-
Poslednjih 5 pesama
- Piloti - Tajna
- Merlin - Skoljka
- Zdravko Čolić - Ruška
- Doris Dragović - Sto je od mene ostalo
- MVP - Celu noć i celi dan
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Veganska pasta sa brokolijem
Ova pasta je podjednako kremasta kao i klasična varijanta paste sa brokolijem, a ako možda niste ljubitelj ovog povrća napravite izuzetak i probajte ovo sjajno jelo.
Rustična pita sa borovnicama
Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!
-
Zdravlje
Tri zdrava ugljena hidrata koja pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi
Mnoge dijete promovišu smanjen unos ugljenih hidrata, često ih predstavljajući kao glavne krivce za gojenje i nestabilan nivo šećera u krvi. Međutim, važno je ne zaboraviti da postoje i zdravi ugljeni hidrati koji imaju ključnu ulogu u održavanju energije, pravilnom funkcionisanju mozga, varenju i čak stabilizaciji šećera u krvi.
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
-
-
Putovanja
Najbolje vinske destinacije u Evropi za 2025. godinu
Ako planirate kratko, ali nezaboravno putovanje, možda je vreme da razmislite o vinskom mini-odmoru. Prema najnovijem istraživanju koje je sproveo sajt QuoteZone, vinske regije širom Evrope mogle bi postati sledeći veliki turistički trend.
Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu
Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.
-
Preporučujemo
Smesa koja topi masnoću: Očistite rernu za čas
Rerna je definitivno jedno od najomraženijih mesta za čišćenje i deluje nam da je rešavanje problem masnoće koja se posle jednog korišćenja već nakupi izuzetno komplikovano.
Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!
Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.36 117.18 118.00 CHF 124.53 125.40 126.28 USD 98.77 99.46 100.16
-
Matične ćelije uzgajane u laboratoriji po prvi put!
"Eureka" momenat u svetu nauke ne dolazi uvek sa munjom ili jabukom koja pada na glavu. Češće je rezultat bezbrojnih sati pažljivog istraživanja u laboratoriji i mukotrpnog rada. Jedan od takvih značajnih proboja u istraživanju krvnih matičnih ćelija nedavno je postigao marljiv tim istraživača iz Melburna, donoseći nadu za lečenje dečje leukemije i poremećaja koštane srži.
05-09-2024 | 12:30 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com
Foto: Bigstock, Sashkin
Prekretnica u istraživanjuKada zamislite kako medicinska nauka napreduje, upravo ovakav proboj vam pada na pamet. Ovo je svetski presedan. Tim koji predvodi Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) po prvi put u svetu razvio je laboratorijski uzgojene krvne matične ćelije koje veoma nalikuju onima koje se nalaze u ljudskom telu.
Ovo dostignuće je otvorilo izazovan put u proizvodnji ljudskih krvnih matičnih ćelija, sposobnih da stvore crvena i bela krvna zrnca i trombocite, koji su veoma slični onima u ljudskom embrionu.
MCRI docentkinja Elizabeth Ng, jedna od posvećenih naučnica u timu, izrazila je oduševljenje ovim značajnim iskorakom u razvoju ljudskih krvnih matičnih ćelija, i to s punim pravom.
„Mogućnost da uzmemo bilo koju ćeliju od pacijenta, reprogramiramo je u matičnu ćeliju, a zatim od nje stvorimo specifično usklađene krvne ćelije za transplantaciju, imaće ogroman uticaj na živote ovih ranjivih pacijenata“, izjavila je ona.
„Pre ove studije, razvoj ljudskih krvnih matičnih ćelija u laboratoriji koje su sposobne da se transplantiraju u životinjski model poremećaja koštane srži i proizvode zdrave krvne ćelije, nije bio ostvariv. Ono što je važno, ove ljudske ćelije mogu se proizvesti u količini i čistoći koja je potrebna za kliničku upotrebu.“
Priča o uspehu
Metod je bio uspešan za mnoge, uključujući Riju Mahajan, kojoj je sa 11 godina dijagnostikovana aplastična anemija. Rija je prošla kroz putovanje puno bola, neizvesnosti i nade.Savršen donor koštane srži nije bio dostupan, što je nateralo njenu majku, Sonali, da se uključi kao delimično podudaran donor. Uprkos komplikacijama, Rijina porodica je ostala puna nade, i danas je Rija, sada 14-godišnjakinja, ponovo u školi sa svojim prijateljima, a njena bolna borba je iza nje.
Osvrćući se na svoje iskustvo, Sonali je izrazila veliko poštovanje prema istraživanju MCRI. „Ovo istraživanje će doći kao blagoslov za mnoge porodice. Činjenica da jednog dana mogu postojati ciljane terapije za decu sa leukemijom i poremećajima koštane srži je zaista revolucionarna,“ napomenula je Sonali.
Budućnost personalizovane terapijeImplikacije ovog istraživanja su fascinantne. Zamislite olakšanje kada vam kažu da lečenje vašeg deteta može biti personalizovano, i potencijalno ga štedi teških terapija kroz koje je Rija, kao i mnogi drugi, morala da prođe.
Ovo istraživanje otvara put ka budućnosti u kojoj naučnici mogu da uzmu specifične ćelije pacijenta i da ih reprogramiraju kao matične ćelije, a zatim da stvore specifično usklađene krvne ćelije za transplantaciju.Sposobnost da se ovaj proces replicira bezbedno i produktivno stavlja mnoge živote na prag nade i olakšanja.
Mnogo se može reći o neumornom duhu istraživača poput profesora Ng, profesora Eda Stanleya i profesora Andrewa Elefantyja, svih vodećih istraživača u Melburnskom ogranku Novo Nordisk Foundation Center for Stem Cell Medicine (reNEW).Put napred
Zadatak koji predstoji nije mali. Osiguravanje bezbednosti i efikasnosti ove tehnologije biće suštinski deo sledeće faze.
Ali, posvećenost i odlučnost ovog tima istraživača ne treba potcenjivati. Plan je da sprovedu kliničko ispitivanje faze jedan kako bi testirali bezbednost upotrebe ovih laboratorijski uzgojenih ćelija kod ljudi, moguće već u narednih pet godina.
Ohrabrujuće je videti kako vrhunska dostignuća u medicinskoj nauci imaju potencijal da utiču na živote, posebno dece sa poremećajima krvi.
Za porodice poput Rijine, uhvaćene u vrtlogu dijagnoze, lečenja i neizvesnosti, ovi pomaci u istraživanju krvnih ćelija pružaju svetlo nade.
Dok svedočimo razvoju ovog pionirskog istraživanja, neverovatno je pomisliti na bezbroj života koje će promenit, prenosi Earth.com.
Studija je objavljena u Nature Biotechnology. -
Pročitajte i...
Istraživanje potvrdilo: Sir zaista može da izazove noćne more!
Neobični snovi i žive noćne more nakon konzumacije sira pred spavanje nisu retkost, ali dosad nije bilo mnogo naučnih dokaza koji bi povezali ovu pojavu sa ishranom.
Kako pretrage na Google-u mogu da ograniče vašu kreativnost?
Kada je reč o kreativnosti – naročito tokom osmišljavanja novih i neobičnih načina korišćenja svakodnevnih predmeta – mnogi instinktivno posežu za Google-om. Brzo je, lako i deluje korisno. Ipak, nova studija pokazuje da ova navika može zapravo kočiti kreativnost u grupnom radu.
Kako naš mozak donosi odluku i pre nego što postanemo svesni iste!
Pre nego što svesno donesemo odluku, naš mozak je već u punoj aktivnosti. Počinje da prikuplja informacije, razmatra moguće opcije i polako se priklanja jednom izboru – a da toga nismo ni svesni.
Deset mitova o ajkulama - i šta je zapravo istina
Ajkule su među najfascinantnijim i najpogrešnije shvaćenim stvorenjima na planeti. Decenijama ih mediji predstavljaju kao krvoločne predatore, a snimci njihovih "napada" gotovo uvek garantuju pažnju publike. Ipak, vreme je da se razdvoje činjenice od fikcije. Na osnovu više od 60 godina iskustva u posmatranju i snimanju morskog sveta, evo deset najčešćih mitova o ajkulama i odgovora na pitanje koliko u njima ima istine.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: