Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Bijelo dugme - Padaju zvijezde

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Bijelo dugme - Padaju zvijezde
    2. Boris Rezak - Gospodska Ulica
    3. Parni Valjak - Neda
    4. Nina Badrić - Moji Ljudi
    5. Djordje Balašević - Ljerka (Korzo)
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 21. januar - 1 - Dodir noći
    2. 21. januar - 2 - Dodir noći
    3. 21. januar - 3 - Dodir noći
    4. Ivan Zablaćanski - Utorak - Mojih 50
    5. 20. januar - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Baklava sa pistaćima! Baklava sa pistaćima!

    Uživajte u ovoj luksuznoj verziji baklave sa bogatim ukusom pistaća!

    Pečeni spanać sa sirom i orasima Pečeni spanać sa sirom i orasima

    Ako niste ljubitelj standardne pripreme ovog jela obavezno isprobajte ovaj recept.

  • Zdravlje
    Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje

    Hipokalcemija, odnosno nizak nivo kalcijuma u krvi, može izazvati simptome nedostatka kalcijuma kao što su bolovi u mišićima i umor. Da bi se povećali nivoi kalcijuma, lekar može da preporuči konzumiranje više namirnica bogatih kalcijumom ili uzimanje suplemenata.

    Pripremite mikrobiom za najlakši gubitak kilograma Pripremite mikrobiom za najlakši gubitak kilograma

    Naša telesna težina ne zavisi samo od genetike i metabolizma – ključnu ulogu igraju i bakterije u crevima. Evo kako možete hraniti svoj mikrobiom na način koji podstiče mršavljenje.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Dva evropska grada konačno će biti povezana direktnim vozom! Dva evropska grada konačno će biti povezana direktnim vozom!

    Nakon dvogodišnjeg čekanja, Pariz i Milano će ponovo biti povezani direktnom linijom od 1. aprila.

    Rotorua – grad nestvarne lepote, jedinstvenog pejzaža i čudnog mirisa! Rotorua – grad nestvarne lepote, jedinstvenog pejzaža i čudnog mirisa!

    Iako ovaj grad doslovno miriše na trula jaja, on je ujedno i jedno od najlepših mesta na svetu. Rotorua, smeštena u srcu Severnog ostrva Novog Zelanda, izgleda gotovo nestvarno

  • Preporučujemo
    Saveti profesionalca: Kako očistiti kupatilo bez izbeljivača? Saveti profesionalca: Kako očistiti kupatilo bez izbeljivača?

    Iako mnogi koriste izbeljivač za čišćenje kupatila, posebno WC šolje, ekspertkinja iz kompanije The Big Clean Co. tvrdi da on više šteti nego što koristi i da bi trebalo posegnuti za njim samo u krajnjoj nuždi.

    Ne bacajte kesice čaja: Pametni trikovi za ponovnu upotrebu! Ne bacajte kesice čaja: Pametni trikovi za ponovnu upotrebu!

    Umesto da iskorišćene kese čaja odmah bacite, možete ih iskoristiti na praktične i iznenađujuće načine. Bilo da želite da omekšate meso, osvežite prostor ili pronađete prirodnu alternativu za čišćenje, čajne kese mogu biti korisne u domaćinstvu. Sledeći put kada uživate u omiljenom čaju, isprobajte ove trikove i maksimalno iskoristite svaku kesicu!

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.31 117.13 117.95
    CHF 123.25 124.11 124.98
    USD 111.73 112.51 113.30
  • Povezani članci
  • Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?

    Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.




    19-11-2024 | 11:07 | Autor/Izvor: Naxi media

    Foto: Bigstock, Eshma


    Danas je moguće dešifrovati naš individualni genetski kod, niz od 3,2 milijarde "slova" DNK jedinstvenih za svakog od nas, koji predstavlja nacrt za naš moyak i telo. Ovaj niz pokazuje u kojoj meri naše ponašanje ima biološku predispoziciju, što znači da možemo biti skloni razvoju određenih osobina ili karakteristika.


    Istraživanja su pokazala da geni ne određuju samo visinu, boju očiju ili težinu, već i našu podložnost mentalnim poremećajima, dugovečnost, inteligenciju i impulsivnost.


    Ove osobine su, u različitoj meri, zapisane u našim genima – ponekad kroz interakciju hiljada gena.


    Većina tih gena utiče na to kako se moždane strukture oblikuju u materici i kako funkcionišu. Danas možemo posmatrati razvoj mozga bebe čak 20 nedelja pre rođenja.


    Promene u moždanim strukturama povezane su s genima koji predisponiraju za poremećaje iz spektra autizma i poremećaj pažnje s hiperaktivnošću (ADHD).


    One takođe predisponiraju za stanja koja se možda neće manifestovati decenijama, poput bipolarnog poremećaja, teške depresije i šizofrenije.


    Sve češće se suočavamo s mogućnošću da predispozicije za složenija ponašanja takođe mogu biti unapred "uvezane" u naše mozgove.


    To uključuje religiju koju biramo, način na koji formiramo političke ideologije, pa čak i kako biramo prijatelje.


    Priroda i okruženje su isprepleteni


    Postoje i drugi načini na koje se naši životni događaji mogu preneti kroz generacije, osim što su zapisani u DNK.


    "Epigenetika" je relativno nova oblast nauke koja pokazuje koliko priroda i okruženje mogu biti povezani.


    Ne bavi se promenama gena samih po sebi, već "oznakama" koje se dodaju genima tokom životnog iskustva, menjajući način na koji se geni izražavaju.


    Jedna studija iz 2014. godine istraživala je epigenetske promene kod miševa. Miševi vole miris trešanja, pa kad ga osete, aktivira se zona zadovoljstva u njihovom mozgu, motivišući ih da pronađu poslasticu. Istraživači su uparili ovaj miris s blagim elektrošokom, a miševi su brzo naučili da se ukoče u iščekivanju.


    Studija je pokazala da se ovo novo sećanje prenosilo kroz generacije. Unuci miševa plašili su se trešanja, iako nikada nisu doživeli elektrošok.


    DNK u spermi njihovog dede promenila je oblik, ostavljajući trag iskustva u genima.


    Istraživanja ove vrste su još uvek u toku, pa se postavljaju pitanja o tome kako se ovi mehanizmi mogu primeniti na ljude. Međutim, preliminarni rezultati pokazuju da epigenetske promene mogu uticati na potomke ljudi koji su preživeli ekstremne traume.


    Jedna studija je pokazala da su sinovi američkih zarobljenika iz Građanskog rata imali za 11% višu stopu smrtnosti do sredine četrdesetih.


    Druga manja studija pokazala je da su preživeli Holokausta i njihova deca imali epigenetske promene na genu povezanim s nivoima kortizola, hormona stresa.


    Rezultati ukazuju na to da potomci imaju viši ukupni nivo kortizola, što ih čini podložnijim anksioznim poremećajima.


    Imamo li prostor za slobodnu volju?

    Naravno, nije jednostavno reći da su naši životi unapred određeni mozgom s kojim smo rođeni, DNK nasleđenom od roditelja ili sećanjima prenetim od baka i deda.


    Srećom, postoji prostor za promene. Učenjem formiramo nove veze između nervnih ćelija. Kada se nova veština vežba ili ponavlja, te veze jačaju i znanje se pretvara u trajnu uspomenu.


    Ako se sećanje često priziva, ono postaje podrazumevani put za električne signale u mozgu, što znači da naučeno ponašanje postaje navika.


    Vožnja bicikla, na primer, veština je koju ne znamo pri rođenju, ali je kroz pokušaje, greške i nekoliko padova, možemo savladati.


    Slični principi formiraju osnovu percepcije i navigacije. Krećemo se kroz okruženje, stvaramo i jačamo neuronske veze dok zamišljamo prostor oko sebe.


    Međutim, postoji problem: ponekad nas prošla iskustva zaslepljuju za buduće istine.


    Naš identitet i očekivanja baziraju se na prethodnim iskustvima, pa promena ovih okvira može zahtevati previše kognitivne energije.


    Elegantna mašinerija


    Facinantna je sposobnost posmatrati sebe kao deo elegantne mašinerije. Ulazni podaci iz sveta obrađuju se u našim jedinstvenim mozgovima i proizvode našu jedinstvenu reakciju – ponašanje.


    Ipak, mnogima od nas ideja o biološkom determinizmu, gde je ljudsko ponašanje u potpunosti urođeno, stvara nelagodu.


    Možda je umesto toga korisnije priznati uticaj biologije na našu individualnost i iskoristiti zajedničku snagu kako bismo oblikovali svet u bolje mesto, piše Hannah Critchlow, prenosi Science Alert.

  • Pročitajte i...
    Mali efekat, velika nada: Gazirana voda i gubitak kilograma Mali efekat, velika nada: Gazirana voda i gubitak kilograma

    Prema novom istraživanju, prelazak sa obične na gaziranu vodu mogao bi imati skroman uticaj na gubitak kilograma, uz ostale neophodne mere. Mehurići u gaziranoj vodi potencijalno podstiču određene biološke procese koji pomažu telu da ostane zdravo.

    2025. donosi novu generaciju: Ko su pripadnici Generacije Beta? 2025. donosi novu generaciju: Ko su pripadnici Generacije Beta?

    Generacija Alfa uskoro dobija konkurenciju – dolazi Generacija Beta.

    Padobranac greškom u zoološkom vrtu – sudar sa lavovima izbegnut za dlaku Padobranac greškom u zoološkom vrtu – sudar sa lavovima izbegnut za dlaku

    U holandskom gradu Renen dogodio se nesvakidašnji incident kada je padobranac greškom sleteo unutar zoološkog vrta.

    Istraživači su pronašli način da nam pomognu u brisanju loših sećanja Istraživači su pronašli način da nam pomognu u brisanju loših sećanja

    Mogućnost brisanja loših sećanja i traumatskih povratnih slika mogla bi pomoći u lečenju niza mentalnih problema, a naučnici su pronašli obećavajući novi pristup koji to omogućava: slabljenje negativnih sećanja ponovnim aktiviranjem pozitivnih.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: