Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Severina - Dobrodosao u klub

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Severina - Dobrodosao u klub
    2. Bajaga - Na vrhovima prstiju
    3. Jelena Tomašević - Za Divno Cudo
    4. Petar Grašo - Kada krenu vlakovi
    5. Vlado Georgiev - Ako mi lose krene
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Boris Režak - Sreda - Mojih 50
    2. 1. jul - 1 - Dodir noći
    3. 1. jul - 2 - Dodir noći
    4. 1. jul - 3 - Dodir noći
    5. Boris Režak - Utorak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Fantastični lešnik mafini! Fantastični lešnik mafini!

    Ljubiteljima mafina posebno će se dopasti fantastična kombinacija lešnika i čokalade. Ako imate dovoljno vremena probajte da pripremite ovaj slatkiš već danas.

    Engleska pita sa jabukama Engleska pita sa jabukama

    Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.

  • Zdravlje
    Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća! Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!

    Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.

    Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe

    Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola

    Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.

    Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini? Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?

    Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.

  • Preporučujemo
    Uštedite vreme: Pametni trikovi za uredan dom bez celodnevnog sređivanja Uštedite vreme: Pametni trikovi za uredan dom bez celodnevnog sređivanja

    Da bi dom bio uredan, nije neophodno da svakog dana provedete sate u čišćenju. Dovoljno je da svako jutro odradite nekoliko jednostavnih koraka, i već time možete izbeći da vas po povratku s posla dočeka nered koji vam oduzima energiju.

    Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini

    Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.34 117.16 117.98
    CHF 124.58 125.46 126.33
    USD 98.62 99.32 100.01
  • Povezani članci
  • Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?

    Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.




    24-04-2025 | 12:55 | Autor/Izvor: Naxi media

    Foto: Bigstock, Eshma


    Danas je moguće dešifrovati naš individualni genetski kod, niz od 3,2 milijarde "slova" DNK jedinstvenih za svakog od nas, koji predstavlja nacrt za naš moyak i telo. Ovaj niz pokazuje u kojoj meri naše ponašanje ima biološku predispoziciju, što znači da možemo biti skloni razvoju određenih osobina ili karakteristika.


    Istraživanja su pokazala da geni ne određuju samo visinu, boju očiju ili težinu, već i našu podložnost mentalnim poremećajima, dugovečnost, inteligenciju i impulsivnost.


    Ove osobine su, u različitoj meri, zapisane u našim genima – ponekad kroz interakciju hiljada gena.


    Većina tih gena utiče na to kako se moždane strukture oblikuju u materici i kako funkcionišu. Danas možemo posmatrati razvoj mozga bebe čak 20 nedelja pre rođenja.


    Promene u moždanim strukturama povezane su s genima koji predisponiraju za poremećaje iz spektra autizma i poremećaj pažnje s hiperaktivnošću (ADHD).


    One takođe predisponiraju za stanja koja se možda neće manifestovati decenijama, poput bipolarnog poremećaja, teške depresije i šizofrenije.


    Sve češće se suočavamo s mogućnošću da predispozicije za složenija ponašanja takođe mogu biti unapred "uvezane" u naše mozgove.


    To uključuje religiju koju biramo, način na koji formiramo političke ideologije, pa čak i kako biramo prijatelje.


    Priroda i okruženje su isprepleteni


    Postoje i drugi načini na koje se naši životni događaji mogu preneti kroz generacije, osim što su zapisani u DNK.


    "Epigenetika" je relativno nova oblast nauke koja pokazuje koliko priroda i okruženje mogu biti povezani.


    Ne bavi se promenama gena samih po sebi, već "oznakama" koje se dodaju genima tokom životnog iskustva, menjajući način na koji se geni izražavaju.


    Jedna studija iz 2014. godine istraživala je epigenetske promene kod miševa. Miševi vole miris trešanja, pa kad ga osete, aktivira se zona zadovoljstva u njihovom mozgu, motivišući ih da pronađu poslasticu. Istraživači su uparili ovaj miris s blagim elektrošokom, a miševi su brzo naučili da se ukoče u iščekivanju.


    Studija je pokazala da se ovo novo sećanje prenosilo kroz generacije. Unuci miševa plašili su se trešanja, iako nikada nisu doživeli elektrošok.


    DNK u spermi njihovog dede promenila je oblik, ostavljajući trag iskustva u genima.


    Istraživanja ove vrste su još uvek u toku, pa se postavljaju pitanja o tome kako se ovi mehanizmi mogu primeniti na ljude. Međutim, preliminarni rezultati pokazuju da epigenetske promene mogu uticati na potomke ljudi koji su preživeli ekstremne traume.


    Jedna studija je pokazala da su sinovi američkih zarobljenika iz Građanskog rata imali za 11% višu stopu smrtnosti do sredine četrdesetih.


    Druga manja studija pokazala je da su preživeli Holokausta i njihova deca imali epigenetske promene na genu povezanim s nivoima kortizola, hormona stresa.


    Rezultati ukazuju na to da potomci imaju viši ukupni nivo kortizola, što ih čini podložnijim anksioznim poremećajima.


    Imamo li prostor za slobodnu volju?

    Naravno, nije jednostavno reći da su naši životi unapred određeni mozgom s kojim smo rođeni, DNK nasleđenom od roditelja ili sećanjima prenetim od baka i deda.


    Srećom, postoji prostor za promene. Učenjem formiramo nove veze između nervnih ćelija. Kada se nova veština vežba ili ponavlja, te veze jačaju i znanje se pretvara u trajnu uspomenu.


    Ako se sećanje često priziva, ono postaje podrazumevani put za električne signale u mozgu, što znači da naučeno ponašanje postaje navika.


    Vožnja bicikla, na primer, veština je koju ne znamo pri rođenju, ali je kroz pokušaje, greške i nekoliko padova, možemo savladati.


    Slični principi formiraju osnovu percepcije i navigacije. Krećemo se kroz okruženje, stvaramo i jačamo neuronske veze dok zamišljamo prostor oko sebe.


    Međutim, postoji problem: ponekad nas prošla iskustva zaslepljuju za buduće istine.


    Naš identitet i očekivanja baziraju se na prethodnim iskustvima, pa promena ovih okvira može zahtevati previše kognitivne energije.


    Elegantna mašinerija


    Facinantna je sposobnost posmatrati sebe kao deo elegantne mašinerije. Ulazni podaci iz sveta obrađuju se u našim jedinstvenim mozgovima i proizvode našu jedinstvenu reakciju – ponašanje.


    Ipak, mnogima od nas ideja o biološkom determinizmu, gde je ljudsko ponašanje u potpunosti urođeno, stvara nelagodu.


    Možda je umesto toga korisnije priznati uticaj biologije na našu individualnost i iskoristiti zajedničku snagu kako bismo oblikovali svet u bolje mesto, piše Hannah Critchlow, prenosi Science Alert.

  • Pročitajte i...
    Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste! Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!

    Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.

    Deset mitova o ajkulama - i šta je zapravo istina Deset mitova o ajkulama - i šta je zapravo istina

    Ajkule su među najfascinantnijim i najpogrešnije shvaćenim stvorenjima na planeti. Decenijama ih mediji predstavljaju kao krvoločne predatore, a snimci njihovih "napada" gotovo uvek garantuju pažnju publike. Ipak, vreme je da se razdvoje činjenice od fikcije. Na osnovu više od 60 godina iskustva u posmatranju i snimanju morskog sveta, evo deset najčešćih mitova o ajkulama i odgovora na pitanje koliko u njima ima istine.

    Da li korišćenje veštačke inteligencije „zaglupljuje“? Evo šta kažu naučnici Da li korišćenje veštačke inteligencije „zaglupljuje“? Evo šta kažu naučnici

    Otkad se pojavio ChatGPT pre skoro tri godine, uticaj veštačke inteligencije (AI) na učenje postao je jedna od najvažnijih tema u oblasti obrazovanja. Da li je AI koristan alat za personalizovano učenje – ili prečica do ocene?

    11 reči koje koristimo svakodnevno, a nekada su bile brendovi! 11 reči koje koristimo svakodnevno, a nekada su bile brendovi!

    Zamislite uspeh toliko velik da je ime vašeg proizvoda postalo sinonim za celu kategoriju. Ova pojava, iako pokazatelj vrhunske prepoznatljivosti brenda, dolazi sa svojim dobrim i lošim stranama, a mnogi poznati brendovi su se suočili s ovim izazovom.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: