Slušate: Dan sa Danijelom Milošević

Pesma: Kemal i Oliver - Nije htjela

Dan sa Danijelom Milošević
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Kemal i Oliver - Nije htjela
    2. Bajaga - Zivot je Nekad Siv Nekad Zut
    3. Crvena jabuka - Tvoga srca vrata
    4. Sergej Ćetković - Ko Li Te Sad Miluje
    5. Jelena Tomašević - Kosava
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    2. 28. april - 1 - Dodir noći
    3. 28. april - 2 - Dodir noći
    4. 28. april - 3 - Dodir noći
    5. Nađa Dulić - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Palenta sa semenkama Palenta sa semenkama

    Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.

    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

  • Zdravlje
    Efekti nedostatka sna na telo! Efekti nedostatka sna na telo!

    Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.

    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

  • Putovanja
    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

    Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine

    Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!

  • Preporučujemo
    Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini? Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?

    Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.

    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Koliko reči dnevno izgovore žene? Mnoge je iznenadilo ovo istraživanje

    Naravno da postoje izuzeci i da se mnoge žene neće složiti sa ovim istraživanjem, ali nije na odmet da podelimo ove interesantne informacije.




    10-01-2024 | 11:51 | Autor/Izvor: Naxi media, BBC

    Foto: Bigstock, Voy


    Naučnici su još pre godina došli do interesantnih zaključaka koji su pokazali da žene dnevno izgovore čak 20.000 reči, za razliku od muškaraca koji izgovore oko 7.000 reči.


    Istraživanja su pokazala da je za ovo zaslužna veća doza proteina u mozgu kod žena koji se naziva “Foxp2”.

    Istraživači su izvestili da četvorogodišnje devojčice imaju 30% više ovog proteina za koji se smatralo da je važan za usvajanje jezika i govora u određenom delu mozga, neki delovi popularnih medija su brzo protumačili ovo kao dokaz da žene ne mogu da prestanu da pričaju. U stvari, studija nam ne govori ništa o ženama, ili muškarcima. Glavni učesnici su bili štenci pacova, ali je testirano i deset dečaka i devojčica. Čak i sami autori upozoravaju da se ne čita previše u studiji, rekavši da je pitanje za buduća istraživanja da li ljudske razlike u količinama ovog proteina mogu objasniti razlike u jezičkim veštinama.

    Naučnici sa univerziteta u Merilendu otkrili su da žene imaju veću dozu “Foxp2” proteina u mozgu, poznatog i kao “jezički protein”. Zbog toga nauče da govore mnogo ranije od muškaraca i dnevno “potroše” čak 13.000 reči više od njih.


    Ipak, postoje i druga istraživanje koja ovo mogu da ospore. 


    Kombinujući rezultate 73 studije o deci, američki istraživači su otkrili da devojčice govore više reči od dečaka, ali samo u zanemarljivom iznosu. Čak je i ova mala razlika bila očigledna samo kada su razgovarali sa roditeljem, a nije se videla kada su ćaskali sa svojim prijateljima. Možda je najvažnije da se to videlo samo do dve i po godine, što znači da bi jednostavno moglo da odražava različite brzine kojima dečaci i devojčice razvijaju jezičke veštine.

    Dakle, nema velike razlike među decom, ali šta je sa odraslima? Kada je Kembel Liper sa Kalifornijskog univerziteta u Santa Kruzu, psiholog koji je otkrio veoma malu razliku kod male dece, sproveo meta-analizu na tu temu, muškarci su bili ti koji su najviše pričali. Ali još jednom je razlika bila mala. Takođe je bilo zapanjujuće da su studije zasnovane u laboratorijskim uslovima u kojima su parovi ili grupe dobijali specifične teme za diskusiju otkrile veće razlike od onih koje su sprovedene u realnijim okruženjima. Ovo sugeriše da je muškarcima možda bilo ugodnije u neobičnom, novom laboratorijskim okruženju.

    Leaperovi nalazi podržali su pregled 56 studija koje su sprovele istraživač lingvistike Debora Džejms i socijalni psiholog Dženis Drakič objavljene u knjizi o muškim i ženskim stilovima razgovora iz 1993. Samo dve studije su otkrile da žene pričaju više od muškaraca, dok je 34 otkrilo da muškarci pričaju više od žena, barem u nekim okolnostima, iako su nedoslednosti u načinu na koji su studije rađene otežale upoređivanje.


    Razgovore iz stvarnog života tradicionalno je bilo najteže proučavati zbog potrebe da se učesnici navedu da snime sve svoje razgovore. Ali tada je psiholog Džejms Penbejker sa Univerziteta Teksas u Ostinu razvio uređaj koji snima 30-sekundne isečke zvuka svakih 12,5 minuta. U istraživanju objavljenom u časopisu Science 2007. godine, Pennebaker je otkrio da su žene koje su testirali u SAD i Meksiku tokom svojih 17 sati budnosti izgovorile u proseku 16.215 reči, dok su muškarci govorili 15.669. Što nas u ovom slučaju dovodi do zanemarljive razlike, preneo je BBC.

  • Pročitajte i...
    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku

    Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: