-
Poslednjih 5 pesama
- Tony Cetinski - Zbogom Odlazim
- Bajaga - Tišina
- Hari Mata Hari - Lud Sam Za Tobom
- EKV - Krug
- Bijelo dugme - Pristao sam biću sve što hoće
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Rustična pita sa borovnicama
Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!
Fantastični lešnik mafini!
Ljubiteljima mafina posebno će se dopasti fantastična kombinacija lešnika i čokalade. Ako imate dovoljno vremena probajte da pripremite ovaj slatkiš već danas.
-
Zdravlje
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!
Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.
-
-
Putovanja
Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu
Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
-
Preporučujemo
Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!
Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.
Uštedite vreme: Pametni trikovi za uredan dom bez celodnevnog sređivanja
Da bi dom bio uredan, nije neophodno da svakog dana provedete sate u čišćenju. Dovoljno je da svako jutro odradite nekoliko jednostavnih koraka, i već time možete izbeći da vas po povratku s posla dočeka nered koji vam oduzima energiju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.36 117.18 118.00 CHF 124.59 125.47 126.35 USD 98.69 99.39 100.08
-
Misteriozno poreklo retke vrste eksplodirajućih zvezda je identifikovano!
Jedna od velikih misterija svemira je pitanje odakle potiču svi metali. Znamo da su stvoreni u kosmičkoj vatri – ali koje tačno vrste tih vatri i u kojim proporcijama, teže je odrediti.
22-10-2024 | 13:12 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert, Nature Communications
Foto: Bigstock, mr. Smith
Retka vrsta supernove, koja je lišena vodonika i helijuma, poznata je kao izvor mnogih metala, ali do sada nije bilo jasno da li zvezde koje dovode do ovih vatrenih eksplozija predstavljaju usamljenje gigantske zvezde koje su se „otarasile“ svojih omotača, ili manje zvezde koje imaju pohlepnog partnera.
Sada je međunarodni tim astronoma, predvođen Martinom Solarom i Mihalom Mihaljovskim sa Univerziteta Adam Mickjevič u Poljskoj, otkrio da prethodnici tipa Ic supernova nisu ogromne usamljene zvezde, već uglavnom manje zvezde sa binarnim pratiocem koji pomaže da se oblikuje ishod njihove sudbinske eksplozije.
„Što više istražujemo masivne zvezde, one izgledaju sve kompleksnije,“ rekao je Mihaljovski za ScienceAlert. „Znamo da njihova evolucija i sudbina zavise od njihove mase, a zatim smo naučili da detalji zavise i od nivoa metalizacije. Sada je očigledno da pratioci takođe mogu značajno uticati na njihove živote.“
Supernove tipa Ic izazvane su kolapsom jezgra masivnih zvezda koje su dostigle kraj svog životnog ciklusa. Sav vodonik u jezgru zvezde je fuzionisao u teže elemente, a zvezda je dostigla tačku u kojoj su jezgreni elementi toliko teški da je za njihovu fuziju potrebno više energije nego što proces oslobađa.
Kada nuklearna peć prestane da oslobađa dovoljno energije, spoljni pritisak opada, omogućavajući gustom jezgru zvezde da podleže gravitaciji. Jezgro se nasilno kolapsira u ultra-gustu neutronsku zvezdu ili crnu rupu, dok se spoljni slojevi izbacuju u svemir, gde se pri toj eksploziji stvaraju još teži metali. Misterija sa supernovama tipa Ic je u tome što, za razliku od drugih supernova, u njihovom širenju nema detektovanog vodonika ili helijuma. Iako su ovi elementi potrošeni u jezgru zvezde, trebali su ostati u atmosferi u dovoljnoj količini.
Postoje dva moguća rešenja za ovu misteriju. Prvo uključuje zvezdu koja je 20 do 30 puta masivnija od Sunca, toliko masivna da proizvodi snažne zvezdane vetrove koji mogu „otpuhati“ njen vodonik i helijum. Druga opcija je binarni pratilac – manja zvezda koja je dovoljno blizu da usisa vodonik i helijum sa zvezde mase između 8 i 15 sunčevih masa.
U oba slučaja, vodonik i helijum se uklanjaju pre nego što dođe do eksplozije supernove, što dovodi do njihovog odsustva u izbačenom materijalu.
Postoji nekoliko vrsta supernova izazvanih kolapsom jezgra. Analizom arhivskih podataka, istraživači su uspeli da potvrde prethodnike kod samo 23 zabeležena događaja supernove, ali ni jedan od tih prethodnika nije bio iz supernove tipa Ic. Ipak, Mihaljovski i njegov tim su smatrali da okruženje tih supernova može pružiti tragove.
„Inspirisao me je veliki program posmatranja PHANGS (Physics at High Angular Resolution in Nearby Galaxies). Koristili su najveći teleskopski niz Atacama Large Millimeter Array da posmatraju pojedinačne oblake gasa iz kojih nastaju zvezde,“ objasnio je. „Zaključio sam da, ako upotpunim te podatke novim posmatranjima oblaka u kojima su eksplodirale supernove, možemo dešifrovati prirodu tih eksplodirajućih zvezda.“
Istraživači su posmatrali molekularni gas koji je ostao nakon supernova tipa Ic i uporedili ga sa molekularnim gasom nakon supernova tipa II, čiji prethodnici imaju mase između 8 i 15 sunčevih masa. Količina vodonika u oba oblaka bila je ista – što znači da supernove tipa Ic dolaze od manje masivnih zvezda.
„Zapravo sam očekivao da će prethodnici supernova tipa Ic biti veoma masivne zvezde,“ rekao je Mihaljovski. „Ispostavilo se da većina ovih supernova ne funkcioniše na taj način.“
Vodonik i helijum moraju otići negde, a najverovatniji scenario je binarni pratilac. Ovaj pratilac obično preživi eksploziju supernove, objasnio je Mihaljovski, ali sila eksplozije izbacuje ga kroz svemir, gde nastavlja da živi svoj život normalno, samo drugačijom brzinom.
Ovo objašnjenje pomaže nam da razumemo odakle dolaze mnogi elementi u univerzumu. Znamo da supernove sa binarnim pratiocem proizvode dvostruko više ugljenika – osnovnog gradivnog elementa života – pa sada možemo korigovati doprinos supernova tipa Ic količini ugljenika u svemiru.
Istraživači se nadaju da će sprovesti još detaljnija istraživanja ostataka supernova kako bi rekonstruisali živote prethodnih zvezda.
„Veći broj supernova sa takvim posmatranjima dodatno će unaprediti ovu analizu, jer ćemo tada moći da ih istražujemo i u odnosu na neka druga zanimljiva svojstva,“ rekao je Mihaljovski za ScienceAlert. „Na primer, ne znamo da li prisustvo širokih emisijskih linija govori nešto o eksplodirajućoj zvezdi. Takođe, možda neka svojstva galaksija domaćina utiču na to koje zvezde se rađaju i kako eksplodiraju. Takođe bismo želeli da istražimo i druge tipove supernova na ovaj način.“
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Communications. -
Pročitajte i...
Kako pretrage na Google-u mogu da ograniče vašu kreativnost?
Kada je reč o kreativnosti – naročito tokom osmišljavanja novih i neobičnih načina korišćenja svakodnevnih predmeta – mnogi instinktivno posežu za Google-om. Brzo je, lako i deluje korisno. Ipak, nova studija pokazuje da ova navika može zapravo kočiti kreativnost u grupnom radu.
Svetski „zaboravni“ dan!
Verovatno nikada niste čuli za Dan „zaboravio/la sam“ - i gotovo smo sigurni da ga ne obeležavate, ali verujte, postoji, i to s razlogom! Ovaj neobični praznik posvećen je svim onim trenucima kada smo zaboravili rođendan, godišnjicu, važan sastanak ili prosto – da se javimo nekome.
Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!
Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.
Ruski rudari pronašli bubašvabu staru 40 miliona godina
Fosilizovani insekt otkriven je u komadu ćilibara u Kalinjingradskoj oblasti.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: