-
Poslednjih 5 pesama
- Frano Lasic - Volim te budalo mala
- Idoli - Ljubavi
- Laki Pingvini - Šizika
- Nikola Kojo - Moja draga
- Oliver Dragojević - Moja tajna ljubavi
-
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Pohovana pileća džigerica
Ukusan način pripreme pileće džigerice uz adekavatan sos pravi su predlog za ručak.
-
-
Kuća
Koje kozmetičke preparate ne bi trebalo da držite u vašem kupatilu?
U kupatilu na policama i odložnim delovima nameštaja uglavnom držimo različitu kozmetiku, odnosno različite preparate za održavanje higijene, čišćenje, negu. Možda niste znali, ali neke od preparata poput parfema ne bi trebalo držati u kupatilu, jer im ta sredina ne prija i šteti njihovoj strukturi.
Praznična dekoracija stola: Ključ je u detaljima
Praznična trpeza okuplja porodicu i prijatelje u vreme proslava, a sveukupna situacija u svetu uslovila je da će ljudi Novu godinu dočekati u svojim domovima. Zato, potrudite se da napravite čaroban novogodišnji ambijent, te detaljima odgovorite na tematski zadatak Nove godine i Božića.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.75 117.58 118.40 CHF 108.38 109.14 109.90 USD 95.94 96.62 97.30
-
Nauka ne odustaje: Sve je spremno za 11. Evropsku noć istraživača!
25-11-2020 | 16:36 | Autor/Izvor: Naxi media-Noć istraživača PR
Foto: Bigstock-Milkos
Više stotina srpskih naučnica i naučnika iz 28 gradova i mesta širom zemlje odlučilo je da odgovori na novonastale okolnosti i ne odustane od učešća u najvećoj naučnoj avanturi u Evropi. Tako će na sajtu www.nocistrazivaca.rs ovog petka i subote biti dostupno pregršt najrazličitijih sadržaja, naučnih video serijala, kvizova, izazova i saveta koji će približiti svu raznolikost naučno-istraživačkog poziva. U godini u kojoj je značaj nauke i naučnih istraživanja postao jasniji nego ranije, Evropska noć istraživača pokazaće zbog čega je važno, ali i uzbudljivo baviti se naukom.
Iz nikad bogatijeg sadržaja koji će biti dostupan potpuno besplatno izdvajamo:
Virtuelne laboratorije
Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu otvoriće vrata svojim posetiocima koji će uz nekoliko klikova moći da istraže šta se sve desi kada se sudare fizika i hemija. Uz tutorijale za uzbudljive eksperimente i druženja sa naučnicima, govoriće se i o plazmi kao četvrtom agregatnom stanju ili čokoladi budućnosti. Institut za biološka Istraživanja „Siniša Stanković“ - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, prikazaće kako izgleda jedan radni dan naučnika u svojoj laboratoriji, otkriće gde se to sve kriju šećeri, zbog čega su nam bitne medonosne pčele i dati važne savete iz prirodne apoteke.
Video serijali i interaktivne igrice
Centar za promociju nauke kroz zanimljiv video serijal „Gde stanuje nauka“ otkriva gledaocima u nekoliko epizoda na koji je to način nauka prisutna u našim domovima, od dnevne sobe do kuhinje. Ljubiteljima interaktivnog sadržaja posebno će biti zanimljiva AI/VI igrica koja će besplatno moći da se preuzme 27. novembra. Istražujući naučni sadržaj i otvarajući nove oblasti, igrač se šeta od jedne do druge lokacije u centru Beograda i sam određuje smer igre.
Onlajn predavanja i debate
Veče uoči Evropske noći istraživača, 26. novembra sa početkom u 18 časova na Zoom platformi, uz prenos uživo na fejsbuk stranici Noć istraživača biće održan razgovor na temu „Kuda može da ide ovaj svet“. U petak, 27. novembra fejsbuk stranica i zvanični sajt biće adrese sa kojih će se u 15 časova posetioci otisnuti na „Put oko sveta za 60 minuta“, dok će u 16:30 časova početi predavanje „10 najbrilijantnijih naučnih ideja“. Ljubitelji umetnosti moći će uživo da prate i prenos naučne minijature „Zaviri ispod površine“. U formatu pitanja i odgovora, snimljeni su i razgovori sa domaćim naučnicima koji daju odgovore na neka od ključnih pitanja o pandemiji koja je zahvatila svet.
Virtuelne šetnje
Ceo jedan virtuelni Naukograd izgrađen je za potrebe Evropske noći istraživača, sa centralnim trgom Ujedinjenih nauka, Ulicom Relativiteta i Bulevarom Evolucije. Safari kroz Bajfordovu šumu ili druženje sa futuristima iz praistorije? Moguće je i jedno i drugo! Niz virtuelnih šetnji, kako geografski, tako i vremenski raznolikih, biće dostupan za istraživanje kroz nekoliko klikova. Poseta Narodnom muzeju ili pak šetnja beogradskim ulicama sa daškom secesije samo su deo ove zanimljive ponude.
Više od 25 gradova za jedno veče
Održavanje Evropske noći istraživača u onlajn okruženju donosi posetiocima jednu važnu prednost - prvi put moći će za jedno veče da pogledaju šta pripremaju naučnice i naučnici iz cele Srbije! Više od 25 gradova uključeno je u organizaciju ovogodišnje naučne proslave, a najrazličitiji sadržaji iz cele zemlje biće dostupni na zvaničnom sajtu.
Hrabri mladi istraživači otkriće kako se stiže do niških pećina, klisura i vodopada, dok će kroz kolaž raznolikosti ljubiteljima kulture biti približene vrednostima lokalne i svetske tradicije. Biće to prilika da se preispita i kako u književnim delima stranci vide nas, a kako mi vidimo njih, uz podsećanje na kulturološke razlike koje mogu izazvati i smeh, ali koje potvrđuju da tek kroz diverzitet svet i život ostvaruju svoju punoću i lepotu. Pančevo i Inđija pokazaće kako se najbrže i najbolje uči kada se uči od vršnjaka - najveći deo programa koji stiže iz ovih gradova snimljen je u saradnji sa genijalnim osnovcima i srednjoškolcima. Pirot je inspiraciju pronašao u Pjeru i Mariji Kiri, dok je Leskovac pomoć zatražio od mladih 3D kreativaca. Trstenik i Kraljevo spremaju se za finale Velike naučne avanture, dok Kragujevac svoje goste vodi kroz Park nauke.
Evropska noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa „HORIZON 2020“ koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma Marija Sklodovska-Kiri. Ovogodišnja manifestacija u Srbiji se realizuje kroz tri projekta.
Projekat Reconnect Upgrade 20.20 (Research, Connections, Networks and Culture) vodi Kreativno edukativni centar iz Novog Sada, a partneri na ovom projektu su Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet Novi Sad, Udruženje naučnih komunikatora – NAUKOM, Centar za promociju nauke i Visoka tehnička škola strukovnih studija Subotica.
Projekat SCIMFONICOM 2020 (Science in Motion for Friday Night Commotion) koordiniše Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, a partner na projektu je Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu.Projekat ReFocuS 3.0 (The Road to Friday of Science), čiji je koordinator Centar za promociju nauke, organizuje Evropsku noć istraživača u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ - Institutom od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Prirodno-matematičkim fakultetom iz Niša i Zavodom za zaštitu spomenika kulture Kragujevac.
Sve informacije o sadržajima i dešavanjima ovogodišnje Noći istraživača moguće je proveriti na sajtu www.nocistrazivaca.rs, kao i na Facebook-u, YouTube-u, Instagramu, Twitter-u i TikTok-u. -
Pročitajte i...
Rekordna poseta Noći istraživača
Trinaestu Evropsku noć istraživača, koja je ovog petka i subote održana u dvadeset šest gradova širom Srbije, obeležilo je veliko naučno druženje koje je samo u Beogradu privuklo 30.000 posetilaca svih uzrasta.
Počinje najveća naučna zabava u zemlji
Otkrivajući posetiocima svih uzrasta uzbudljivu i zanimljivu stranu nauke, u dvadeset šest gradova širom Srbije danas, 28. septembra od 16h biće održana 13. Evropska noć istraživača, dok će uzbudljivo naučno slavlje u pojedinim gradovima prvi put ove godine biti nastavljeno i u subotu, 29. septembra.
Evropska Noć istraživača u Srbiji
Trinaesti put zaredom Noć istraživača biće održana širom Evrope u petak, 28. septembra, a nezaobilazno naučno druženje održaće se te večeri i širom Srbije uz brojne naučne avanture, izložbe i predavanja sve od 15 do 24 časa, dok će se u pojedinim gradovima naučna zabava odvijati i u subotu, 29. septembra od 16 do 20 časova.
Nоć istraživača ovog petka u Beogradu
Poslednjeg petka u septembru, od 17 do 22 časa vođena sloganom Istraži, prikaži, znanje potraži, održaće se 7. Noć istraživača u Srbiji, besplatna manifestacija koja ima za cilj da kroz popularnu nauku i zabavu, predstavi istraživače, približi ih mladima.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: