okeanska i atmosferska administracija upozorava da rudarenje morskog dna može uništiti život i staništa u tim područjima. Međunarodna uprava za morsko dno već je odredila zaštićene zone u oblasti Klarion-Kliperton.
Gajger ističe da moramo preispitati način eksploatacije ovih materijala kako ne bismo ugrozili izvore kiseonika u dubokom moru.Filip Gejls iz organizacije „Deep Sea Mining“ podržava dalja istraživanja, ali naglašava da su potrebni dodatni eksperimenti kako bi se rezultati studije potvrdili. Slično mišljenje deli i Daglas Bartlet sa Skripsa, koji želi da vidi dugoročnu proizvodnju kiseonika u dubokom moru i da li druge okeanske oblasti imaju sličan efekat. Ovo bi omogućilo modelarima da procene globalni značaj ovog procesa.
Međutim, naučnici su otkrili da mineralne naslage na morskom dnu, poznate kao polimetalni noduli, mogu da emituju električnu struju koja pokreće elektrolizu morske vode, proizvodeći kiseonik.Ovo revolucionarno otkriće otvara nova pitanja o uticaju dubokomorskog rudarstva na ove jedinstvene izvore kiseonika. Stručnjaci upozoravaju da eksploatacija ovih mineralnih naslaga može ozbiljno da ugrozi biodiverzitet u dubokim morskim ekosistemima. Sada pozivaju na dalja istraživanja kako bi se procenio značaj ovog procesa na globalnom nivou.
-
Pročitajte i...
Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!
Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.
Ruski rudari pronašli bubašvabu staru 40 miliona godina
Fosilizovani insekt otkriven je u komadu ćilibara u Kalinjingradskoj oblasti.
Da li korišćenje veštačke inteligencije „zaglupljuje“? Evo šta kažu naučnici
Otkad se pojavio ChatGPT pre skoro tri godine, uticaj veštačke inteligencije (AI) na učenje postao je jedna od najvažnijih tema u oblasti obrazovanja. Da li je AI koristan alat za personalizovano učenje – ili prečica do ocene?
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: