-
Poslednjih 5 pesama
- Aerodrom - Digni me visoko
- Željko Joksimović - Ljubavi
- Boris Novković - Tamara
- Kemal i Oliver - Nije htjela
- Bajaga - Zivot je Nekad Siv Nekad Zut
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Palenta sa semenkama
Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
-
Zdravlje
Efekti nedostatka sna na telo!
Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
-
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Kako kitovi pevaju?
Kitovi su oduvek fascinirali naučnike svojim jedinstvenim osobinama, a "pevanje" se posebno izdvaja. Da li ste se ikada zapitali kako su razvili tu osobinu i kako im to uopšte uspeva?
20-09-2024 | 13:15 | Autor/Izvor: Naxi media, Reuters
Foto: Bigstock, XavierMarchant
Kitovi usani su poznati po svojoj jedinstvenoj sposobnosti "pevanja", koje se čuje na velikim udaljenostima. Nova naučna studija objavljena u časopisu "Nature" otkriva da ovi kitovi koriste larinks, odnosno glasovnu kutiju, koja je anatomski modifikovana kako bi omogućila podvodnu vokalizaciju, prenosi Rojters.
Osim toga, istraživanja su otkrila da su kitovi usani razvili svojevrsni "jastuk" unutar larinksa, sastavljen od masti i mišića, kako bi dodatno optimizovali svoje pevanje. Ovakva anatomija omogućava kitovima usanima da emituju zvukove grkljanom, slično kao i ljudi. U poređenju s tim, studija ističe da kitovi sa zubima, kao što su delfini i kitovi ubice, koriste drugačiji mehanizam za vokalizaciju, koristeći poseban organ u nosnim prolazima.
- Kitovi usani spadaju u najspektakularnije životinje koje su ikada lutale našom planetom. Oni su veoma inteligentne, društvene životinje. Imaju retku sposobnost da nauče nove pesme i šire svoju vokalnu kulturu širom planete - istakao je profesor sa Univerziteta Južna Danska Koen Eleman, koji je glavni autor studije. -
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
Slavimo Svetski dan knjige: Koliko često čitate?
Danas, 23. aprila obeležava se Svetski dan knjige i autorskih prava.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: