Slušate: Muzički mix

Pesma: Djavoli - Ostani uz mene

Muzički mix
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Djavoli - Ostani uz mene
    2. Sergej Ćetković - 1000 razloga
    3. Valentino - Oka tvoja dva
    4. Vlado Georgiev - Navika
    5. Prljavo Kazalište - Ako tražiš nekoga
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 29. april - 1 - Dodir noći
    2. 29. april - 2 - Dodir noći
    3. 29. april - 3 - Dodir noći
    4. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    5. 28. april - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Palenta sa semenkama Palenta sa semenkama

    Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.

    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

  • Zdravlje
    Efekti nedostatka sna na telo! Efekti nedostatka sna na telo!

    Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.

    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

  • Putovanja
    Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu! Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!

    Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.

    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

  • Preporučujemo
    Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini? Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?

    Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.

    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Luksuz i nauka: Lečenje hroničnih rana zlatom i crnim vinom?

    Rane koje odbijaju da zarastu dugo su predstavljale značajan izazov u medicinskoj nezi, ali nedavno otkriće nudi rešenje koje kombinuje luksuz i vrhunsku nauku.




    16-09-2024 | 11:26 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, Peter Cho


    Istraživači su iskoristili izvanredna lekovita svojstva zlatnih nanodelića pomešanih sa antioksidantima bogatim crnim vinom.


    Ova neočekivana kombinacija plemenitog metala i prirodnih jedinjenja otvara put za revolucionarni pristup lečenju hroničnih rana i drugih medicinskih stanja.

    Tradicionalna medicina i nova tehnologija


    U srcu Južnoafričke Republike, tim istraživača sa University of the Western Cape posvećen je postizanju značajnih pomaka u medicinskoj nauci.

     

    Njihova posvećenost pronalaženju novih rešenja za dugotrajne zdravstvene izazove dovela ih je do fascinantnog otkrića koje kombinuje tradicionalnu medicinu sa najnovijom tehnologijom.


    Njihovo poslednje istraživanje fokusiralo se na mešavinu zlatnih nanodelića i moćnih antioksidanata pronađenih u crnom vinu. Inovativna formula pokazala je ogroman potencijal, jer su laboratorijski testovi otkrili da značajno ubrzava zarastanje rana.

     

    Izvanredno, za samo 72 sata, rane tretirane ovom jedinstvenom mešavinom zlata i crnog vina gotovo su u potpunosti zarasle – obećavajući i uzbudljiv rezultat koji bi mogao da postavi put za buduća unapređenja u lečenju hroničnih rana.

    Opasnosti hroničnih rana


    Hronične rane, definisane kao one koje ne zarastaju u roku od tri meseca, predstavljaju široko rasprostranjen i uporan zdravstveni problem, koji pogađa oko 3,8 miliona pacijenata svake godine.

     

    Lekovita moć zlata


    Tim istraživača je pretpostavio da zlato može da posluži kao idealan katalizator za pokretanje procesa zarastanja hroničnih rana. Poznato je da zlato ima antiinflamatorna svojstva, a njegova prirodna kompatibilnost sa ljudskim tkivima učinila ga je vrednim elementom u medicinskim tretmanima vekovima unazad.


    Njegova jedinstvena sposobnost da smanji upale bez izazivanja neželjenih reakcija omogućava zlatnim česticama da deluju harmonično sa telom, promovišući brži oporavak.


    Istorijski gledano, zlato je imalo značajnu ulogu u medicini, a zlatne čestice su korišćene još početkom 20. veka za lečenje hroničnih upalnih stanja poput reumatoidnog artritisa u Velikoj Britaniji.

    Snažni antioksidanti crnog vina


    Crno grožđe, osnova mnogih popularnih vina, bogato je snažnim antioksidantima poput resveratrola. Ova prirodna jedinjenja igraju ključnu ulogu u zaštiti tela od oksidativnog stresa neutralizovanjem štetnih slobodnih radikala.


    Slobodni radikali mogu oštetiti ćelije i ometati proces zarastanja, ali antioksidanti u crnom vinu pomažu u suzbijanju ovih efekata. Resveratrol i drugi antioksidanti podržavaju sposobnost tela da se regeneriše, osiguravajući da tkiva dobiju dovoljnu količinu kiseonika, što je ključno za oporavak.


    Kombinacija zlata i crnog vina


    Tim istraživača je testirao svoju hipotezu sušenjem crnog vina kako bi dobili ekstrakte, koji su zatim pomešani sa hloroauričnom kiselinom, hemikalijom koja sadrži zlato.

    Smeša je primenjena na laboratorijski uzorak ljudskih ćelija kože, sa posekotinom u sredini koja simulira ranu. Ćelije tretirane ovom zlatnom mešavinom pokazale su 80% zatvaranje rane u roku od 72 sata, u poređenju sa 50% kada je korišćeno samo vino.

     

    Budućnost nege rana


    Poznati vaskularni hirurg Stella Vig iz Croydon University Hospital pohvalila je nov način upotrebe crnog vina i inovativnu proizvodnju zlatnih nanodelića. I srebrni i zlatni nanodelići mogli bi da igraju ključnu ulogu u smanjenju infekcija rana.

     

    Dr Ahmed Osman sa Queen’s University, Belfast, dodao je da zlatne čestice podstiču rast ćelija i poboljšavaju prirodni proces zarastanja kože.


    Ovaj revolucionarni pristup lečenju rana, koji kombinuje zlato i crno vino, nosi izvanredan potencijal za budućnost nege rana. Iako je potrebno dodatno istraživanje, implikacije su značajne, otvarajući nove puteve za napredne medicinske tretmane, prenosi Earth.com.

  • Pročitajte i...
    Mikroraptor Zašto su dinosaurusi razvili perje? Razlog nije samo letenje!

    Pre samo nekoliko decenija, pominjanje "dinosaurusa sa perjem" među naučnicima izazvalo bi čudne poglede. Ipak, sada je opštepoznato da su mnoge vrste dinosaurusa evoluirale perje, jer su arheolozi otkrili desetine dinosaurusa prekrivenih perjem ili strukturalno sličnim pokrovima tela.

    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: