-
Poslednjih 5 pesama
- Colonia - Njeno ime ne zovi u snu
- Gibonni - Posoljeni Zrak
- Neverne Bebe I Neno Belan - Zajedno
- Moby Dick - Na rubu moje usne
- Aleksandra Radović - S Tobom Zauvek
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Rustična pita sa borovnicama
Pita sa borovnicama je izuzetno sočan i ukusan desert koji često nepravedno ostaje po strani. A upravo sada je pravo vreme da ga napravite – sezona borovnica je u punom jeku, pa iskoristite ovo zdravo i osvežavajuće voće dok ga ima u izobilju!
Fantastični lešnik mafini!
Ljubiteljima mafina posebno će se dopasti fantastična kombinacija lešnika i čokalade. Ako imate dovoljno vremena probajte da pripremite ovaj slatkiš već danas.
-
Zdravlje
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!
Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.
-
-
Putovanja
Indijski mauzolej proglašen najlepšom građevinom na svetu
Časopis Time Out nedavno je objavio listu najimpresivnijih građevina na planeti, a na samom vrhu našla se čuvena građevina koju mnogi smatraju pravim čudom arhitekture – Tadž Mahal u Agri, Indija.
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
-
Preporučujemo
Rashladite se i bez klime: Ovo su sjajni trikovi da preživite vrućinu!
Toplotni talasi mogu značajno da otežaju svakodnevni život, posebno kada ste primorani da boravite u zatvorenom prostoru bez mogućnosti rashlađivanja klima uređajem - bilo da ga nemate ili vam jednostavno ne odgovara.
Uštedite vreme: Pametni trikovi za uredan dom bez celodnevnog sređivanja
Da bi dom bio uredan, nije neophodno da svakog dana provedete sate u čišćenju. Dovoljno je da svako jutro odradite nekoliko jednostavnih koraka, i već time možete izbeći da vas po povratku s posla dočeka nered koji vam oduzima energiju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.36 117.18 118.00 CHF 124.59 125.47 126.35 USD 98.69 99.39 100.08
-
Kako poboljšati zdravlje creva?
Zdravlje creva je od suštinskog značaja za celokupno zdravlje organizma, uključujući i zdravlje srca. Nutricionistkinja Viktorija Tejlor razgovara sa stručnjakom za zdravlje creva, dr Megan Rosi.
06-09-2024 | 10:28 | Autor/Izvor: Naxi media, British Heart Foundation
Foto: Bigstock, marilyna
Zašto je zdravlje creva važno?
Postoje tri glavna razloga zašto je važno brinuti o zdravlju creva. Prvo, naš digestivni trakt sadrži bilione mikroba, koji su ključni za naše zdravlje jer proizvode razne hormone i vitamine, bez kojih ne bismo mogli da preživimo.
Drugo, većina ćelija koje čine naš imuni sistem nalazi se u probavnom traktu.
Dobro zdravlje creva povezano je sa manjim brojem bolesti i nižim rizikom od alergija i autoimunih oboljenja. Na kraju, čak i ako unosimo najzdraviju hranu, ukoliko nemamo zdrav crevni zid koji može pravilno da je vari, nećemo dobiti sve koristi iz te hrane.Kako da znam da li imam zdrava creva?
Ne postoji jedan način da se sa sigurnošću utvrdi zdravlje creva – radi se o nizu faktora. Zatvor, dijareja ili grčevi u stomaku mogu biti jasan znak lošeg zdravlja creva. Međutim, iako možda nemate simptome, to ne znači da su vaša creva zdrava.Drugi faktori uključuju sledeća pitanja:
Koliko često se razboljevate?
Da li ste na restriktivnoj dijeti?
Koje lekove uzimate?
Kako možemo da poboljšamo zdravlje creva?Ishrana je jedan od najvažnijih faktora za zdravlje creva, jer su mikrobi u crevima zavisni od hrane koju im pružamo. Zbog toga čak i jednojajčani blizanci, sa identičnim genima, mogu da imaju različite mikrobiome. Pored ishrane, i spavanje, stres i vežbanje mogu da utiču na mikrobiome, pa je važno obratiti pažnju na celokupni stil života.
Šta treba da jedem za zdravija creva?
Jedna od strategija koju preporučuje nutricionistkinja je konzumiranje 30 različitih biljnih namirnica svake nedelje. Raznolikost je bitna jer postoji skoro 100 različitih vrsta vlakana i hiljade biljnih fitohemikalija koje hrane različite bakterije. Možda zvuči zastrašujuće, ali ovo uključuje voće, povrće, integralne žitarice, mahunarke (kao što su leblebije, sočivo ili pasulj), orašaste plodove i semenke. Jednostavan način je da dodate mešavinu semenki u doručak.
Napravite male promene, kao što je kupovina različitog povrća (različitih boja). Pokušajte da ne jedete iste obroke svaki dan, čak i ako volite rutinu.
Ako jedete ovsenu kašu svaki dan, menjajte prelive – jedan dan bananu, drugi dan bobičasto voće, zajedno sa orašastim plodovima i semenkama.Kako zdravlje creva može uticati na zdravlje srca?
Mnoga istraživanja su sprovedena na životinjama, ali čekamo rezultate studija na ljudima kako bismo bili sigurni. Znamo da su polifenoli (vrsta antioksidanasa koja se nalazi u biljkama) povezani sa zdravljem srca i krvotoka, ali 90% njih naše ćelije ne mogu da svare. Umesto toga, oslanjamo se na mikroorganizme u crevima da ih fermentišu, kako bi mogli da se apsorbuju u organizmu.
Takođe znamo da je mediteranska ishrana dobra za zdravlje srca i krvotoka, kao i za zdravlje creva. Osnovni element ove ishrane je ekstra devičansko maslinovo ulje, bogato polifenolima.
Mediteranska ishrana povećava raznovrsnost mikrobioma, što je povezano sa nižim rizikom od hroničnih bolesti, uključujući bolesti srca i krvnih sudova.Znamo i da mikrobi vole vlakna, a povećan unos vlakana smanjuje rizik od bolesti srca i krvotoka.
Koliko vremena je potrebno da ishrana napravi razliku?
Mikrobi u crevima mogu da počnu da se menjaju već nekoliko dana nakon promene u ishrani, ali dugoročne koristi mogu potrajati nekoliko godina. Važno je da ove promene budu trajne, jer povratak starim navikama može umanjiti postignute koristi. -
Pročitajte i...
Kako pravilno koristiti repelent protiv komaraca i kako sprečiti ujede?
Ujedi komaraca nisu samo neprijatni i dosadno svrbe – oni mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik kada putujete u određene delove sveta. Malarija, denga, zika i žuta groznica samo su neke od bolesti koje ovi insekti prenose, a koje mogu izazvati ozbiljna, pa čak i smrtonosna oboljenja.
Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!
Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: