Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Aleksandra Radović - Ne, Hvala

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Aleksandra Radović - Ne, Hvala
    2. Crvena jabuka - Ako Ako
    3. Bebi Dol - Brazil
    4. Bijelo dugme - Ružica si bila
    5. U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Nađa Dulić - Utorak - Mojih 50
    2. 28. april - 1 - Dodir noći
    3. 28. april - 2 - Dodir noći
    4. 28. april - 3 - Dodir noći
    5. Nađa Dulić - Ponedeljak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Krompir sa slaninom i belim lukom Krompir sa slaninom i belim lukom

    Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.

    Pasta sa lososom Pasta sa lososom

    Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...

  • Zdravlje
    Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju

    Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.

    Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement? Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?

    Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati! Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!

    Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.

    Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine

    Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!

  • Preporučujemo
    Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja

    Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.

    Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru

    Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 124.22 125.10 125.97
    USD 102.31 103.04 103.76
  • Povezani članci
  • Misteriozno poreklo retke vrste eksplodirajućih zvezda je identifikovano!

    Jedna od velikih misterija svemira je pitanje odakle potiču svi metali. Znamo da su stvoreni u kosmičkoj vatri – ali koje tačno vrste tih vatri i u kojim proporcijama, teže je odrediti.




    22-10-2024 | 13:12 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert, Nature Communications

    Foto: Bigstock, mr. Smith


    Retka vrsta supernove, koja je lišena vodonika i helijuma, poznata je kao izvor mnogih metala, ali do sada nije bilo jasno da li zvezde koje dovode do ovih vatrenih eksplozija predstavljaju usamljenje gigantske zvezde koje su se „otarasile“ svojih omotača, ili manje zvezde koje imaju pohlepnog partnera.


    Sada je međunarodni tim astronoma, predvođen Martinom Solarom i Mihalom Mihaljovskim sa Univerziteta Adam Mickjevič u Poljskoj, otkrio da prethodnici tipa Ic supernova nisu ogromne usamljene zvezde, već uglavnom manje zvezde sa binarnim pratiocem koji pomaže da se oblikuje ishod njihove sudbinske eksplozije.


    „Što više istražujemo masivne zvezde, one izgledaju sve kompleksnije,“ rekao je Mihaljovski za ScienceAlert. „Znamo da njihova evolucija i sudbina zavise od njihove mase, a zatim smo naučili da detalji zavise i od nivoa metalizacije. Sada je očigledno da pratioci takođe mogu značajno uticati na njihove živote.“


    Supernove tipa Ic izazvane su kolapsom jezgra masivnih zvezda koje su dostigle kraj svog životnog ciklusa. Sav vodonik u jezgru zvezde je fuzionisao u teže elemente, a zvezda je dostigla tačku u kojoj su jezgreni elementi toliko teški da je za njihovu fuziju potrebno više energije nego što proces oslobađa.


    Kada nuklearna peć prestane da oslobađa dovoljno energije, spoljni pritisak opada, omogućavajući gustom jezgru zvezde da podleže gravitaciji. Jezgro se nasilno kolapsira u ultra-gustu neutronsku zvezdu ili crnu rupu, dok se spoljni slojevi izbacuju u svemir, gde se pri toj eksploziji stvaraju još teži metali. Misterija sa supernovama tipa Ic je u tome što, za razliku od drugih supernova, u njihovom širenju nema detektovanog vodonika ili helijuma. Iako su ovi elementi potrošeni u jezgru zvezde, trebali su ostati u atmosferi u dovoljnoj količini.


    Postoje dva moguća rešenja za ovu misteriju. Prvo uključuje zvezdu koja je 20 do 30 puta masivnija od Sunca, toliko masivna da proizvodi snažne zvezdane vetrove koji mogu „otpuhati“ njen vodonik i helijum. Druga opcija je binarni pratilac – manja zvezda koja je dovoljno blizu da usisa vodonik i helijum sa zvezde mase između 8 i 15 sunčevih masa.


    U oba slučaja, vodonik i helijum se uklanjaju pre nego što dođe do eksplozije supernove, što dovodi do njihovog odsustva u izbačenom materijalu.


    Postoji nekoliko vrsta supernova izazvanih kolapsom jezgra. Analizom arhivskih podataka, istraživači su uspeli da potvrde prethodnike kod samo 23 zabeležena događaja supernove, ali ni jedan od tih prethodnika nije bio iz supernove tipa Ic. Ipak, Mihaljovski i njegov tim su smatrali da okruženje tih supernova može pružiti tragove.


    „Inspirisao me je veliki program posmatranja PHANGS (Physics at High Angular Resolution in Nearby Galaxies). Koristili su najveći teleskopski niz Atacama Large Millimeter Array da posmatraju pojedinačne oblake gasa iz kojih nastaju zvezde,“ objasnio je. „Zaključio sam da, ako upotpunim te podatke novim posmatranjima oblaka u kojima su eksplodirale supernove, možemo dešifrovati prirodu tih eksplodirajućih zvezda.“


    Istraživači su posmatrali molekularni gas koji je ostao nakon supernova tipa Ic i uporedili ga sa molekularnim gasom nakon supernova tipa II, čiji prethodnici imaju mase između 8 i 15 sunčevih masa. Količina vodonika u oba oblaka bila je ista – što znači da supernove tipa Ic dolaze od manje masivnih zvezda.


    „Zapravo sam očekivao da će prethodnici supernova tipa Ic biti veoma masivne zvezde,“ rekao je Mihaljovski. „Ispostavilo se da većina ovih supernova ne funkcioniše na taj način.“


    Vodonik i helijum moraju otići negde, a najverovatniji scenario je binarni pratilac. Ovaj pratilac obično preživi eksploziju supernove, objasnio je Mihaljovski, ali sila eksplozije izbacuje ga kroz svemir, gde nastavlja da živi svoj život normalno, samo drugačijom brzinom.


    Ovo objašnjenje pomaže nam da razumemo odakle dolaze mnogi elementi u univerzumu. Znamo da supernove sa binarnim pratiocem proizvode dvostruko više ugljenika – osnovnog gradivnog elementa života – pa sada možemo korigovati doprinos supernova tipa Ic količini ugljenika u svemiru.


    Istraživači se nadaju da će sprovesti još detaljnija istraživanja ostataka supernova kako bi rekonstruisali živote prethodnih zvezda.


    „Veći broj supernova sa takvim posmatranjima dodatno će unaprediti ovu analizu, jer ćemo tada moći da ih istražujemo i u odnosu na neka druga zanimljiva svojstva,“ rekao je Mihaljovski za ScienceAlert. „Na primer, ne znamo da li prisustvo širokih emisijskih linija govori nešto o eksplodirajućoj zvezdi. Takođe, možda neka svojstva galaksija domaćina utiču na to koje zvezde se rađaju i kako eksplodiraju. Takođe bismo želeli da istražimo i druge tipove supernova na ovaj način.“


    Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Communications.

  • Pročitajte i...
    Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik

    Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.

    Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku

    Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.

    Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo

    Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: