-
Poslednjih 5 pesama
- Vlado Georgiev - Nisam ljubomoran
- Zabranjeno Pušenje - Balada O Pisonji I Zugi
- Piloti - Tajna
- Merlin - Skoljka
- Zdravko Čolić - Ruška
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Veganska pasta sa brokolijem
Ova pasta je podjednako kremasta kao i klasična varijanta paste sa brokolijem, a ako možda niste ljubitelj ovog povrća napravite izuzetak i probajte ovo sjajno jelo.
Rustična pita sa borovnicama
Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!
-
Zdravlje
Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi
Mnoge dijete promovišu smanjen unos ugljenih hidrata, često ih predstavljajući kao glavne krivce za gojenje i nestabilan nivo šećera u krvi. Međutim, važno je ne zaboraviti da postoje i zdravi ugljeni hidrati koji imaju ključnu ulogu u održavanju energije, pravilnom funkcionisanju mozga, varenju i čak stabilizaciji šećera u krvi.
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
-
-
Putovanja
Najbolje vinske destinacije u Evropi za 2025. godinu
Ako planirate kratko, ali nezaboravno putovanje, možda je vreme da razmislite o vinskom mini-odmoru. Prema najnovijem istraživanju koje je sproveo sajt QuoteZone, vinske regije širom Evrope mogle bi postati sledeći veliki turistički trend.
Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu
Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.
-
Preporučujemo
Smesa koja topi masnoću: Očistite rernu za čas
Rerna je definitivno jedno od najomraženijih mesta za čišćenje i deluje nam da je rešavanje problem masnoće koja se posle jednog korišćenja već nakupi izuzetno komplikovano.
Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!
Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.36 117.18 118.00 CHF 124.53 125.40 126.28 USD 98.77 99.46 100.16
-
Miš stvoren sa dva oca i bez majke preživeo do odraslog doba
U Kini je prvi put preživeo miš koji nema biološku majku, što je značajno naučno dostignuće koje je rezultat višegodišnjih istraživanja.
30-01-2025 | 10:38 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert
Foto: Bigstock, Emielcia/Ilustracija
Ovaj podvig ostvario je tim istraživača predvođen molekularnim biologom Ži-kun Lijem sa Kineske akademije nauka (CAS), koristeći precizne metode inženjeringa matičnih ćelija. Ovo, međutim, nije prvi slučaj stvaranja miša sa dva oca. Godine 2023. japanski naučnici postigli su sličan rezultat koristeći drugačiju tehniku.
Raniji pokušaji dobijanja jajnih ćelija iz muških matičnih ćelija nisu bili uspešni. Potomci bez majke, koji su rađani uz pomoć surogat-majki, obično nisu bili održivi i pokazivali su ozbiljne razvojne defekte.
Međutim, novostvoreni "bi-očinski" miševi u Kini su zdraviji od prethodnih generacija. Iako nisu sposobni za reprodukciju, nemaju fatalne probleme sa ishranom ili disanjem. Ipak, ne prežive svi do odraslog doba, a gotovo 90% embriona nije preživelo do rođenja, što ukazuje da uspešnost metode i dalje može da se poboljša.
Iako je dug put do primene ove tehnike na ljudima, autori studije ističu da njihovo istraživanje pomaže u boljem razumevanju kongenitalnih poremećaja kod ljudi koji nastaju usled sličnih genetskih problema.
Obično, kada spermatozoid oplodi jajnu ćeliju, dolazi do udvajanja gena, pri čemu se jedan deo svakog para mora deaktivirati. Kada genetski materijal potiče od dve spermatozoide, može doći do dvostruke deaktivacije, pri čemu oba primerka određenog gena budu isključena, što dovodi do razvojnih poremećaja. Ova pojava naziva se abnormalnost imprintinga, jer regulacija određenih gena ili hromozomskih regija zavisi od doprinosa i muškog i ženskog roditelja.
Li i njegov tim uspeli su da koriguju 20 takvih slučajeva pomoću različitih genetskih tehnika, uključujući brisanje gena, uređivanje regija i modifikaciju genetskih sekvenci.
„Ovo istraživanje će pomoći u rešavanju brojnih ograničenja u oblasti matičnih ćelija i regenerativne medicine,“ kaže istraživač matičnih ćelija Vej Li iz CAS-a.
„Jedinstvena svojstva imprinting gena navela su naučnike da veruju da oni predstavljaju fundamentalnu prepreku za jednoroditeljsku reprodukciju kod sisara,“ dodaje koautor Ći Džou iz CAS-a.
„Čak i kada se veštački stvore embrioni sa dve majke ili dva oca, oni ne mogu pravilno da se razviju i u nekom trenutku dolazi do zastoja u razvoju upravo zbog ovih gena.“
Japanski istraživači su još 2004. godine uspeli da stvore miševe sa dve majke i bez biološkog oca, ali je reprodukcija bez spermatozoida lakša nego bez jajne ćelije. Jajna ćelija sadrži ključne ćelijske mehanizme, hranljive materije i sposobnost da generiše sve tipove ćelija potrebne za razvoj odraslog organizma.
U prirodi, određene životinjske vrste mogu se razmnožavati bez spermatozoida, pri čemu su potomci genetske kopije majke. Suprotno tome, ne postoji prirodni primer životinje sa dva oca i bez majke. Zrela spermatozoidna ćelija je visoko specijalizovana i ne može da se deli na druge ćelije.
Da bi rešili ovaj problem, naučnici su morali da stvore jajne ćelije iz muških embrionalnih matičnih ćelija, a zatim ih oplode spermatozoidima drugog mužjaka.
Pre oplodnje, istraživači su modifikovali imprinting gene kako bi osigurali da potomci imaju samo jednu aktivnu kopiju svakog gena.
Ova tehnika značajno je poboljšala stopu uspeha kod miševa sa dva oca. U Japanu, 2023. godine, samo 1,1% bi-očinskih embriona preživelo je do rođenja, dok je u Kini taj procenat porastao na 13%.
Međutim, za razliku od japanskih miševa, kineski primerci su sterilni.
„Dalje modifikacije imprinting gena mogle bi omogućiti stvaranje zdravih miševa sa dva oca koji bi mogli da proizvode održive gamete, što bi otvorilo nove terapijske mogućnosti za lečenje bolesti povezanih sa imprintingom,“ zaključuje Ži-kun Li.
Studija je objavljena u časopisu Cell Stem Cell. -
Pročitajte i...
Istraživanje potvrdilo: Sir zaista može da izazove noćne more!
Neobični snovi i žive noćne more nakon konzumacije sira pred spavanje nisu retkost, ali dosad nije bilo mnogo naučnih dokaza koji bi povezali ovu pojavu sa ishranom.
Kako pretrage na Google-u mogu da ograniče vašu kreativnost?
Kada je reč o kreativnosti – naročito tokom osmišljavanja novih i neobičnih načina korišćenja svakodnevnih predmeta – mnogi instinktivno posežu za Google-om. Brzo je, lako i deluje korisno. Ipak, nova studija pokazuje da ova navika može zapravo kočiti kreativnost u grupnom radu.
Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!
Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.
Deset mitova o ajkulama - i šta je zapravo istina
Ajkule su među najfascinantnijim i najpogrešnije shvaćenim stvorenjima na planeti. Decenijama ih mediji predstavljaju kao krvoločne predatore, a snimci njihovih "napada" gotovo uvek garantuju pažnju publike. Ipak, vreme je da se razdvoje činjenice od fikcije. Na osnovu više od 60 godina iskustva u posmatranju i snimanju morskog sveta, evo deset najčešćih mitova o ajkulama i odgovora na pitanje koliko u njima ima istine.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: