-
Poslednjih 5 pesama
- Tony Cetinski - Laku Noc
- Film - Mi nismo sami
- Merlin - Učini mi pravu stvar
- Vlado Georgiev - Zivim da te nadjem
- Riblja čorba - Kada padne noć
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Krompir sa slaninom i belim lukom
Pripremite danas zapečeni mladi krompir sa belim lukom i slaninom. Ovo je pravo prolećno jelo koje će uz zelenu salatu i mladi luk biti još ukusnije, a mnoge će vratiti u detinjstvo.
Pasta sa lososom
Ovo je pasta koja će vas oduševiti i probuditi sva vaša čula. Uživajte u ovom jednostavnom obroku uz čašu hladne limunade ili kvalitetnog belog vina...
-
Zdravlje
Devet napitaka koje treba da izbegavate ako vodite računa o zdravlju
Neka pića koji mnogi od nas svakodnevno kozumiraju predstavljaju rizik za zdravlje. Možda smatramo da su neka zdravija i bolja opcija od gaziranih pića, ali neki podaci govore suprotno.
Šta tvrdi nauka: Da li je kolagen zaista najmoćniji suplement?
Poslednjih godina kolagen koristi sve veći broj ljudi, a njegovoj popularnosti dodatno doprinose poznate ličnosti i influenseri, svakodnevno promovišući ideju o njegovom čudotvornom dejstvu na nokte, kožu i kosu.
-
Putovanja
Najdinamičniji gradovi sveta: London opet na vrhu, a evo ko ga prati!
Redakcija magazina Time Out donosi pregled najuspešnijih urbanih sredina na osnovu opsežnog istraživanja IESE Cities in Motion indeksa.
Ova udaljena italijanska regija biće domaćin „najčarobnije žurke na svetu“ ove godine
Detour Discotheque je do sada organizovao spektakularne žurke na vrhovima planina i udaljenim ostrvima, a sada stiže u Apuliju!
-
Preporučujemo
Pet biljaka za prelepo prolećno dvorište bez mnogo održavanja
Proleće je pravo vreme da udahnete novi život svom dvorištu – bilo da raspolažete prostranim vrtom ili malim zelenim kutkom. Sadnja biljaka koje ne zahtevaju previše nege odličan je način da oplemenite prostor bez dodatnog opterećenja. Donosimo vam pet idealnih biljaka koje će uneti boju, miris i eleganciju u vaše dvorište, a pritom ne traže mnogo pažnje.
Efikasna rešenja za uklanjanje neprijatnih mirisa u frižideru
Sigurno ste se bar nekad susreli sa neprijatnim mirisima koji dolaze iz frižidera. Čak iako ste prečistili sve i izbacili hranu, moguće je da je frižider zadržao neprijatan miris. Iapk moguće je rešiti se neprijatnih mirisa u frižideru i kanti koristeći prirodne metode koje će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.39 117.21 118.03 CHF 124.08 124.96 125.83 USD 102.28 103.01 103.73
-
Čovek koji govori 24 jezika: Da li je on apsolutni rekorder?
46-godišnji Vaun Smit, čistač tepiha tečno govori osam jezika (engleski, portugalski, španski, ruski, rumunski, bugarski, slovački i češki), a solidan razgovor može da vodi na čak 24 jezika.
26-07-2024 | 11:59 | Autor/Izvor: Naxi media, The Washington Post
Foto: youtube printscreen
Smit je hiperpoliglota, a novinarka Vašington Posta koja je provela s njim neko vreme kaže da je uz Smita počela da ispituje granice ljudskih potencijala.Kao dete znao je samo za dva jezika – engleski kojim je govorila njegova majka i španski kojim je govorio njegov otac. U Merilendu gde je odrastao, nije hteo da koristi španski jer nije želeo dodatno da se razlikuje od ostale dece, a ubrzo je počeo da upija i druge jezike poput sunđera.
Bio je opčinjen svakim jezikom s kojim bi imao kontakt. Ukupno je kroz život proučavao 37 jezika, a služi se i sa nekoliko znakovnih. Osim što brzo pamti reči, Smit neverovatno dobro upija i naglaske.
“Izvorni govornici iz Holandije i Španije ne mogu dovoljno da izraze divljenje njegovom akcentu dok govori”, preneo je Wašington Post.
O svom talentu nerado govori, ali je u trenutku kad je tekst objavljen mogao da vodi razgovor na 24 jezika (april 2022. godine). Kako je izjavio da želi da uči još i da mu to ide bez preteranog truda, ovaj broj je danas verovatno i veći. U to vreme bio je zaokupljen učenjem velškog jezika.
Najdraži jezik koji zna mu je bugarski, priznao je.Smit se inače nikad nije bavio poslovima koji idu uz njegov veliki talent. Radio je kao izbacivač, dostavljač, šetao je pse… U trenutku kad je intervjuisan radio je kao čistač tepiha i bio je zadovoljan tim poslom.
Novinarka Vašington Posta odvela je Smita na snimanje glave kako bi pokušala da otkrije po čemu se to njegov um razlikuje od umova ostalih ljudi. Začudilo ju je kad je shvatila da su delovi mozga zaduženi za razmevanje jezika kod Smita bili manji i manje aktivni nego kod nje.
“Kod mene je to kao logička zagonetka. Ja sastavljam reči i tako pokušavam da shvatim šta znači neka reč koju ne poznajem. Koristim kontekst, ne moram ni da gledam u rečnik, samo pogodim šta neka reč znači”, objasnio je Smit kako izgleda njegovo učenje jezika.Pogledajte ceo intervju!
-
Pročitajte i...
Zemlja se sve sporije okreće – i to bi moglo da objasni zašto danas imamo kiseonik
Rotacija Zemlje usporava još od njenog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, a dani na našoj planeti postaju sve duži. Iako su te promene gotovo neprimetne na ljudskoj vremenskoj skali, tokom milijardi godina imale su značajne posledice – uključujući i pojavu kiseonika u Zemljinoj atmosferi, pokazuje istraživanje objavljeno 2021. godine.
Kako se određuje cena umetničkih dela? Faktori koji prave razliku
Procena vrednosti umetničkih dela je složen proces koji uključuje analizu različitih faktora koji utiču na varijacije u cenama. Umetnička dela su po prirodi heterogena i razlikuju se prema starosti umetnika, veličini dela, tehnici, žanru, poreklu, kao i pominjanjima u literaturi ili izlaganjima na izložbama.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko nikada ranije nije videlo
Po prvi put, moguće je da su ljudi ugledali deo spektra boja koji se inače nalazi izvan granica naše percepcije – uključujući „plavo-zelenu boju neviđene zasićenosti“.
Slavimo Svetski dan knjige: Koliko često čitate?
Danas, 23. aprila obeležava se Svetski dan knjige i autorskih prava.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: