Slušate: Popodne sa Milošem Lazićem

Pesma: Boris Novković - Prodala Me Ti

Popodne sa Milošem Lazićem
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Boris Novković - Prodala Me Ti
    2. Bajaga - Iza nas
    3. Aleksandra Radović - Ziveo Kraj
    4. Zdravko Čolić - Zvao sam je Emili
    5. Hari Mata Hari - Baš ti lijepo stoje suze
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 29. april - 1 - Dodir noći
    2. 29. april - 2 - Dodir noći
    3. 29. april - 3 - Dodir noći
    4. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    5. 28. april - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Palenta sa semenkama Palenta sa semenkama

    Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.

    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

  • Zdravlje
    Efekti nedostatka sna na telo! Efekti nedostatka sna na telo!

    Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.

    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

  • Putovanja
    Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu! Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!

    Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.

    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

  • Preporučujemo
    Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini? Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?

    Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.

    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Šta bi vaše dete trebalo da razume sa 5, 10 i 15 godina?

    Razgovori sa decom su uobičajena stvar kada postanete roditelj, ali kako bi trebalo da se odvija taj razgovor i kako bi neke teme trebalo da razumeja deca na osnovu starosnog uzrasta mnogim roditeljima ostaje nepoznanica.




    17-05-2024 | 12:16 | Autor/Izvor: Naxi media, Newsweek

    Foto: Bigstock, Kzenon


    Deca svaki dan uče nešto novo, a roditelji se trude da ih spreme za odraslo doba. Šezdeset tri procenta roditelja koji su učestvovali u nacionalnoj anketi dečije bolnice C.S. Mott o zdravlju dece 2019. godine reklo je da čine dovoljno da pripreme svoje tinejdžere za odraslo doba. Iako se podizanje dece svodi na to da ih roditelji usmere u pravom smeru, 52 odsto od 2.032 ispitana roditelja reklo je da je od ključne važnosti da tinejdžeri imaju priliku da prave greške.

    Stvari koje deca treba da znaju do pete godine:

    Čak i deca koja imaju 5 godina treba da znaju ne samo svoje (i vaše) puno ime, ali i svoju kućnu adresu i broj telefona u slučaju nužde, rekla je Kejtlin Slavens, dečiji psiholog specijalizovan za roditeljstvo.


    Suosnivačica Mama Psichologists- zajednice za majke, rekla je da možete početi da razgovarate o tome šta je hitan slučaj i kako da pozovete hitnu pomoć već oko treće ili četvrte godine. Ovo može da uključi i igre uloga kako biste pomogli deci da vežbaju i razumeju šta treba da urade ako je neko povređen ili u opasnosti. Roditelji treba redovno da se vraćaju na ovu temu kako bi pomogli deci da se sete. Cilj nije zastrašivanje.

    Takođe, u ovom periodu deca treba da vežbaju da prelaze preko ulice i da nauče kako da gledaju u oba smera i sačekaju saobraćajnu signalizaciju pre nego što nastave.

    Konačno, decu treba ohrabriti da imenuju svoje emocije i izraze ih na odgovarajući način sa 5 godina , jer ova veština pomaže u izgradnji empatije i komunikacijskih sposobnosti.

    Stvari koje bi dete trebalo da zna do desete godine:

    Fraza „svakog dana naučiš nešto novo“ svakako važi za decu u ovom uzrastu. Što su stariji, postaju nezavisniji i svesniji svog okruženja. Kod neke dece, njihova tela mogu čak početi da se menjaju jako rano, jer pubertet sada počinje za devojčice između 8 i 13 godina i dečake između 9 i 14 godina.

    „Deca se menjaju fizički i psihički u ovom uzrastu i moraju da budu svesna šta se dešava sa njihovim telima“, rekla je Liza Pion-Berlin, ekspert za roditeljstvo.

    Takođe je ovo period kada bi sa decom na otvoren način trebalo pričati o štetnosti oružja i nasilja uopšte. Iako deluje drastično, može da bude veoma konstruktivno.


    U ovom periodu najveći broj dece već ima mobilni telefon. Ako ste u mogućnosti stavite detetu do znanja da je ovo privilegija i budite sigurni da je vaše dete sposobno da razume da nije sve što pročita na internetu istina. Podrazumeva se i to da u ovom periodu mnoga deca ostaju sama kod kuće. Svakako treba da znaju da ne mogu neznancima da otvaraju vrata.

    Na kraju, ali svakako ne i najmanje važno, deca bi trebalo da znaju kako da reaguju na svoja osećanja do 10. godine.


    „Način na koji roditelji modeliraju svoja osećanja utiče na dete u ovom uzrastu. Važno je da roditelji dele primere empatije i svesti jer njihovo dete postaje samostalna osoba. Moraju da razumeju kako da regulišu svoja osećanja i da znaju da drugi imaju osećanja“, rekla je Pion-Berlin.


    „Dete treba da zna da je u redu da bude uznemireno i da se oseća dovoljno prijatno da priča o svojim osećanjima“, dodala je ona.

    Stvari koje dete treba da zna do 15. godine:


    Život adolescenata može da postane pomalo ozbiljan, a oni u ovom periodu počinju da razmišljaju o svojoj budućnosti. Iako im više nisu potrebni roditelji da ih drže za ruke dok prelaze ulicu, potrebne su im jasne smernice kada su u pitanju druge važne životne veštine.

    Hana Kili, sertifikovani životni treneri sa iskustvom u bihejvioralnoj terapiji i neuronaukama, objašnjava šta deca treba da znaju pre nego što dođu u tinejdžerske godine. Kada je u pitanju razgovor sa strancima, Hana je rekla da je to neophodna veština za decu ovog uzrasta.

    „Možda nekome zvuči čudno, ali ja uvek govorim svojoj deci ovog uzrasta da razgovaraju sa strancima tamo gde je to prikladno, jer uspeh dolazi iz mogućnosti interakcije sa drugim ljudima“, rekla je ona za Newsweek.


    "Deca zapravo mogu bolje čitaju energije od odraslih, tako da često ne žele da govore kada neko ne emetije dobru energiju. Ali ključno je da mogu da započnu razgovor sa nekim poput policajca ako im treba uputstvo ili bibliotekare ako su u potrazi za knjigom. To im daje mogućnost da funkcionišu u svetu odraslih sa samopouzdanjem."


    Ona takođe apeluje na roditelje da prestanu da budu budilnici svoje dece i da ih nauče kako da budu dovoljno disciplinovani da sami ustanu. Ovo će ih naučiti kako da budu odgovorni za sebe.

    Društvene mreže u ovom uzrastu se podrazumevaju, a veoma je važno da naučite decu kako da ih pravilno koriste. Nadzor bi trebalo da postoji, a bolje je da deca budu kreatori, ako već koriste mreže, a ne samo potrošači onlajn sadržaja.

    Oni tretiraju društvene medije kao zabavu“, dodala je ona. „Motivišite ih da troše više energije na kreiranje sadržaja koji će služiti drugima, ali budite sigurni da podesite parametre kao što je zabrana odnošenja telefona u krevet.“


    U ovom uzrastu, prijateljstva takođe mogu postati problematična, ali tinejdžeri bi trebalo da počnu da uče da poštuju različite perspektive. Na kraju krajeva, svaka priča uvek ima dve strane.


    "Tinejdžeri bi trebalo da znaju da je bolje činiti ispravno nego biti u pravu. Ljudi su nesavršeni i svako ima svoju priču. Naučiti svoju decu da budu saosećajni i razumeju širu sliku je jedna od najboljih stvari koje možete da uradite", zaključila je Kili .

     

  • Pročitajte i...
    Mikroraptor Zašto su dinosaurusi razvili perje? Razlog nije samo letenje!

    Pre samo nekoliko decenija, pominjanje "dinosaurusa sa perjem" među naučnicima izazvalo bi čudne poglede. Ipak, sada je opštepoznato da su mnoge vrste dinosaurusa evoluirale perje, jer su arheolozi otkrili desetine dinosaurusa prekrivenih perjem ili strukturalno sličnim pokrovima tela.

    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku

    Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: