Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Zdravko Čolić - Krasiva

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Zdravko Čolić - Krasiva
    2. Sergej Ćetković - Zbog nas
    3. Tutti Frutti Band - Ne bojim se drugova tvoga frajera
    4. Aleksandra Radović - Ne, Hvala
    5. Crvena jabuka - Ako Ako
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    2. 28. april - 1 - Dodir noći
    3. 28. april - 2 - Dodir noći
    4. 28. april - 3 - Dodir noći
    5. Nađa Dulić - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

    Pasta sa lososom Pasta sa lososom

    Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...

  • Zdravlje
    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

    Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement? Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?

    Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

    Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine

    Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!

  • Preporučujemo
    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

    Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru

    Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Može li muzika da pomogne biljkama da rastu?

    Istraživanje koje je nedavno sprovedeno na Univerzitetu Flinders pokazalo je da monotoni zvuk može da stimuliše aktivnost gljivica koje podstiču rast biljaka. Ovo otkriće otvara mogućnost da zvuci ili muzika mogu koristiti usevima i baštama.




    31-12-2024 | 11:12 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, photosvit


    Ideja da muzika može da pomogne biljkama da rastu već godinama je predmet rasprave. Popularna američka TV emisija MythBusters čak je sprovela eksperiment na ovu temu, puštajući biljkama death metal i klasičnu muziku.


    Iako su biljke izložene muzici rasle nešto bolje od onih koje su bile u tišini, rezultati su proglašeni neodređenim.

    Muzika i biljke: istraživanje mogućnosti

    Međutim, sa sve većim izazovima za biljke, poput erozije, deforestacije, zagađenja i krize izumiranja, naučnici su sve više zabrinuti za budućnost globalne biodiverziteta i poljoprivredne proizvodnje.


    Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Biology Letters, potencijalna uloga akustične stimulacije u pomoći ekosistemima da se oporave i u održivim prehrambenim sistemima je još uvek nedovoljno istražena.


    Izlaganje gljivica zvuku


    Nadovezujući se na prethodna istraživanja koja su bakteriju E. coli izlagala zvučnim talasima, tim australijskih istraživača imao je cilj da proceni uticaj zvuka na rast i proizvodnju spora kod gljivice Trichoderma harzianum. Ova gljivica se često koristi u organskoj poljoprivredi zbog svoje sposobnosti da štiti biljke od patogena, poboljšava sadržaj hranljivih materija u zemljištu i podstiče ukupni rast biljaka.


    Beli šum naspram tišine


    Za potrebe studije, istraživači su stvorili male zvučne kabine sa petri posudama punim gljivica. Umesto popularne muzike, odabrali su beli šum poznat kao "Tinnitus Flosser Masker na 8 kHz", koji se često koristi u YouTube videima za olakšavanje tinitusa ili uspavljivanje beba. Ovaj zvuk, opisan kao "zvuk starinskog radija između stanica", izabran je iz eksperimentalnih razloga, prema rečima glavnog autora Džejka Robinsona, mikrobiologa sa Univerziteta Flinders.


    „Izabrali smo ovaj monotoni zvuk iz kontrolisanih, eksperimentalnih razloga, ali moguće je da je raznovrsniji ili prirodniji zvučni pejzaž bolji,” rekao je Robinson, dodajući da je potrebno više istraživanja kako bi se to ispitalo.


    U eksperimentu, gljivice su bile izložene zvuku na nivou od 80 decibela tokom 30 minuta dnevno. Posle pet dana, istraživači su primetili da su gljivice izložene zvuku imale veći rast i proizvodnju spora u poređenju sa onima koje su bile u tišini.


    Kako muzika može da stimuliše rast biljaka?


    Iako rezultati studije nisu konačni, istraživači su izneli nekoliko potencijalnih objašnjenja.


    Jedna teorija je da akustični talasi mogu pokrenuti piezoelektrični efekat, koji pretvara zvuk u električni naboj i na taj način podstiče rast gljivica.


    Druga mogućnost uključuje sitne receptore na membranama gljivica, poznate kao mehanoreceptori. Ovi receptori, slični onima u ljudskoj koži koji pomažu pri dodiru, mogu reagovati na zvučne talase, što dovodi do niza biohemijskih reakcija koje aktiviraju gene odgovorne za rast.


    „Moguće je da zvučni talasi stimulišu ove mehanoreceptore kod gljivica, što zatim pokreće niz biohemijskih događaja koji dovode do uključivanja ili isključivanja gena – na primer, onih koji su odgovorni za rast,” objasnio je Robinson.


    Buduća istraživanja


    Robinson je naglasio da, iako preliminarna istraživanja sugerišu da gljivice reaguju na zvuk, još uvek nije jasno da li to koristi i biljkama.


    Sledeći korak, kako je rekao, bio bi da se istraži da li zvuk može uticati na celokupne mikrobne zajednice u zemljištu ili čak ubrzati procese obnove zemljišta.


    „Možemo li uticati na mikrobne zajednice u zemljištu ili biljkama u celini? Možemo li ubrzati proces obnove zemljišta stimulacijom zemlje prirodnim zvučnim pejzažima? Kakav bi uticaj to moglo imati na faunu zemljišta? Mnoga važna pitanja nas čekaju,” rekao je Robinson.


    Akustična stimulacija i rast biljaka


    Prema istraživačima, rezultati ukazuju na to da akustična stimulacija utiče na rast gljivica koje podstiču rast biljaka i potencijalno poboljšava njihovu funkcionalnost.


    „Mehanizam odgovoran za ovaj fenomen može biti stimulacija gljivičnih mehanoreceptora i/ili potencijalno piezoelektrični efekat; međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ova hipoteza potvrdila,” navode stručnjaci.


    „Naša nova studija ističe potencijal akustične stimulacije da promeni važne osobine gljivica, što bi se, uz dalji razvoj, moglo iskoristiti za pomoć u obnovi ekosistema i održivoj poljoprivredi.”

     

  • Pročitajte i...
    Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje? Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?

    Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.

    Mozak Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava

    Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.

    Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje! Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!

    Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“

    Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu

    Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: