-
Poslednjih 5 pesama
- U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
- Nina Badrić - Dat ce nam bog
- Valentino - Volim te još
- Hari Mata Hari - Lud Sam Za Tobom
- Zana - Leto
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Pljeskavice od pasulja
Ako vam je možda dosadilo meso i žudite za nekim novim ukusima ovo je sjajna opcija za letnji ručak koji je ujedno i pun proteina.
Dijetalna kupus čorba
Ova čorba je bez mesa, mlečnih proizvoda i glutena – pa je kao takva pogodna za post, detoks ili dijetalne režime. Može se jesti gotovo u neograničenim količinama tokom dana, pa bez obzira na to da li držite dijetu ili ne, preporučuje se kao lagani obrok u toku letnjih dana...
-
Zdravlje
Kako visoke temperature i vlažnost vazduha utiču na krvni pritisak i srce?
Vremenske prilike mogu igrati značajnu ulogu u pogoršanju određenih zdravstvenih stanja. Visoke temperature i velika vlažnost vazduha posebno su rizični za osobe sa povišenim krvnim pritiskom i srčanim oboljenjima.
Upozorenje stručnjaka: Hrana sa najvećim rizikom od bakterije E. coli
Stručnjaci za bezbednost hrane otkrivaju koje proizvode treba izbegavati u prodavnici kako biste smanjili rizik od bolesti prenosivih hranom.
-
-
Putovanja
Šta sve vredi videti i doživeti u Firenci? 25 predloga iz prve ruke
Novinari prestižnog magazina Travel + Leisure zanimalo je kako najbolje doživeti Firencu, a odgovore su potražili kod onih koji ovaj grad najbolje poznaju - lokalaca. Od remek-dela renesanse do radionica za pravljenje paste i neodoljivog gelata, evo šta stanovnici ovog neverovatnog grada preporučuju da nikako ne propustite prilikom posete toskanskoj prestonici.
Najbolje niskobudžetne avio-kompanije u 2025. godini!
Putovanje s ograničenim budžetom ne mora da znači i odricanje od kvaliteta - a najnovija rang-lista Svetskih avio-nagrada (World Airline Awards) pokazuje koje niskobudžetne kompanije pružaju najbolju uslugu u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Kako da limun ostane svež i do mesec dana? Ovi trikovi zaista funkcionišu!
Limun nije voće koje se kvari preko noći, ali ako se drži na sobnoj temperaturi, obično traje oko nedelju dana. I dok se i dalje može iskoristiti za čišćenje kada počne da omekšava, postoji mnogo jednostavniji način da mu produžite svežinu - i to bez mnogo muke.
Trikovi za čišćenje pločica u kupatilu: Dva proizvoda nikako ne treba da koristite!
Molly Woodward-Moor, poznata je na društvenim mrežama kao" ekspert za čišćenje" jer već godinama deli isprobane savete i trikove. Sada je podelila neke savete za čišćenje pločica u toaletu, a i potvrdila da postoje proizvodi koje bi svakako trebalo da izbegavamo pri čišćenju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.39 117.21 118.03 CHF 123.58 124.45 125.33 USD 100.96 101.68 102.39
-
Matične ćelije uzgajane u laboratoriji po prvi put!
"Eureka" momenat u svetu nauke ne dolazi uvek sa munjom ili jabukom koja pada na glavu. Češće je rezultat bezbrojnih sati pažljivog istraživanja u laboratoriji i mukotrpnog rada. Jedan od takvih značajnih proboja u istraživanju krvnih matičnih ćelija nedavno je postigao marljiv tim istraživača iz Melburna, donoseći nadu za lečenje dečje leukemije i poremećaja koštane srži.
05-09-2024 | 12:30 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com
Foto: Bigstock, Sashkin
Prekretnica u istraživanjuKada zamislite kako medicinska nauka napreduje, upravo ovakav proboj vam pada na pamet. Ovo je svetski presedan. Tim koji predvodi Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) po prvi put u svetu razvio je laboratorijski uzgojene krvne matične ćelije koje veoma nalikuju onima koje se nalaze u ljudskom telu.
Ovo dostignuće je otvorilo izazovan put u proizvodnji ljudskih krvnih matičnih ćelija, sposobnih da stvore crvena i bela krvna zrnca i trombocite, koji su veoma slični onima u ljudskom embrionu.
MCRI docentkinja Elizabeth Ng, jedna od posvećenih naučnica u timu, izrazila je oduševljenje ovim značajnim iskorakom u razvoju ljudskih krvnih matičnih ćelija, i to s punim pravom.
„Mogućnost da uzmemo bilo koju ćeliju od pacijenta, reprogramiramo je u matičnu ćeliju, a zatim od nje stvorimo specifično usklađene krvne ćelije za transplantaciju, imaće ogroman uticaj na živote ovih ranjivih pacijenata“, izjavila je ona.
„Pre ove studije, razvoj ljudskih krvnih matičnih ćelija u laboratoriji koje su sposobne da se transplantiraju u životinjski model poremećaja koštane srži i proizvode zdrave krvne ćelije, nije bio ostvariv. Ono što je važno, ove ljudske ćelije mogu se proizvesti u količini i čistoći koja je potrebna za kliničku upotrebu.“
Priča o uspehu
Metod je bio uspešan za mnoge, uključujući Riju Mahajan, kojoj je sa 11 godina dijagnostikovana aplastična anemija. Rija je prošla kroz putovanje puno bola, neizvesnosti i nade.Savršen donor koštane srži nije bio dostupan, što je nateralo njenu majku, Sonali, da se uključi kao delimično podudaran donor. Uprkos komplikacijama, Rijina porodica je ostala puna nade, i danas je Rija, sada 14-godišnjakinja, ponovo u školi sa svojim prijateljima, a njena bolna borba je iza nje.
Osvrćući se na svoje iskustvo, Sonali je izrazila veliko poštovanje prema istraživanju MCRI. „Ovo istraživanje će doći kao blagoslov za mnoge porodice. Činjenica da jednog dana mogu postojati ciljane terapije za decu sa leukemijom i poremećajima koštane srži je zaista revolucionarna,“ napomenula je Sonali.
Budućnost personalizovane terapijeImplikacije ovog istraživanja su fascinantne. Zamislite olakšanje kada vam kažu da lečenje vašeg deteta može biti personalizovano, i potencijalno ga štedi teških terapija kroz koje je Rija, kao i mnogi drugi, morala da prođe.
Ovo istraživanje otvara put ka budućnosti u kojoj naučnici mogu da uzmu specifične ćelije pacijenta i da ih reprogramiraju kao matične ćelije, a zatim da stvore specifično usklađene krvne ćelije za transplantaciju.Sposobnost da se ovaj proces replicira bezbedno i produktivno stavlja mnoge živote na prag nade i olakšanja.
Mnogo se može reći o neumornom duhu istraživača poput profesora Ng, profesora Eda Stanleya i profesora Andrewa Elefantyja, svih vodećih istraživača u Melburnskom ogranku Novo Nordisk Foundation Center for Stem Cell Medicine (reNEW).Put napred
Zadatak koji predstoji nije mali. Osiguravanje bezbednosti i efikasnosti ove tehnologije biće suštinski deo sledeće faze.
Ali, posvećenost i odlučnost ovog tima istraživača ne treba potcenjivati. Plan je da sprovedu kliničko ispitivanje faze jedan kako bi testirali bezbednost upotrebe ovih laboratorijski uzgojenih ćelija kod ljudi, moguće već u narednih pet godina.
Ohrabrujuće je videti kako vrhunska dostignuća u medicinskoj nauci imaju potencijal da utiču na živote, posebno dece sa poremećajima krvi.
Za porodice poput Rijine, uhvaćene u vrtlogu dijagnoze, lečenja i neizvesnosti, ovi pomaci u istraživanju krvnih ćelija pružaju svetlo nade.
Dok svedočimo razvoju ovog pionirskog istraživanja, neverovatno je pomisliti na bezbroj života koje će promenit, prenosi Earth.com.
Studija je objavljena u Nature Biotechnology. -
Pročitajte i...
Šta "bebi govor" otkriva o ranom učenju jezika?
Način na koji odrasli govore sa bebama – nežno, usporeno i pevušljivo – poznat kao infant-directed speech (IDS), ili govor usmeren ka bebama, već decenijama privlači pažnju istraživača. Ispostavlja se da ovaj poseban stil komunikacije nije samo simpatično brbljanje, već može igrati važnu ulogu u razvoju jezičkih veština kod dece.
Kofein i san: Šta se dešava u mozgu dok spavate pod njegovim uticajem?
Znamo da kofein, zahvaljujući svom stimulativnom dejstvu, nije najbolji izbor za piće pred spavanje – barem ne ako želite kvalitetan odmor. Međutim, novo istraživanje donosi još dublji uvid u to kako kofein zapravo utiče na mozak tokom sna.
Poštansko sanduče odlazi u istoriju: Danska ukida državnu poštu posle četiri veka
U Danskoj, jednoj od najdigitalizovanijih zemalja sveta, poštansko sanduče uskoro će postati stvar prošlosti. Nakon više od 400 godina, danska državna poštanska služba PostNord prestaje sa dostavom pisama, a poštansko sanduče – nekada simbol tradicije, romantike i svakodnevne komunikacije – počinje da nestaje iz gradova i sela.
Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga?
Starenje mozga već decenijama izaziva interesovanje naučnika i javnosti. Sada je istraživački program koji je trajao 25 godina pružio ključne uvide o faktorima koji utiču na kognitivne sposobnosti tokom života.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: