-
Poslednjih 5 pesama
- Valentino - Oka tvoja dva
- Vlado Georgiev - Navika
- Prljavo Kazalište - Ako tražiš nekoga
- Djordje Balašević - Pa dobro gde si ti
- Kemal Monteno - Duso Moja
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Palenta sa semenkama
Ako ste ljubitelj palente sa sirom ili pavlakom možda ćete poželeti da isprobate nešto novo i drugačije... Ako, ipak niste ljubitelj ove vrste obroka ovaj recept može prijatno da vas iznenadi.
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
-
Zdravlje
Efekti nedostatka sna na telo!
Nedovoljno sna iscrpljuje mentalne sposobnosti i ugrožava fizičko zdravlje. Nauka je povezala hroničan nedostatak sna sa brojnim zdravstvenim problemima – od gojenja do oslabljenog imunog sistema. Ako ste ikada proveli noć prevrćući se u krevetu, znate kako ćete se osećati sutradan: umorno, razdražljivo i dezorijentisano. Ali, redovno uskraćivanje preporučenih 7 do 9 sati sna ima mnogo ozbiljnije posledice od pukog jutarnjeg umora.
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
-
-
Putovanja
Ovaj gradić proglašen je najlepšim priobalnim mestom na svetu!
Prestižni magazin Architectural Digest sastavio je listu najlepših priobalnih gradova sveta, a na samom vrhu našao se Camogli, slikoviti gradić na severozapadu Italije, nadomak Đenove.
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
-
Preporučujemo
Koje su to najčešće greške koje pravimo kad peremo veš u veš mašini?
Iako pranje veša deluje kao rutinska aktivnost, mnogi od nas prave uobičajene greške koje utiču na miris, dugotrajnost i izgled odeće. Jedna od najčešćih zabluda ogleda se u korišćenju previše omekšivača ili deterdženta, kao i u pogrešnom izboru temperature pranja.
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 124.22 125.10 125.97 USD 102.31 103.04 103.76
-
Matične ćelije uzgajane u laboratoriji po prvi put!
"Eureka" momenat u svetu nauke ne dolazi uvek sa munjom ili jabukom koja pada na glavu. Češće je rezultat bezbrojnih sati pažljivog istraživanja u laboratoriji i mukotrpnog rada. Jedan od takvih značajnih proboja u istraživanju krvnih matičnih ćelija nedavno je postigao marljiv tim istraživača iz Melburna, donoseći nadu za lečenje dečje leukemije i poremećaja koštane srži.
05-09-2024 | 12:30 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com
Foto: Bigstock, Sashkin
Prekretnica u istraživanjuKada zamislite kako medicinska nauka napreduje, upravo ovakav proboj vam pada na pamet. Ovo je svetski presedan. Tim koji predvodi Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) po prvi put u svetu razvio je laboratorijski uzgojene krvne matične ćelije koje veoma nalikuju onima koje se nalaze u ljudskom telu.
Ovo dostignuće je otvorilo izazovan put u proizvodnji ljudskih krvnih matičnih ćelija, sposobnih da stvore crvena i bela krvna zrnca i trombocite, koji su veoma slični onima u ljudskom embrionu.
MCRI docentkinja Elizabeth Ng, jedna od posvećenih naučnica u timu, izrazila je oduševljenje ovim značajnim iskorakom u razvoju ljudskih krvnih matičnih ćelija, i to s punim pravom.
„Mogućnost da uzmemo bilo koju ćeliju od pacijenta, reprogramiramo je u matičnu ćeliju, a zatim od nje stvorimo specifično usklađene krvne ćelije za transplantaciju, imaće ogroman uticaj na živote ovih ranjivih pacijenata“, izjavila je ona.
„Pre ove studije, razvoj ljudskih krvnih matičnih ćelija u laboratoriji koje su sposobne da se transplantiraju u životinjski model poremećaja koštane srži i proizvode zdrave krvne ćelije, nije bio ostvariv. Ono što je važno, ove ljudske ćelije mogu se proizvesti u količini i čistoći koja je potrebna za kliničku upotrebu.“
Priča o uspehu
Metod je bio uspešan za mnoge, uključujući Riju Mahajan, kojoj je sa 11 godina dijagnostikovana aplastična anemija. Rija je prošla kroz putovanje puno bola, neizvesnosti i nade.Savršen donor koštane srži nije bio dostupan, što je nateralo njenu majku, Sonali, da se uključi kao delimično podudaran donor. Uprkos komplikacijama, Rijina porodica je ostala puna nade, i danas je Rija, sada 14-godišnjakinja, ponovo u školi sa svojim prijateljima, a njena bolna borba je iza nje.
Osvrćući se na svoje iskustvo, Sonali je izrazila veliko poštovanje prema istraživanju MCRI. „Ovo istraživanje će doći kao blagoslov za mnoge porodice. Činjenica da jednog dana mogu postojati ciljane terapije za decu sa leukemijom i poremećajima koštane srži je zaista revolucionarna,“ napomenula je Sonali.
Budućnost personalizovane terapijeImplikacije ovog istraživanja su fascinantne. Zamislite olakšanje kada vam kažu da lečenje vašeg deteta može biti personalizovano, i potencijalno ga štedi teških terapija kroz koje je Rija, kao i mnogi drugi, morala da prođe.
Ovo istraživanje otvara put ka budućnosti u kojoj naučnici mogu da uzmu specifične ćelije pacijenta i da ih reprogramiraju kao matične ćelije, a zatim da stvore specifično usklađene krvne ćelije za transplantaciju.Sposobnost da se ovaj proces replicira bezbedno i produktivno stavlja mnoge živote na prag nade i olakšanja.
Mnogo se može reći o neumornom duhu istraživača poput profesora Ng, profesora Eda Stanleya i profesora Andrewa Elefantyja, svih vodećih istraživača u Melburnskom ogranku Novo Nordisk Foundation Center for Stem Cell Medicine (reNEW).Put napred
Zadatak koji predstoji nije mali. Osiguravanje bezbednosti i efikasnosti ove tehnologije biće suštinski deo sledeće faze.
Ali, posvećenost i odlučnost ovog tima istraživača ne treba potcenjivati. Plan je da sprovedu kliničko ispitivanje faze jedan kako bi testirali bezbednost upotrebe ovih laboratorijski uzgojenih ćelija kod ljudi, moguće već u narednih pet godina.
Ohrabrujuće je videti kako vrhunska dostignuća u medicinskoj nauci imaju potencijal da utiču na živote, posebno dece sa poremećajima krvi.
Za porodice poput Rijine, uhvaćene u vrtlogu dijagnoze, lečenja i neizvesnosti, ovi pomaci u istraživanju krvnih ćelija pružaju svetlo nade.
Dok svedočimo razvoju ovog pionirskog istraživanja, neverovatno je pomisliti na bezbroj života koje će promenit, prenosi Earth.com.
Studija je objavljena u Nature Biotechnology. -
Pročitajte i...
Zašto su dinosaurusi razvili perje? Razlog nije samo letenje!
Pre samo nekoliko decenija, pominjanje "dinosaurusa sa perjem" među naučnicima izazvalo bi čudne poglede. Ipak, sada je opštepoznato da su mnoge vrste dinosaurusa evoluirale perje, jer su arheolozi otkrili desetine dinosaurusa prekrivenih perjem ili strukturalno sličnim pokrovima tela.
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: