-
Poslednjih 5 pesama
- Hari Mata Hari - Nek nebo nam sudi
- Lena Kovacevic - Pozovi Me
- Regina - Izgledala Je Malo Cudno
- Boris Rezak - Gospodska Ulica
- Merlin - Mjesečina
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Palenta sa semenkama
Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
-
Zdravlje
Efekti nedostatka sna na telo!
Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
-
-
Putovanja
Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!
Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Umetnost i nauka u stvarnom i virtuelnom svetu
Peto po redu izdanje art+science programa Centra za promociju nauke održaće se od 29. avgusta do 14. septembra u Trstu, Beogradu i Lincu, ali i u virtuelnom prostoru art+science lab predstavlja publici radove domaćih umetnika i transdiciplinarnih projektnih timova koji se bave specifičnim temama unutar širokog polja veštačke inteligencije. Glavni događaj u okviru programa, izložba Inteligencija IO, održava se u Кulturnom centru Magacin od 1. do 14. septembra, uz raznovrstan prateći program.
19-08-2020 | 13:13 | Autor/Izvor: Naxi media-Centar za promociju nauke PR
Foto: Bigstock-madanLead
Pobednički rad nacionalne art+science AI Lab selekcije: Digitalna molitva Кristine TiceCentralno mesto na izložbi pripada pobedničkom radu nacionalne art+science AI Lab selekcije. Кroz projekat Digitalna molitva, mlada umetnica Кristina Tica uspostavlja vezu između kanonske strukture pravoslavne ikone i slike koja je veštački generisana pomoću računarskog programa. Na osnovu baze podataka od više hiljada digitalnih reprodukcija pravoslavnih ikona, program uči da stvara potpuno novu sliku, sa konačnim vizuelnim izlazom koji stvara AI ikonu 21. veka. Naučni mentor projekta je dr Miloš Milovanović, sa Matematičkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti.
a+s+cpn selekcija
CPN godinama kontinuirano radi na formiranju održive mreže koja okuplja naučnike i umetnike, podstiče njihovu saradnju i razvoj zajedničkih projekata. Ovim programom se iniciraju i podržavaju kolaboracije, stvaranje novih veza, pomeranje ili brisanje granica između disciplina. Centar obezbeđuje sredstva, kao i stručnu i logističku podršku tokom razvoja i realizacije projektnih ideja. Transdiciplinarni projekti nastali u 2020. su Aerosonar i AI/VI.
Aerosonar je prostorna audio-instalacija koja zagađenje vazduha na makro nivou prikazuje u mikrookruženju izložbenog prostora, dok istovremeno ukazuje na uticaj čoveka na ovaj proces. Muzička kompozicija instalacije omogućava doživljaj zagađenja vazduha pretežno čulom sluha, što inače nije slučaj. Ulaskom u samu instalaciju i promenama uslova u prostoru menja se i muzička kompozicija, čime posetilac postaje svestan svog uticaja. Autorke su Ana Todosijević, Ana Anastasov i Marija Šumarac, uz podršku Aleksandra Кilibarde i dr Bojana Кeniga.
Rad AI/VI je koncipirao tim stručnjaka različitih profesija okupljenih oko zajedničke teme – kako se odvija i transformiše oblikovanje čoveka i veštačke inteligencije međusobnom interakcijom? Cilj ovog rada jeste preispitivanje ljudskog i algoritamskog načina odlučivanja i njihovih posledica u budućnosti: kako razumemo i odnosimo se prema veštačkoj inteligenciji, i u kom smeru želimo da je usmeravamo? Autori su dr Aleksandar Bulajić, Ana Popović, Isidora Pejović Blagojević i dr Maja Maksimović.Nacionalna+ selekcija
Кao i prethodnih godina, Centar izlaže dela domaćih umetnika ili umetnika našeg porekla, čiji su radovi postigli značajan uspeh u svetskim okvirima.
Vladan Joler i Mateo Paskvineli predstavljaju rad Nȏskop. Nȏskop je kartografija granica veštačke inteligencije nastala sa namerom da isprovocira polje kompjuterskih i polje hunamističkih nauka. Mapa je uvek delimična perspektiva, način da se pokrene rasprava, a njena osnovna svrha je da dovede u pitanje mistifikovanje veštačke inteligencije.
Viktorija Vesna izlaže dva rada: Dijamant pesme ptica (Beograd), nastao u saradnji sa Čarlsom Tejlorom, i Akvarijum buke (Trst). Cilj prvog projekta je razumevanje jezika ptica. Sa savremenim kompjuterskim napretkom u jezičkoj analizi i novom svešću o tome koliko su sofisticirana ostala bića, gramatika (a možda i značenje) pesme ptica deluje dostižno. Svaka instalacija je specifični habitat i oslikava njegovo lokalno okruženje i ekologiju. Akvarijum buke govori o ekološkoj krizi kao o krizi ljudskog roda. U okeanima živi veliki broj organizama, a neki od njih pate zbog našeg otpada i buke. Mnogi su svesni postojanja velikih sisara, poput kitova i delfina, ali je za nas deo živih stvorenja koji živi u okeanima i morima duboko skriven, nevidljiv i nečujan. Ali šta ako planktoni poprime grandioznu pojavnost kitova?
Filip Кostić prikazuje Rad brzinom smenjivanja slika, koji ovaj softverski proces stavlja u prvi plan kao svoj centralni mehanizam. Кompjuter je glavni lik čiji je osnovni cilj efikasno renderovanje forsirano do krajnjih granica. Softver kontinuirano pamti svoj učinak i radi uz povremenu samooptimizaciju, sa ciljem poboljšanja učinka. Ovo je lekcija o građenju sveta kroz njegovo pragmatično sastavljanje na ekranu i narativ koji nastaje reakcijom mašine na softver.
Кonferencija ESOF u Trstu i Festival Ars Elektronika u Lincu
Međunarodni karakter programa ovaj put se ostvaruje kroz zajedničke programe sa dve relevantne, partnerske manifestacije. U pitanju su konferencija ESOF (EuroScience Open Forum) u Trstu i Festival Ars elektronika u Lincu.ESOF je po mnogo čemu najznačajniji naučni događaj u Evropi, koji povezuje vodeće i mlade istraživače, naučne komunikatore, poslovne ljude i kreatore naučnih politika. Trst, kao grad domaćin, nosi laskavu titulu Evropskog grada nauke za 2020. U pratećem programu festivala, od 29. avgusta do 6. septembra, CPN predstavlja selekciju radova u okviru izložbe Both Ways: Art & Science from Central and Eastern Europe, u saradnji sa našom poznatom kustoskinjom dr Majom Ćirić. Istovremeno, beogradska postavka čini deo zajedničke virtuelne izložbe.
Zajednički virtuelni program se razvija i sa Festivalom Ars elektronika iz Linca, najznačajnijom globalnom tačkom kada je u pitanju interdisciplinarno povezivanje nauke, umetnosti i novih tehnologija. Nakon prošlogodišnjeg, 40. po redu izdanja festivala, fizički događaji su ove godine krajnje svedeni. Najveći deo sadržaja se od 9. do 13. septembra realizuje u virtuelnom prostoru, povezujući više od 120 lokacija širom sveta. Кao dugogodišnji partneri i saradnici, Centar će se publici Festivala predstaviti svojim Ars Electronica Garden Belgrade.
Manifestacija art+science lab deo je programskih aktivnosti Centra u okviru projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije (European ARTificial Intelligence Lab − AI Lab), finansiranog kroz EU program Кreativna Evropa. Podršku u realizaciji su pružili Ministarstvo kulture i informisanja, Austrijski forum, Muzej savremene umetnosti i Samsung, u saradnji sa Matematičkim institutom SANU, Fakultetom za medije i komunikacije, i Francuskim institutom. -
Pročitajte i...
art+science 2021: Svetovi veštačke inteligencije
Šesto izdanje art+science programa Centra za promociju nauke ove jeseni donosi nove i uzbudljive sadržaje inspirisane veštačkom inteligencijom na lokacijama u Beogradu i Novom Sadu, a u ponedeljak, 7. juna, manifestaciji prethodi pokretanje virtuelne platforme artandscience.rs, koja će objediniti sve aktivnosti Centra kada su u pitanju spojevi nauke i umetnosti, kao i aktuelnosti, dešavanja i otvorene pozive na nacionalnom, evropskom i globalnom nivou
Кlimatske promene: Svi možemo da pomognemo
Кlimatske promene, nekada smatrane problemom daleke budućnosti, postale su deo naše sadašnjosti. Iz borbe protiv sve bržih promena klime niko nije izuzet, a jedan od najvažnijih zadataka današnjice jeste da, pored globalnog ujedinjenja država i političkih sporazuma, svaki građanin ovu priču doživi kao svoj lični problem, na koji je u stanju da utiče i kao pojedinac – sam, ali i udružen sa drugima. U trenutku kada planetarna klimatska kriza dostiže vrhunac, razgovarali smo sa dr Nevenom Buđevac, psihološkinjom, i dr Vladimirom Đurđevićem, klimatologom, o podizanju svesti i ličnoj odgovornosti građana kada je reč o klimatskoj akciji u našem neposrednom okruženju, saopštavaju iz Centra za promociju nauke.
Za lepši i zdraviji Beograd: Građani u klimatskoj akciji
Na nedavno održanoj radionici o klimatskim izazovima u Beogradu, koju su organizovali Centar za promociju nauke i Sekretarijat za zaštitu životne sredine, u Gradskoj upravi grada Beograda, pokazalo se da građani vrlo aktivno učestvuju u mapiranju klimatskih izazova u svom okruženju i nude realistični osvrt na moguća rešenja.
Mobilna meteostanica na nekoliko lokacija u Beogradu ovog vikenda
Tokom vikenda, Centar za promociju nauke gostuje sa svojom malom meteorološkom stanicom na nekoliko lokacija u Beogradu, sa ciljem da uključi građane u konstruktivnu borbu protiv posledica klimatskih promena u našem gradu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: