-
Poslednjih 5 pesama
- Vlado Georgiev - Ako mi lose krene
- Crvena jabuka - Ti znaš
- Dejan Cukić - Nebo jedino zna
- Bijelo dugme - U vrijeme otkazanih letova
- Zdravko Čolić - Čija je ono zvijezda
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Fantastični lešnik mafini!
Ljubiteljima mafina posebno će se dopasti fantastična kombinacija lešnika i čokalade. Ako imate dovoljno vremena probajte da pripremite ovaj slatkiš već danas.
Engleska pita sa jabukama
Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.
-
Zdravlje
Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!
Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
-
-
Putovanja
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Uštedite vreme: Pametni trikovi za uredan dom bez celodnevnog sređivanja
Da bi dom bio uredan, nije neophodno da svakog dana provedete sate u čišćenju. Dovoljno je da svako jutro odradite nekoliko jednostavnih koraka, i već time možete izbeći da vas po povratku s posla dočeka nered koji vam oduzima energiju.
Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini
Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.34 117.16 117.98 CHF 124.58 125.46 126.33 USD 98.62 99.32 100.01
-
Istraživači su pronašli način da nam pomognu u brisanju loših sećanja
Mogućnost brisanja loših sećanja i traumatskih povratnih slika mogla bi pomoći u lečenju niza mentalnih problema, a naučnici su pronašli obećavajući novi pristup koji to omogućava: slabljenje negativnih sećanja ponovnim aktiviranjem pozitivnih.
13-01-2025 | 13:37 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert
Foto: Bigstock, Krakenimages.com
U eksperimentu koji je trajao nekoliko dana, međunarodni tim istraživača tražio je od 37 učesnika da povežu nasumične reči s negativnim slikama, pre nego što su pokušali da "reprogramiraju" polovinu tih veza ili "interferišu" s lošim sećanjima. .
„Otkrili smo da je ovaj postupak oslabio prisećanje na neprijatna sećanja i povećao nenamerno usmeravanje ka pozitivnim sećanjima“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Za istraživanje, tim je koristio priznate baze podataka slika koje su klasifikovane kao negativne ili pozitivne – na primer, ljudske povrede ili opasni predatori u poređenju sa mirnim pejzažima i nasmejanom decom.
Prve večeri, korišćene su vežbe za obuku pamćenja, kako bi se volonterima povezale negativne slike sa izmišljenim rečima, napravljenim za potrebe studije. Sledećeg dana, nakon što su se ta sećanja učvrstila tokom sna, istraživači su pokušali da povežu polovinu tih reči sa pozitivnim slikama u umovima učesnika.
Tokom druge noći spavanja, puštani su snimci izmišljenih reči, tokom faze sna bez brze pokrete očiju (NREM), koja je poznata kao ključna za skladištenje sećanja. Aktivnost mozga je pratila elektroencefalografija. Aktivnost u theta opsegu u mozgu, koja je povezana sa obradom emocionalnih sećanja, uočena je kako raste kao odgovor na zvučne podsticaje sećanja, i bila je značajno viša kada su korišćeni pozitivni podsticaji.
Putem upitnika sledećeg dana i nekoliko dana kasnije, istraživači su otkrili da su volonteri imali poteškoća da se sete negativnih sećanja koja su bila pomešana sa pozitivnim. Pozitivna sećanja su im se češće pojavljivala u mislima nego negativna, a gledali su ih sa pozitivnijim emocionalnim tonom.
„Neminovna intervencija tokom sna može dakle promeniti neprijatna sećanja i afektivne reakcije“, pišu istraživači. „Opšte gledano, naši nalazi mogu ponuditi nove uvide relevantne za lečenje patološkog ili trauma povezanog pamćenja.“
Iako je ovo istraživanje još uvek u ranoj fazi, važno je napomenuti da je ovo bio strogo kontrolisan laboratorijski eksperiment: to je dobro u smislu poverenja u tačnost rezultata, ali ne odražava baš u potpunosti razmišljanje u stvarnom svetu i formiranje pozitivnih ili negativnih sećanja.
Na primer, tim napominje da bi gledanje neprijatnih slika u laboratorijskom eksperimentu imalo manji uticaj na formiranje sećanja nego iskustvo traumatskog događaja. Prava stvar bi mogla da bude teža za "prepisivanje".
Znamo da mozak čuva sećanja tako što ih kratko ponovo prikazuje tokom sna, a mnoge studije su već istraživale kako bi ovaj proces mogao da se kontroliše kako bi ojačao dobra sećanja ili obrisao loša.
S obzirom na mnoge varijable koje se moraju uzeti u obzir – vrste sećanja, oblasti mozga i faze spavanja – biće potrebno još vremena da se tačno utvrdi kako bi mogao da se desi proces uređivanja sećanja, kao i koliko bi efekti mogli da budu dugotrajni. Ipak, čini se da ovaj proces "prepisivanja" negativnih sećanja pozitivnim ima potencijal.
„Naši nalazi otvaraju široke mogućnosti za nastojanja da se oslabe neprijatna ili traumatska sećanja“, pišu istraživači.
Istraživanje je objavljeno u časopisu PNAS. -
Pročitajte i...
Svetski „zaboravni“ dan!
Verovatno nikada niste čuli za Dan „zaboravio/la sam“ - i gotovo smo sigurni da ga ne obeležavate, ali verujte, postoji, i to s razlogom! Ovaj neobični praznik posvećen je svim onim trenucima kada smo zaboravili rođendan, godišnjicu, važan sastanak ili prosto – da se javimo nekome.
Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!
Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.
Ruski rudari pronašli bubašvabu staru 40 miliona godina
Fosilizovani insekt otkriven je u komadu ćilibara u Kalinjingradskoj oblasti.
Da li korišćenje veštačke inteligencije „zaglupljuje“? Evo šta kažu naučnici
Otkad se pojavio ChatGPT pre skoro tri godine, uticaj veštačke inteligencije (AI) na učenje postao je jedna od najvažnijih tema u oblasti obrazovanja. Da li je AI koristan alat za personalizovano učenje – ili prečica do ocene?
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: