-
Poslednjih 5 pesama
- Toše Proeski - Soba za tugu
- Osvajači - Mozda nebo zna
- Željko Joksimović - Ludak kao ja
- Indexi - Bacila je sve niz rijeku
- Kemal i Oliver - Nije htjela
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Engleska pita sa jabukama
Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.
Grčka musaka sa šampinjonima
Vrlo interesantna musaka koja će oduševiti sve ljubitelje šampinjona...
-
Zdravlje
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
-
-
Putovanja
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini
Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.
Sunčani dani – idealno vreme za pranje zavesa, ali koliko često bi to trebalo da radimo?
Leto je donelo sunčane i tople dan, što znači da je pravo vreme za pranje zavesa. Ipak, mnogi nisu sigurni koliko često bi trebalo da ih peru. Stručnjaci za čišćenje upozoravaju da prljave zavese mogu zadržavati prašinu, alergene i neprijatne mirise, čineći prostor nezdravim i vizuelno neurednim.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.32 117.14 117.96 CHF 124.52 125.40 126.27 USD 98.69 99.38 100.08
-
Od mikroorganizama do dalekih zvezda – Sutra se održava 15. Evropska noć istraživača
U 16 gradova Srbije, kao i širom Starog kontinenta, 15. Evropska noć istraživača biće održana 27. septembra između 16 i 22 časa.
26-09-2024 | 12:51 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, prometeus
Od najmanjih organizama koje ćemo posmatrati kroz mikroskop, do udaljenih zvezda za koje nam trebaju moćni teleskopi, uključujući sve prirodne i društvene pojave na Zemlji, 15. Evropska noć istraživača povešće vas na još jedno nezaboravno naučno putovanje.
Čudesni svet oko nas približiće nam stručnjaci iz prirodnih i društvenih nauka, njihovi asistenti i đaci kroz više od dvesta aktivnosti u Beogradu, Smederevu, Kragujevcu, Čačku, Kruševcu, Ranovcu, Zaječaru, Nišu, Pirotu, Leskovcu, Subotici, Mokrinu, Kikindi, Novom Sadu, Inđiji i Šapcu.
Poseban program biće priređen u holu Prirodnjačkog centra u Svilajncu, kojim se najavljuje otvaranje Naučnog kluba u ovom gradu.
U nastavku donosimo izbor ovogodišnjeg programa po gradovima:
Beograd
Svečano otvaranje biće održano u Evropskoj kući u 17.30 sati. Tamo će, između ostalog, posetioci moći da se upoznaju sa modelom kasetnog zelenog krova, plastikom kao materijalom budućnosti, vodonikom kao gorivom budućnosti, životom fitoplanktona od obale mora do laboratorija, da nauče kako nas grafen može zaštititi od zračenja, a tečno drvo od zagađenja, te da, vozeći bicikl, prave limunadu i rešavaju kviz.
Na Trgu republike biće postavljeni interaktivna radionica „Moja mala zdrava bara”, klimatska soba za bekstvo i veličanstveni model reke, od izvora u planinama do ušća u more. Otkrićete zašto je kvalitet vazduha toliko važan za naš respiratorni sistem, kako brašneni crv može da konzumira i razgrađuje plastiku, koja plastika pravi najveći pritisak na prirodu, kako spoljašnja sredina utiče na epigenetičke modifikacije, ali i neke zaboravljene predmete i reči u „Poseti Vuku Karadžiću”. Od materijala za reciklažu stvaraćete umetnička dela.
U Centru za promociju nauke istražićete svemir iz potpuno nove perspektive, uključujući i upoznavanje sa naučnicima iz Srbije koji učestvuju u radu Opservatorije „Vera Rubin” u Čileu na prikupljanju najveće količine astronomskih podataka do sada.
Beogradski zoo vrt organizuje interaktivnu sobu za bekstvo gde možete otkriti tajne moćnih nebeskih lovaca – ptica grabljivica, Prirodnjački muzej otvara u Noći istraživača svoju stalnu postavku i izložbu o mineralima iz Titove zbirke, a Opservatorija na Kalemegdanu poziva na druženje s planetama.
Matematički fakultet pripremio je „Matematički lavirint” za srednjoškolce, dok će se u Botaničkoj bašti „Jevremovac” Noć istraživača priključiti na jedan dan izložbi „Preplitanja” Centra za promociju nauke u okviru Art + Science festivala posvećenom uticaju čoveka i tehnologije na prirodu.
U Tržnom centru „Big fešn” saznaćete kako nastaju boje kod cvetova, kako nam skrivene poruke DNK pomažu kod istraživanja nauke, kako insekti mogu poslužiti kao forenzičari, kako nastaju pećine, vrtače i izvori i zašto „tiha voda breg roni”. Od kartonskih ubrusa dobićete prava umetnička dela, a razotkrićete i mitove i zablude o vidu i očima.
Novi SadNaučnici u Novom Sadu ove godine predstaviće u TC „Big” kompjutersku tomografiju u boji koja prelazi granice tradicionalne radiologije, dronove koji menjaju poljoprivredu, 3D štampač hrane i način održavanja kućnih biljaka u odsustvu vlasnika. Veliki segment posvećen je veštačkoj inteligenciji i njenoj upotrebi u poljoprivredi, stomatologiji, očuvanju Dunava i oživljavanju crteža. Bogat sadržaj pripremili su i za ljubitelje bicikala, od kursa vožnje bicikla za najmlađe do otkrivanja kako biciklizam može da unapredi planetu, koliki je životni vek jedne bicikle i kako se biciklistički točak koristi kao žiroskop za održavanje orijentacije.
NišPosetioci TC „Delta planet” u Nišu moći će da dekodiraju tajnu života, da saznaju kako književnost pomaže u kvalitetnijoj svakodnevici, da li biljke koriste zaštitni faktor, kako jedna bara može postati veličanstvena šuma, koje su hemijske supstance odgovorne za miris i ukus začina ili kako izgleda svet u kojem je glavna zvezda – čista energija. Posebnu atrakciju predstavljaće kuće iz bajke „Tri praseta” kao demonstracija različitih tehnika gradnje i hemijska modna pista sa tkaninama od algi, cvekle i spanaća. Univerzitetska biblioteka bavi se izazovima klimatskih promena kroz trodimenzionalne i mulitimedijalne sadržaje, Narodni muzej organizovaće radionicu „Kako smo se odevali u prošlosti” i izvođenje poetske drame „Maldoror X” Branka Miljkovića, a Naučni klub u CSU pripremio je putovanje pomoću VR naočara od dubokog okeana do daleke vasione, radionicu sastavljanja i programiranja robota i objašnjenje pojma dip-fejk kroz zabavne primere.
KragujevacBogatstvo i lepota srpskog jezika kroz rešavanje pravopisnih i gramatičkih zavrzlama, dešifrovanje hijeroglifa, upoznavanje sa vinčanskom Divostinkom, dostignuća u medicini u vidu štampanja tkiva i organa, agar art – slikanje bakterijama, proizvodnja semena otpornog na štetočine, kulturno nasleđe Šumadije i Pomoravlja, etno lavirint i srpska srednjovekovna kultura samo su neke od tema koje će biti predstavljene u TC „Big fešn” u Kragujevcu.
RanovacGradski trg u Petrovcu na Mlavi biće središte manifestacije. Bogati program, između ostalog, čine kreativni proces stvaranja pozorišne scenografije, otkrivanje tajni muzejske profesije, pretvaranje biorazgradivog otpada u koristan proizvod, razgovor sa čet dži-pi-tijem, proučavanje života vinske mušice i života jedne majice, radionice dekorativnih sapuna, heklanih torbi od plastičnih kesa, hotela za mrave, vertikalnih bašti... i rešenje odgovora na večito đačko pitanje „zašto ovo moram da učim”.
LeskovacUkoliko poslednjeg petka u septembru šetate gradskim trgom u Leskovcu, nemojte misliti da ste otputovali kroz vreme, jer će vas tu čekati car Justinijan, Nikola Skobaljić i Amet Ametović. Na istom mestu Noć istraživača biće otvorena plesnim performansom „Dete – zaštitnik planete”. Posetioci će moći da provere da li je kisela kiša zaista kisela, da se oprobaju u ulozi modnog kreatora, saznaju kako kora banane i ljuske od jaja mogu da postanu biodizel, izvedu oglede Magdeburškim loptama, za 40 minuta spasu Zemlju od uništenja, pokrenu računar pomoću solarne energije, otkriju kako izgleda tornado u čaši ili da pronađu najviše stablo u Gradskom parku.
ŠabacNa Gradskom trgu biće predstavljeni električni automobil na vodonik i automobil koji pokreće balon. Veštačka inteligencija tema je više aktivnosti, od onih gde se analiziraju njene koristi u rešavanju problema zagađenja ili poboljšavanja poslovne strategije, do radionice gde će biti predočeno razvijanje kritičkog razmišljanja i etičkih principa prilikom njenog korišćenja. Jedan segment biće posvećen maskama i njihovim različitim primenama kroz istoriju.
Pirot
Na platou ispred Doma kulture posetioci će moći da isprobaju jedinstvenu platformu za kodiranje, da se upoznaju sa ćudljivom Nišavom, odigraju 5000 godina staru igru iz Ura, prisustvuju predstavi posvećenoj naučnicama, otkriju koliko je život moćan, upoznaju se sa tradicionalnim metodama čuvanja hrane, vode i vina u amformama na tvrđavi Kale, kao i da obiđu brojne aktivnosti u vezi sa klimatskim promenama, ekologijom i ekonomijom.
Subotica
U Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija imaćete prilike da otkrijete kako pametni uređaji međusobno komuniciraju, koje ljudske tajne se kriju u pesku, kako se bespilotne letelice koriste u industriji, da zavirite u najsavremeniju laboratoriju, ali i u budućnost koju čine kvantni računari. Na programu su brojni sadržaji u vezi sa VI, radionica aplikacija i miks za istraživače di džej Džabesa.
Inđija
Zašto je Platon voleo geometriju, ko sve pliva ispod površine Dunava, zašto nam je važna obnovljiva energija, koliko je danas teško biti vodozemac, koje probleme ima jedna reka, kako je izgledala moda 19. veka ili kako se određuje starost ribe, saznaćete ako u Noći istraživača prošetate u Ulicom Vojvode Stepe u Inđiji.Mokrin
Mokrin Haus održaće radionice 3D štampe, recikliranja limenki, izrade dnevnika slušanja muzike, lumino skulpture i zlatnog preseka.
Čačak
Na Gradskom trgu u Čačku naučnici će upriličiti predstavu o fizičkim i hemijskim pojavama, u NTC će analizirati da li su pobeda i poraz u društvenim igrama stvar sreće ili matematike, u NTP će demonstrirati patente inovacionih robotičkih modela, a na Gradskoj obali Zapadne Morave ukazaće na značaj vode za život i problem njenog zagađenja.
Smederevo
Istraživači iz Smedereva pozivaju na Dunavski kej gde će biti održano magično veče posmatranja noćnog neba i otkrivanja tajni Meseca, kao i uzbudljivo predavanje o svetu istraživačkog učenja i održivog razvoja.
Kruševac
Zašto je ćelija = život, koja je tajna u 42° C, zašto su važne pčele, šta je lepeza za globalno zagrevanje, kako klimatske promene utiču na mentalno zdravlje, kako se računalo vreme u prošlosti i kako izgleda svet šumara Časlava i veverice Cece biće otkriveno u Pionirskom parku u Kruševcu.
Zaječar
Veliko naučno okupljanje sa istraživačima iz različitih ustanova zakazano je u Srednjoškolskom centru u 18 sati.Svilajnac
U holu Prirodnjačkog centra, gde će uskoro biti otvoren Naučni klub Centra za promociju nauke, posetioci će se upoznati s egzotičnim gmizavcima, čudnim insektima, lokalnim uzgajivačima pčela, naučiti nešto više o prvom Srbinu koji je iskopao kost dinosaurusa, ali i, pomoću VR tehnologije, oživeti dinosaurusa iz budućnosti...Ova velika naučna avantura u Srbiji realizuje se kroz dva projekta: ReFocuS FLOW i TRAILS.
Koordinator projekta ReFocuS FLOW (Road to Friday of Science FLOWs) je Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, u partnerstvu sa Centrom za promociju nauke, Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Nišu i Univerzitetom u Kragujevcu.
Koordinator projekta TRAILS (TRAIN RESPONSIBLE AI LEARNING SOCIETY) je Kreativno edukativni centar u partnerstvu sa Naučno-tehnološkim parkom Novi Sad, Udruženjem naučnih komunikatora NAUKOM, Visokom školom strukovnih studija iz Subotice i Centrom za promociju nauke
Projekti su finansirani iz programa „HORIZON EUROPE“, najvećeg programa Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma „Marija Sklodovska-Kiri” i uz podršku Delegacije EU u Republici Srbiji.
Na ovogodišnjoj Evropskoj noći istraživača biće predstavljeni i aktuelni programi i fondovi Evropske unije dostupni za realizaciju naučnih, umetničkih, preduzetničkih i drugih ideja, kao i podrška Projekta SAIGE (Akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji), posvećenog jačanju naučnih istraživanja i inovativnog preduzetništva u Republici Srbiji koji zajedno realizuju Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Svetska banka i Evropska unija. -
Pročitajte i...
"Family Show Time" od 6. jula u bioskopima
Tradicionalno, klinci i klinceze imaće prilike da prvog vikenda u mesecu, u nedelju 06. jula, sa svojim roditeljima ili u društvu svoje "ekipe" uživaju u vremenu za sebe, u okviru „FAMILY SHOW TIME"- bioskopskog programa koji će posetiocima pružiti poseban ugođaj "filmskog platna" uz posebne cene.
„Prado na otvorenom“ u Novom Sadu, Nišu i Beogradu
Izložba „Prado na otvorenom“, koju čini 30 reprodukcija najpoznatijih slika iz zbirke čuvenog španskog muzeja, biće otvorena večeras u 20 časova na Trgu galerija u Novom Sadu.
Da li korišćenje veštačke inteligencije „zaglupljuje“? Evo šta kažu naučnici
Otkad se pojavio ChatGPT pre skoro tri godine, uticaj veštačke inteligencije (AI) na učenje postao je jedna od najvažnijih tema u oblasti obrazovanja. Da li je AI koristan alat za personalizovano učenje – ili prečica do ocene?
Danas počinje prodaja karata za dečju muzičku predstavu "Na slovo na slovo"!
Danas počinje prodaja karata za dečju muzičku predstavu „Na slovo na slovo“, čija je premijera za 27. septembar u mts Dvorani najavljena prošle nedelje na konferenciji za medije.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: