-
Poslednjih 5 pesama
- Tony Cetinski - Laku Noc
- Film - Mi nismo sami
- Merlin - Učini mi pravu stvar
- Vlado Georgiev - Zivim da te nadjem
- Riblja čorba - Kada padne noć
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.39 117.21 118.03 CHF 124.08 124.96 125.83 USD 102.28 103.01 103.73
-
Emocije imaju rok trajanja: Evo koliko dugo traje osećaj ljutnje i stida
Naučnici su zamolili 233 ispitanika da se prisete svojih nedavnih emocionalnih iskustava, prijave trajanje tih osećanja i otkriju strategije za suočavanje sa njima. Od 27 emocija, tuga se pokazala kao najdugotrajnija, dakle traje mnogo duže od gađenja ili srama. Strah i gađenje obično traju oko 30 minuta, dok mržnja u proseku traje 60 sati.
12-11-2024 | 10:56 | Autor/Izvor: Naxi media,Daily mail
Foto: Bigstock, DimaBerlin
Prihvatanje raskida, gubitka voljene osobe ili opšti osećaj tuge mogu biti preplavljujući upravo zbog svog trajanja, objašnjavaju istraživači. Tuga je često povezana sa događajima većeg uticaja, poput smrti ili nesreća, zbog čega ljudi duže razmišljaju o onome što se dogodilo i suočavaju se sa posledicama.
Kako bi istražili trajanje i intenzitet emocija, Filip Verduin i Saskija Lavrijsen sa Univerziteta u Levenu u Belgiji zamolili su 233 studenta da se prisete nedavnih emocionalnih epizoda i zabeleže koliko su trajale. Učesnici su takođe odgovarali na pitanja o strategijama koje su koristili za suočavanje s tim emocijama. Rezultati su pokazali da tuga traje najduže, dok osećanja poput srama, iznenađenja, straha, gađenja, dosade i olakšanja brže prolaze.
U proseku, bilo je potrebno 120 sati da osećaj tuge prođe, dok je za osećaje gađenja i srama bilo dovoljno samo 30 minuta. Mržnja je trajala prosečno 60 sati, dok je radost trajala 35 sati. Iako dosada može delovati kao da traje dugo, ona je zapravo kratkotrajna emocija.
Ovo istraživanje, objavljeno u časopisu Motivation and Emotion izdavača Springer, prvo je koje nudi objašnjenja zašto neke emocije traju duže od drugih.
Naučnici su takođe otkrili da emocije kraćeg trajanja obično proizlaze iz događaja koji nisu toliko važni za osobu, dok dugotrajnije emocije potiču iz događaja s velikim ličnim značajem. Profesor Verduin dodaje da se posledice takvih događaja ponekad otkrivaju tek s vremenom, što uzrokuje produžavanje i intenziviranje emocija. Trajanje emocija se pokazalo kao dimenzija koja može razlikovati slične emocije. Na primer, istraživanje je pokazalo da krivica traje znatno duže od srama, dok anksioznost traje duže od straha.
Trajanje pojedinih emocija prema istraživanju:Tuga: 120 sati
Mržnja: 60 sati
Radost: 35 sati
Očaj, nada, anksioznost, razočaranje, zadovoljstvo: 24 sata
Ljubomora: 15 sati
Olakšanje: 8 sati
Entuzijazam: 6 sati
Divljenje i zahvalnost: 5 sati
Opuštanje: 4,3 sata
Krivica: 3,5 sata
Stres: 3 sata
Ponos: 2,6 sati
Dirnutost: 2,5 sata
Ljutnja, dosada, iznenađenje: 2 sata
Nervoza: 1,3 sata
Saosećanje: 1,3 sata
Poniženje: 0,8 sati
Strah: 0,7 sati
Sram, gađenje: 0,5 sati
– Razmišljanje, odnosno stalno promišljanje, ključan je razlog zašto neke emocije traju duže od drugih. Emocije povezane s visokim stepenom promišljanja trajaće najduže – objašnjava profesor Verduin.
– Emocije kraćeg trajanja uglavnom izazivaju manje važni događaji, dok dugotrajnije emocije često potiču iz događaja od velikog značaja – zaključio je Lavrijsen, prenosi Daily Mail. -
Pročitajte i...
Kako prepoznati laž? Deset signala koje telo ne može da sakrije
Ekspert za ponašanje i govor tela, dr Lillian Glass, objašnjava na koje znake treba da obratite pažnju ako sumnjate da vam neko ne govori istinu. Ključ je u izrazu lica, govoru tela i načinu na koji osoba govori.
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Osam problema u vezi koje čak ni najbolji terapeuti ne mogu da reše
Čak ni najiskusniji terapeuti ne mogu popraviti neke odnose. Ako ste dovoljno dugo u braku, sukobi su neizbežni. Mnogi bračni parovi potraže stručnu pomoć kako bi pokušali da reše svoje probleme. Ponekad terapija uspe i brak se nastavi. Ponekad ne uspe — i brak se završi.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: