Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Oliver Dragojević - Kad mi dodješ ti

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Oliver Dragojević - Kad mi dodješ ti
    2. Bajaga - Od sumraka do svitanja
    3. Severina - Prijateljice
    4. Laki Pingvini - Moja devojka
    5. Leontina - Crno pa se ne vidi
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Vladan Đurđević - Utorak - Mojih 50
    2. 17. mart - 1 - Dodir noći
    3. 17. mart - 2 - Dodir noći
    4. 17. mart - 3 - Dodir noći
    5. Vladan Đurđević - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Kokos torta Kokos torta

    Obradujte sebe jednom nežnom, kremastom tortom i radujte se toplim danima koji dolaze...

    Musaka od batata Musaka od batata

    Ljubitelji ove vrste krompira obožavaće ovu musaku. Oni koji preferiraju tradicionalni način pripreme možda će biti sumnjičavi kada je ovaj recept u pitanju, ali ipak savetujemo da probaju ovo fantastično jelo.

  • Zdravlje
    "Dijeta protiv starenja": Ove namirnice obavezno uvrstite u ishranu

    Ako konzumirate dosta voća i povrća, a izbegavate šećer i mesne prerađevine već ste na dobrom putu...

    Vaš vid može da predvidi demenciju i 12 godina pre dijagnoze, otkriva studija Vaš vid može da predvidi demenciju i 12 godina pre dijagnoze, otkriva studija

    Oči mogu da otkriju mnogo o zdravlju našeg mozga. Naime, problemi sa vidom mogu biti jedan od prvih znakova kognitivnog opadanja.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Nova pravila za putnike koji ove godine planiraju da putuju u Veliku Britaniju Nova pravila za putnike koji ove godine planiraju da putuju u Veliku Britaniju

    Ako ove godine planirate putovanje u Veliku Britaniju, važno je da se upoznate sa novim pravilima kako bi sve prošlo bez problema. Reč je o Elektronskoj putnoj autorizaciji (ETA).

    Jedan italijanski gradić nudi kuće za samo jedan evro Jedan italijanski gradić nudi kuće za samo jedan evro

    Ako ste mislili da su prilike za kupovinu kuće u Italiji za jedan evro nestale, prevarili ste se. Gradić Pene, smešten u regionu Abruco između Jadranskog mora i Gran Sasa, priključio se listi mesta koja pokušavaju da zaustave depopulaciju ovim atraktivnim programom.

  • Preporučujemo
    Kako ukloniti neprijatne mirise iz obuće pomoću sastojaka iz kuće? Kako ukloniti neprijatne mirise iz obuće pomoću sastojaka iz kuće?

    Neprijatni mirisi u obući su problem mnogih ljudi, posebno onih koji se bave sportom ili provode duge sate u zatvorenoj obući. Kombinacija znoja i bakterija stvara neprijatan miris, koji može biti uporan i često se teško uklanja.

    Jednostavan trik koji će vas brzo osloboditi mrava! Jednostavan trik koji će vas brzo osloboditi mrava!

    Sa toplijim vremenom dolaze i neželjeni gosti – mravi, koji mogu da budu prava muka, posebno u prizemlju i na nižim spratovima.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.40 117.22 118.04
    CHF 121.35 122.21 123.07
    USD 106.48 107.23 107.98
  • Povezani članci
  • Saturnovi veličanstveni prstenovi će nestati za samo šest meseci?

    Većina ljudi smatra da je Saturnov zadivljujući sistem prstenova, koji okružuje ovu gasovitu planetu, najfascinantnija i najikoničnija nebeska pojava u našem solarnom sistemu.




    04-09-2024 | 10:34 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, Thufir

     

    Još u 17. veku, italijanski astronom Galileo Galilej prvi je ugledao Saturn kroz svoj prastari teleskop. Zbog ograničenja svog uređaja, uporedio je izgled planete sa „ušima“.


    Marljiv rad naučnika poput Galilea Galileja postavio je temelje za našu savremenu sposobnost istraživanja neverovatnih čuda svemira.


    Tokom godina, napredak u tehnologiji i inovativne tehnike omogućili su astronomima, poput dr Lusi Džouns iz uglednog Harvard-Smithsonian Centra za astrofiziku (CfA), da dublje istraže enigme koje okružuju nebeska tela.

    Kroz najsavremenija istraživanja i osmatranja, oni su rasvetlili složene misterije Saturnovih prstenova, otkrivajući njihov sastav i dinamične procese koji ih oblikuju.


    Kosmički nestanak 

    Brzo se približava značajan kosmički događaj koji će uskoro dramatično promeniti naš pogled na ovu veličanstvenu planetu. U martu 2025. godine, Saturnovi veličanstveni prstenovi će postati gotovo nevidljivi za posmatrače sa Zemlje.

     

    Ova pojava se dešava zbog jedinstvenog nagiba Saturnove ose, koja će prstenove postaviti bočno u odnosu na našu liniju vida.


    Zbog toga je ovo veoma retka prilika da građani i astronomi prisustvuju ovoj nebeskoj transformaciji, podsećajući nas na promjenjivu prirodu našeg univerzuma.


    Na sreću, ovo nije trajna promena. Radi se o prolaznom kosmičkom događaju koji se ponavlja svakih 29,5 godina, što je vreme koje je potrebno Saturnu da obiđe Sunce. Nakon marta 2025. godine, Saturnov aksijalni nagib će ponovo dovesti prstenove u vidokrug, da bi ih ponovo izgubili iz vida u novembru 2025. godine.


    Dakle, prstenovi zapravo ne nestaju, već igraju kosmičku igru skrivača. Kada se ponovo pojave, možemo uživati i u naglašenom pogledu na Saturnove mesece.

    Struktura Saturnovih prstenova

    Pa, od čega su zapravo Saturnovi prstenovi sastavljeni? Uglavnom se sastoje od čestica leda, stenovitih ostataka i kosmičke prašine, stvarajući zapanjujući prizor vidljiv sa Zemlje pomoću teleskopa.

    Zamislite užurbani grad sa zgradama svih veličina. Slično tome, čestice prstenova variraju od sitnih zrna, veličine peska, do velikih komada velikih kao kuće ili čak školski autobusi. Ova mešavina daje prstenovima njihov intrigantan izgled.

     

    Saturnovi prstenovi nisu samo jedna čvrsta struktura. Sastoje se od nekoliko različitih sekcija, uključujući prstenove A, B i C, zajedno sa slabijim prstenovima D, E, F i G, koji su teže vidljivi.

    Ove sekcije su razdvojene prazninama, poput poznate Kasini deobe između prstenova A i B, koja je široka oko 4.800 kilometara. Oblike i rasporede ovih prstenova uglavnom oblikuju gravitacione interakcije sa mnogim Saturnovim mesecima.

    Što se tiče toga kako su Saturnovi prstenovi nastali, to je još uvek vruća tema među astronomima. Postoji mnogo teorija, od toga da su ostaci uništenog meseca ili komete koji su uništeni jakom Saturnovom gravitacijom, do materijala koji su ostali nakon formiranja Saturna pre više od 4 milijarde godina.


    Svaka teorija ima svoje fascinantne ideje, a tekuća istraživanja stalno otkrivaju nove uvide o ovim neverovatnim strukturama koje kruže oko planete.


    Značaj misije Kasini-Hajgens Misija Kasini-Hajgens bila je izvanredna saradnja između NASA-e, Evropske svemirske agencije (ESA) i Italijanske svemirske agencije (ASI).

    Ovo ambiciozno putovanje za otkrivanje neverovatnih misterija Saturna i njegovih zadivljujućih prstenova počelo je kada je svemirska letelica stigla do Saturna 2004. godine, pokrećući temeljno 13-godišnje istraživanje koje je završeno 2017. godine.

     

    Tokom svog putovanja, misija Kasini-Hajgens donela nam je pravo bogatstvo informacija o Saturnu i njegovom složenom sistemu. Jedno od najzanimljivijih otkrića bilo je otkrivanje praznina u prstenovima, posebno Kasini deobe, koja je primetna praznina između prstenova A i B.


    Ova deoba je oblikovana gravitacionim privlačenjem Saturnovih meseca, pokazujući koliko je prstenasti sistem zapravo dinamičan i promenljiv.


    Misija nam je takođe dala dublji uvid u mnoge Saturnove mesece, otkrivajući njihove jedinstvene sastave i geološke karakteristike. Na primer, Encelad, jedan od Saturnovih ledenih meseca, ima gejzire koji izbacuju vodenu paru i organske materijale, nagoveštavajući mogućnost postojanja podzemnih okeana.

    Zahvaljujući misiji Kasini-Hajgens, naučnici su stekli dragocene uvide u složenu igru meseca i prstenova oko Saturna, potpuno transformišući naše razumevanje ove planete i njenih jedinstvenih osobina.


    Saturnovi meseci i magnetno polje


    Saturn ne čine samo prstenovi. Zapravo, Saturn ima najmanje 145 meseca, svaki sa svojim jedinstvenim karakteristikama i misterijama.

     

    Među njima, Titan, drugi po veličini mesec u Sunčevom sistemu, zaista privlači pažnju svojim gustim atmosferom i intrigantnom površinom. Zanimljivo je da Titan ima magnetno polje koje, iako slabije od Jupiterovog, ono je jače od Zemljinog, što ukazuje na složene interakcije sa Saturnovim magnetnim okruženjem.


    Titan emituje snažne radio talase, posebno sa svojih spektakularnih aurora na polovima, koje mogu pružiti dragocene uvide u Titanovu atmosferu i celokupnu dinamiku Saturnovog magnetnog polja. Predstojeća misija Dragonfly će tražiti tragove života na Titanu.

     

    Međutim, misterije Titana blede u poređenju sa onim što bismo mogli otkriti na Enceladu. Kasini je otkrio prisustvo vitalnih komponenti za život na ovom ledenom Saturnovom mesecu. Na osnovu ovih podataka, stručnjaci su identifikovali ključne organske spojeve i snažan izvor energije, nagoveštavajući potencijal meseca da podrži život.

     

    „Ne samo da Encelad izgleda kao da zadovoljava osnovne uslove za habitabilnost, sada imamo ideju o tome kako bi se složeni biomolekuli mogli formirati tamo i koji hemijski putevi bi mogli biti uključeni,“ objašnjava Džona Piter, doktorant na Univerzitetu Harvard koji je sproveo istraživanje dok je radio u NASA-inom Laboratoriji za mlazni pogon.

     

    Posmatrači zvezda, Saturn i ti veličanstveni prstenovi


    Da rezimiramo, kako se Saturnovi prstenovi spremaju da nestanu iz vida u martu 2025. godine, posmatrači zvezda imaju jedinstvenu priliku da prisustvuju ovom prolaznom kosmičkom događaju.

     

    Prstenovi će se poravnati bočno sa Zemljom, čineći ih praktično nevidljivim i ističući dinamičnu prirodu nebeskih objekata.

     

    Za sada, Saturn ostaje fascinantna meta za one sa teleskopima ili snažnim dvogledima. Zapanjujući prstenovi planete, sastavljeni od bezbroj čestica leda i stenovitih ostataka, pružaju uvid u složenu i prelepu strukturu našeg solarnog sistema, prenosi Earth.com.

     

  • Pročitajte i...
    Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija? Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija?

    Iguane su poznate po tome što se mogu prevoziti na plutajućoj vegetaciji, a zabeležena su i njihova "putovanja" od čak 1.000 kilometara do Galapagosa. Međutim, najduže poznato prelaženje okeana među kopnenim životinjama pripada praprecima fidžijskih iguana, pokazuje novo istraživanje biologa sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju i Univerziteta u San Francisku.

    20 najgorih bolova koje ljudi mogu da iskuse! 20 najgorih bolova koje ljudi mogu da iskuse!

    Bol je složena tema jer se često smatra subjektivnom i zavisi od individualnog praga bola. Ipak, dok se o intenzitetu bola kod tetoviranja ili porođaja može diskutovati, postoje određena zdravstvena stanja i bolesti čiji su bolovi neosporno nepodnošljivi.

    Da li mačke imaju prijatelje? Stručnjaci otkrivaju istinu Da li mačke imaju prijatelje? Stručnjaci otkrivaju istinu

    Domaće mačke žive uz ljude već oko 10.000 godina – isprva kao lovci na glodare, a potom kao ljubimci koji greju naše kauče. Daleko od samotnog lovačkog načina života svojih predaka, danas milioni mačaka širom sveta žive u ljudskim porodicama. U Sjedinjenim Američkim Državama i Australiji više od 30% domaćinstava ima mačku.

    Zemlja ima nove komšije: Otkivene četiri nove planete Zemlja ima nove komšije: Otkivene četiri nove planete

    Barnardova zvezda odavno je predmet interesovanja astronoma koji proučavaju svetove izvan našeg Sunčevog sistema. Nalazi se na udaljenosti od oko šest svetlosnih godina i poznata je po brzom kretanju kroz našu noćnu galaksiju.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: