-
Poslednjih 5 pesama
- Prljavo Kazalište - Kiše jesenje
- Željko Samardžić - Pokazi mi sta znas
- Parni Valjak - Uhvati Ritam
- Bajaga - Daljina dim i prasina
- Djordje Balašević - Još jedna pesma o maloj garavoj
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Engleska pita sa jabukama
Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.
Grčka musaka sa šampinjonima
Vrlo interesantna musaka koja će oduševiti sve ljubitelje šampinjona...
-
Zdravlje
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
-
-
Putovanja
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini
Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.
Sunčani dani – idealno vreme za pranje zavesa, ali koliko često bi to trebalo da radimo?
Leto je donelo sunčane i tople dan, što znači da je pravo vreme za pranje zavesa. Ipak, mnogi nisu sigurni koliko često bi trebalo da ih peru. Stručnjaci za čišćenje upozoravaju da prljave zavese mogu zadržavati prašinu, alergene i neprijatne mirise, čineći prostor nezdravim i vizuelno neurednim.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.32 117.14 117.96 CHF 124.52 125.40 126.27 USD 98.69 99.38 100.08
-
Zdrav život, mir i optimalna težina: Evo kako to postižu Japanci
Mnogi stanovnici evropskog kontinenta na vežbe gledaju isključivo kao na posao.
12-09-2023 | 11:24 | Autor/Izvor: Naxi media, Insider
Foto: Bigstock, Rockdrigo68
U Japanu, vlada potpuno drugačije mišljenje o vežbama. Naime vreme odvojeno za fizičku aktivnost je vreme za radost i opuštanje.
Odrastajući u Evropi ili posebno u SAD, lako je upasti u zamku da je za očuvanje zdravlja i optimalne težine neophodno redovno odlaziti u teretanu, pripremati sve obroke kod kuće, eliminisati šećer iz ishrane i biti disciplinovan u svim aspektima života. Međutim, da li je takva ekskluzivnost zaista potrebna da biste održavali dobro zdravlje i optimalnu težinu? Prema istraživanju svetske populacije, Japan, sa samo 4,3% stopom gojaznosti, beleži jednu od najnižih stopa gojaznosti među razvijenim zemljama. U poređenju, Sjedinjene Američke Države imaju stopu gojaznosti od 36,2%, što ih svrstava među zemlje s najvišim nivoima gojaznosti na svetu.
Kaki Okumura, japanska autorka za dobrobit i zdravlje, koja je deo svog života provela i u SAD-u i u Japanu, objašnjava da razlog ovim statistikama ne leži u tome što su Japanci disciplinovaniji od većine Zapadnjaka. Naprotiv, ključ uspeha leži u njihovoj umerenosti i svakodnevnim navikama koje su održive i u modernom načinu života. Evo pet takvih navika koje većina Japanaca sledi kako bi očuvala zdravu telesnu težinu i zdrav način života, a koje je i sama usvojila tokom svog boravka u Japanu, prenosi Insider.
1. Svuda idu peške
Odrasli Japanci mnogo hodaju. Nacionalna anketa o zdravlju i ishrani koju je sprovelo japansko Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja 2019. godine pokazala je da muškarci tamo u proseku naprave oko 7.000 koraka, a žene nešto manje od 6.000 koraka dnevno. Učesnici istraživanja uključili su 300.000 japanskih domaćinstava u kojima je anketirano 720.000 članova porodice. Poređenja radi, prosečan Amerikanac hoda manje od 4.000 koraka dnevno, prema klinici Mejo.
Osamdesetih godina prošlog veka, japanski grad Nagano imao je jednu od najvećih stopa moždanog udara u zemlji, a japanska prefektura je odlučila da odgovori tako što je izgradila oko 100 pešačkih ruta širom zajednice koja je preokrenula taj trend. Sada se taj grad može pohvaliti jednom od najviših stopa dugovečnosti u zemlji. Inače, Japan je na vrhu globalne tabele očekivanog životnog veka, sa prosekom od više od 85 godina u 2020. "To ne znači da ne treba da se bavimo vežbama visokog intenziteta, ali ne treba zanemariti ni vrednost šetnje.
2. Jedu umereno
Moderna japanska ishrana više nije samo riba na žaru, miso supa i pirinač, a mnogi Japanci uživaju u istoj hrani kao i zapadnjaci i redovno jedu hamburgere i drugu „nezdravu hranu“, sladoled i pomfrit. Međutim, ključne razlike leže u učestalosti kao i u veličini porcija. Ako posetite McDonald's u Japanu, videćete da je njihovo srednje piće i dalje manje od američkog malog, a velika pica iz japanskog Dominosa je manja od iste u SAD. Japanci obično mogu da jedu sve u svojim restoranima.
Praktikujući umerenost, možemo redovno da jedemo šta želimo bez većih posledica po zdravlje i nema potrebe da se potpuno odričemo šećera, ugljenih hidrata ili bilo koje druge hrane koju volite“, kaže Okumura.
3. Pojednostavljuju kuvanje
Često se na zdravo kuvanje kod kuće gleda kao na višesatni posao, rezervisan samo za one koji imaju puno slobodnog vremena, a mnogima je ideja o kuvanju toliko zamorna nakon napornog radnog dana da više vole da iznesu van.
4. Vežbanje ih čini srećnim
Za mnoge na Zapadu vežbanje je kao posao, dok se u Japanu o njemu priča kao o nečemu radosnom što nam povećava kvalitet života, a ne samo sagorevanje kalorija. „Na primer, događaj „undoukai“ ili Sportski dan u japanskom školskom programu je godišnji događaj kada svi školarci jednog dana učestvuju u raznim sportskim aktivnostima, od atletike do potezanja konopca.
„Dan je uvek razigran, svi su druželjubivi i uključeni, i što je najvažnije, zabavno je!“, kaže Okumura, a taj dan je i državni praznik koji se slavi drugog ponedeljka u oktobru svake godine u Japanu. Mnogi odrasli koji rade tada uzimaju slobodno da podrže svoju decu ili sami učestvuju u igrama; ili ih vlada podstiče da urade nešto kako bi proslavili fizičku aktivnost.
„Vežbanje da biste sagoreli kalorije ili da biste izgledali bolje može biti emocionalno iscrpljujuće, ali ako to transformišemo u radost, osećamo se dobro“, zaključila je ona.
-
Pročitajte i...
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
Tri sporne navike koje povećavaju rizik od dijabetesa
Nije tajna da je hranljiva, uravnotežena ishrana važna komponenta vašeg ukupnog zdravlja.
Vitiligo izbliza: Sve što treba da znate o stanju koje može uticati na život
Vitiligo je stanje koje se na prvi pogled prepoznaje – bele mrlje na koži koje se izdvajaju od ostatka tena. Međutim, iza te neobične pojave krije se složena priča o telu koje reaguje na sopstvene ćelije, a ponekad i o čoveku koji mora da nauči da prihvati svoju jedinstvenost.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: