-
Poslednjih 5 pesama
- U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
- Boris Novković - Kad Te On Ostavi
- Kerber - Hajde da se volimo
- Toše Proeski - Bože, brani je od zla
- Magazin - Minut srca tvog
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Mesec po imenu "Miranda" u orbiti oko Urana možda ima okean i potencijal za život!
Nova studija ukazuje na uzbudljivu mogućnost: da Uranov mesec Miranda, koji se nalazi u dalekim prostranstvima našeg Sunčevog sistema, može skrivati okean ispod ledene kore, što ga čini potencijalno pogodnim za vanzemaljski život.
01-11-2024 | 13:02 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com
Foto: Bigstock, revers/ilustracija
Otkrivanje vode na mesecu nije lak zadatak. Još je teže kada se taj mesec nalazi stotinama miliona kilometara daleko.
Tom Nordheim, planetarni naučnik iz Laboratorije za primenjenu fiziku Univerziteta Džons Hopkins, bio je taj koji nam je omogućio uvid u ove ledene dubine.
„Pronaći dokaze o okeanu unutar malog tela kao što je Miranda neverovatno je iznenađenje“, rekao je Nordheim, koautor studije.
Rad njegovog tima dovodi u pitanje naše razumevanje Mirande, istovremeno postavljajući nova pitanja o mogućnosti života na drugim nebeskim telima.
Čudnovati pejzaž Mirande
Prisetite se 1986. godine kada je Voyager 2, NASA-in svemirski brod, poslao prve fotografije Mirande iz blizine. Bilo je to pravo otkriće — čudnovati pejzaž koji je izgledao kao da je sastavljen od delova različitih svetova.
Od dubokih jaruga i visokih litica do tajanstvenih trapezoidnih regiona poznatih kao „korone“, Miranda je izgledala kao geološko čudo. Ali šta bi moglo da uzrokuje takav raznovrstan pejzaž?
Uranova specifičnost
Uran je jedna od manje poznatih planeta u našem Sunčevom sistemu. Za razliku od drugih planeta, Uran rotira „na boku“, tako da je njegova osa skoro paralelna sa njegovom orbitom. Ovaj nagib uzrokuje ekstremne sezone — zamislite planetu gde svaki pol dobija 42 godine neprekidne svetlosti, a zatim 42 godine tame.
Naučnici misle da je veliki sudar sa objektom veličine Zemlje možda oborio Uran na stranu rano u njegovoj istoriji.
Još jedna zanimljivost je Uranova atmosfera, bogata vodenim ledom, amonijakom i metanom, što planetu čini prepoznatljivom po plavo-zelenoj boji.
Uran ima i skup slabih prstenova i najmanje 27 meseca, od kojih su mnogi dobili imena po Šekspirovim likovima, poput Mirande i Ariela.
Iako je otkriven još 1781. godine, Uran još uvek krije mnoge tajne, a istraživači su željni da ga dodatno prouče kako bi bolje razumeli ova udaljena, ledena sveta.
Skriveni okean na MirandiKaleb Strom sa Univerziteta Severne Dakote, i Aleks Patof iz Instituta za planetarne nauke u Arizoni, pridružili su se Nordheimu u ovoj fascinantnoj studiji.
Prišli su ovoj misteriji kao detektivi koji istražuju stari slučaj, ponovo pregledajući stare slike Voyagera 2 i koristeći moderne tehnike računarskog modeliranja da rekonstruišu geološku prošlost Mirande.
Kako su Strom i njegov tim mapirali složene površinske karakteristike Mirande i modelovali različite scenarije za njenu unutrašnju strukturu, počela je da se pojavljuje zapanjujuća slika.
Njihovi nalazi sugerišu da je pre oko 100 do 500 miliona godina Miranda verovatno imala okean ispod površine, dubok najmanje 100 kilometara, ispod zaleđene kore debljine do 30 kilometara.
„To otkriće je bilo veliko iznenađenje za tim,“ rekao je Strom. Pomisao da mali mesec kao što je Miranda može sadržati tako veliki okean je nešto što naučnici nisu očekivali.
Sile plime na Mirandi
Još čudnije je što je taj okean mogao biti dovoljno topao da ostane u tečnom stanju, uprkos neverovatnoj udaljenosti Mirande od Sunca.
Zasluga za to ide gravitacionim silama koje se javljaju između Mirande i njenih susednih meseca u orbiti oko Urana. Ovaj fenomen, poznat kao orbitalna rezonanca, može stvoriti trenje i toplinu unutar unutrašnjosti meseca, dovoljno da održi okean ispod površine.
Može li Miranda još uvek da ima tečni okean?
Slučaj još nije zatvoren. Tim veruje da se unutrašnjost Mirande nije potpuno zamrzla. Da jeste, videli bismo određene karakteristike na površini koje jednostavno nisu prisutne.
Dakle, postoji dobra šansa da Miranda još uvek ima okean ispod površine, mada verovatno tanji nego ranije.
„Ali sama pomisao na okean unutar jednog od najudaljenijih meseca u Sunčevom sistemu je zadivljujuća,“ izjavio je Strom.
Ovo nije prvi put da nas mali mesec iznenađuje. Još 2004. godine, Enceladus, jedan od Saturnovih meseca, otkrio je aktivne gejzire koji izbacuju vodenu paru i led u svemir, što je ukazivalo na skriveni okean. Danas je Enceladus glavni cilj u potrazi za vanzemaljskim životom.
Da li mesec Miranda može da podrži život?
Još je rano za planiranje putovanja na Mirandu, ali mogućnost da ona ima život je primamljiva. Međutim, kako Nordheim ističe, potrebni su nam dodatni podaci kako bismo potvrdili da okean zaista postoji.
Iako su nedavna istraživanja donela nove uvide o Uranovim mesecima, tek smo zagrebali površinu.
„Iscedili smo poslednje deliće naučnih podataka koje možemo dobiti iz slika Voyagera 2,“ kaže Nordheim.
Da bismo zaista razumeli potencijal Mirande, potrebno je lansirati nove misije prema Uranu. Do tada, zadržavamo dah i s nestrpljenjem pratimo ovu ledenu mesec.
Miranda, svetovi sa okeanima i vanzemaljski život
U velikoj šemi našeg Sunčevog sistema, Miranda bi mogla da bude herojska priča koja nas je iznenadila. Ovaj mali mesec, za koji se smatralo da je zaleđen i neaktivan svet, mogao bi da krije ogroman okean ispod svoje „šarene“ površine.
Pomisao da tako malo telo, koje orbitira oko jedne od najudaljenijih planeta, može da ima okruženje sposobno da podrži život je prava senzacija. Sve ovo pokazuje koliko još imamo da otkrijemo u svemiru. Ponovno sagledavanje starih podataka iz novog ugla otvorilo je nove mogućnosti i pitanja.
Studija je objavljena u časopisu The Planetary Science Journal. -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: