Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Sergej Ćetković - Zbog nas

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Sergej Ćetković - Zbog nas
    2. Tutti Frutti Band - Ne bojim se drugova tvoga frajera
    3. Aleksandra Radović - Ne, Hvala
    4. Crvena jabuka - Ako Ako
    5. Bebi Dol - Brazil
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    2. 28. april - 1 - Dodir noći
    3. 28. april - 2 - Dodir noći
    4. 28. april - 3 - Dodir noći
    5. Nađa Dulić - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

    Pasta sa lososom Pasta sa lososom

    Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...

  • Zdravlje
    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

    Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement? Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?

    Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

    Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine

    Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!

  • Preporučujemo
    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

    Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru

    Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Istraživači su pronašli način da nam pomognu u brisanju loših sećanja

    Mogućnost brisanja loših sećanja i traumatskih povratnih slika mogla bi pomoći u lečenju niza mentalnih problema, a naučnici su pronašli obećavajući novi pristup koji to omogućava: slabljenje negativnih sećanja ponovnim aktiviranjem pozitivnih.




    13-01-2025 | 13:37 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert

    Foto: Bigstock, Krakenimages.com


    U eksperimentu koji je trajao nekoliko dana, međunarodni tim istraživača tražio je od 37 učesnika da povežu nasumične reči s negativnim slikama, pre nego što su pokušali da "reprogramiraju" polovinu tih veza ili "interferišu" s lošim sećanjima. .


    „Otkrili smo da je ovaj postupak oslabio prisećanje na neprijatna sećanja i povećao nenamerno usmeravanje ka pozitivnim sećanjima“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.


    Za istraživanje, tim je koristio priznate baze podataka slika koje su klasifikovane kao negativne ili pozitivne – na primer, ljudske povrede ili opasni predatori u poređenju sa mirnim pejzažima i nasmejanom decom.


    Prve večeri, korišćene su vežbe za obuku pamćenja, kako bi se volonterima povezale negativne slike sa izmišljenim rečima, napravljenim za potrebe studije. Sledećeg dana, nakon što su se ta sećanja učvrstila tokom sna, istraživači su pokušali da povežu polovinu tih reči sa pozitivnim slikama u umovima učesnika.


    Tokom druge noći spavanja, puštani su snimci izmišljenih reči, tokom faze sna bez brze pokrete očiju (NREM), koja je poznata kao ključna za skladištenje sećanja. Aktivnost mozga je pratila elektroencefalografija. Aktivnost u theta opsegu u mozgu, koja je povezana sa obradom emocionalnih sećanja, uočena je kako raste kao odgovor na zvučne podsticaje sećanja, i bila je značajno viša kada su korišćeni pozitivni podsticaji.


    Putem upitnika sledećeg dana i nekoliko dana kasnije, istraživači su otkrili da su volonteri imali poteškoća da se sete negativnih sećanja koja su bila pomešana sa pozitivnim. Pozitivna sećanja su im se češće pojavljivala u mislima nego negativna, a gledali su ih sa pozitivnijim emocionalnim tonom.


    „Neminovna intervencija tokom sna može dakle promeniti neprijatna sećanja i afektivne reakcije“, pišu istraživači. „Opšte gledano, naši nalazi mogu ponuditi nove uvide relevantne za lečenje patološkog ili trauma povezanog pamćenja.“


    Iako je ovo istraživanje još uvek u ranoj fazi, važno je napomenuti da je ovo bio strogo kontrolisan laboratorijski eksperiment: to je dobro u smislu poverenja u tačnost rezultata, ali ne odražava baš u potpunosti razmišljanje u stvarnom svetu i formiranje pozitivnih ili negativnih sećanja.


    Na primer, tim napominje da bi gledanje neprijatnih slika u laboratorijskom eksperimentu imalo manji uticaj na formiranje sećanja nego iskustvo traumatskog događaja. Prava stvar bi mogla da bude teža za "prepisivanje".


    Znamo da mozak čuva sećanja tako što ih kratko ponovo prikazuje tokom sna, a mnoge studije su već istraživale kako bi ovaj proces mogao da se kontroliše kako bi ojačao dobra sećanja ili obrisao loša.


    S obzirom na mnoge varijable koje se moraju uzeti u obzir – vrste sećanja, oblasti mozga i faze spavanja – biće potrebno još vremena da se tačno utvrdi kako bi mogao da se desi proces uređivanja sećanja, kao i koliko bi efekti mogli da budu dugotrajni. Ipak, čini se da ovaj proces "prepisivanja" negativnih sećanja pozitivnim ima potencijal.


    „Naši nalazi otvaraju široke mogućnosti za nastojanja da se oslabe neprijatna ili traumatska sećanja“, pišu istraživači.


    Istraživanje je objavljeno u časopisu PNAS.

  • Pročitajte i...
    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku

    Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: