Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Moby Dick - Ljubomoran

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Moby Dick - Ljubomoran
    2. Haustor - Moja prva ljubav
    3. Oliver Dragojević - Tko sam ja da ti sudim
    4. Bajaga - Lepa Janja ribareva kći
    5. Zdravko Čolić - Krasiva
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    2. 28. april - 1 - Dodir noći
    3. 28. april - 2 - Dodir noći
    4. 28. april - 3 - Dodir noći
    5. Nađa Dulić - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

    Pasta sa lososom Pasta sa lososom

    Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...

  • Zdravlje
    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

    Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement? Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?

    Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.

  • Putovanja
    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

    Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine

    Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!

  • Preporučujemo
    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

    Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru

    Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Kako naš mozak deli dan na različita „poglavlja“?

    U trenutku kada uđemo u novo okruženje – bilo da je reč o ulasku u restoran, prisustvovanju nekom događaju ili sedenju ispred televizora – mozak zapravo započinje novo „poglavlje“ u danu.




    10-01-2025 | 10:56 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, ismagilov


    Ove mentalne promene dešavaju se tokom celog dana, dok mozak konstantno deli iskustva na pojedinačne događaje koje kasnije možemo razumeti i zapamtiti.


    Ali, šta tačno uzrokuje da mozak označi te trenutke kao nova „poglavlja“? Upravo to je ono što nova studija, objavljena u časopisu Current Biology, pokušava da istraži.


    Mentalna poglavlja u mozgu

    Istraživanje su vodili Kristofer Baldasano, vanredni profesor psihologije na Univerzitetu Kolumbija, i Aleksandra de Soares, bivša članica njegove laboratorije. Tim je želeo da razume šta podstiče mozak da postavi granice oko iskustava, organizujući ih kao zasebne događaje tokom našeg dana.


    Istraživači su ispitivali dve glavne mogućnosti: jedna je da su ta mentalna poglavlja izazvana velikim promenama u našem okruženju, kao što je prelazak iz spoljašnjosti u drugo okruženje, recimo restoran.


    Druga mogućnost je da naš mozak može biti više vođen unutrašnjim skriptama zasnovanim na prošlim iskustvima i ciljevima, pa čak i značajne promene u okruženju mogu biti ignorisane ako nisu relevantne za naš trenutni fokus.


    Fokus istraživanja

    Da bi testirali svoju hipotezu, istraživači su kreirali set od 16 audio-narativa, svaki u trajanju od tri do četiri minuta. Priče su se odvijale na jednoj od četiri lokacije (restoran, aerodrom, prodavnica ili sala za predavanja) i pokrivale su četiri socijalne situacije (raskid, prosidbu, poslovni dogovor i romantični sastanak).


    Mozak oblikuje poglavlja na osnovu fokusa

    Istraživači su otkrili da način na koji mozak organizuje iskustva u zasebne događaje zavisi od onoga na šta je osoba trenutno fokusirana.


    Na primer, kada su učesnici slušali priču o prosidbi u restoranu, njihov prefrontalni korteks je obično grupisao priču oko napredovanja prosidbe, vodeći ka željenom odgovoru „da“.


    Međutim, kada su učesnici bili zamoljeni da se fokusiraju na druge aspekte – poput narudžbine para – njihov mozak je počeo da deli iskustvo na nova poglavlja na osnovu tih detalja.


    Pasivni odgovor mozga

    „Želeli smo da osporimo teoriju da su nagle promene u aktivnosti mozga, kada započnemo novo poglavlje u našem danu, uzrokovane samo naglim promenama u svetu – da mozak zapravo ne 'radi' ništa interesantno kada kreira nova poglavlja, već samo pasivno odgovara na promene u čulnim ulazima“, rekao je Baldasano.


    „Naše istraživanje je pokazalo da to nije slučaj: mozak, zapravo, aktivno organizuje naša životna iskustva u delove koji su za nas značajni.“


    Merenje poglavlja u mozgu

    Stručnjaci su merili kako mozak kreira ta poglavlja ispitujući snimke magnetne rezonance kako bi pratili moždanu aktivnost, i tako što su odvojenu grupu učesnika pitali da pritisnu dugme kada osete da je počeo novi deo priče.


    Otkrića su pokazala da, u zavisnosti od perspektive koju su učesnici dobili, mozak različito deli priču.


    Na primer, osoba koja sluša priču o raskidu na aerodromu može registrovati nova poglavlja kada prođe kroz bezbednosnu kontrolu ili stigne do kapije, ako je zamoljena da se fokusira na specifične detalje aerodroma.


    Ali, ako im je pažnja usmerena ka emocionalnoj strani raskida, mozak može registrovati nova poglavlja na osnovu razvoja veze.


    Slično, u priči o poslovnom dogovoru u prodavnici, učesnici su mogli da se fokusiraju na faze poslovnog dogovora ili korake kupovine, što je uticalo na to šta je njihov mozak percipirao kao nova poglavlja.


    Životna iskustva i sećanja

    Istraživače takođe zanima kako ove promenljive perspektive utiču na dugoročno pamćenje. Pitali su učesnike da se prisete što više detalja iz svake priče i još uvek analiziraju te podatke kako bi razumeli kako različite perspektive oblikuju sećanje.


    Šire posmatrano, ova studija doprinosi naporima da se razvije sveobuhvatna teorija o tome kako se stvarna iskustva dele u memoriju događaja, sugerišući da prethodno znanje i očekivanja igraju ključnu ulogu u tome kako naš mozak organizuje i priseća se tih događaja.


    Značajne priče i matematički modeli

    Za Baldasana, ovaj projekat je bio nagrađujuće putovanje. „Praćenje obrazaca aktivnosti u mozgu tokom vremena je veliki izazov koji zahteva upotrebu složenih alata za analizu“, rekao je.


    „Korišćenje značajnih priča i matematičkih modela za otkrivanje nečeg novog o kogniciji je upravo vrsta nekonvencionalnog istraživanja u mojoj laboratoriji na koje sam najponosniji i najuzbuđeniji.“


    Ova otkrića pružaju uvid u način na koji mozak obrađuje i organizuje naša iskustva, ističući da to nisu samo promene u spoljašnjem svetu koje oblikuju kako percipiramo nove događaje, već i naš unutrašnji fokus, očekivanja i ciljevi.

  • Pročitajte i...
    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku

    Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: