-
Poslednjih 5 pesama
- Toše Proeski - Soba za tugu
- Osvajači - Mozda nebo zna
- Željko Joksimović - Ludak kao ja
- Indexi - Bacila je sve niz rijeku
- Kemal i Oliver - Nije htjela
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Engleska pita sa jabukama
Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.
Grčka musaka sa šampinjonima
Vrlo interesantna musaka koja će oduševiti sve ljubitelje šampinjona...
-
Zdravlje
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
Šest znakova da vam nedostaje kalijum: Evo kako da ga nadoknadite
Kalijum je mineral koji se često zanemaruje, iako ima presudnu ulogu u funkcionisanju tela – od pravilnog rada mišića i srca, do regulacije krvnog pritiska i održavanja ravnoteže tečnosti. Njegov dovoljan unos može imati veći efekat na snižavanje pritiska čak i od smanjenja unosa soli, zbog čega je važno prepoznati signale koje telo šalje kada mu ovog minerala nedostaje.
-
-
Putovanja
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini
Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.
Sunčani dani – idealno vreme za pranje zavesa, ali koliko često bi to trebalo da radimo?
Leto je donelo sunčane i tople dan, što znači da je pravo vreme za pranje zavesa. Ipak, mnogi nisu sigurni koliko često bi trebalo da ih peru. Stručnjaci za čišćenje upozoravaju da prljave zavese mogu zadržavati prašinu, alergene i neprijatne mirise, čineći prostor nezdravim i vizuelno neurednim.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.32 117.14 117.96 CHF 124.52 125.40 126.27 USD 98.69 99.38 100.08
-
11 reči koje koristimo svakodnevno, a nekada su bile brendovi!
Zamislite uspeh toliko velik da je ime vašeg proizvoda postalo sinonim za celu kategoriju. Ova pojava, iako pokazatelj vrhunske prepoznatljivosti brenda, dolazi sa svojim dobrim i lošim stranama, a mnogi poznati brendovi su se suočili s ovim izazovom.
25-06-2025 | 13:38 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, yurakrasil
Dobra i loša strana postajanja reči
Kada ime brenda uđe u svakodnevni govor, to često znači da je proizvod postigao ogroman uspeh i široko prihvatanje. Međutim, to takođe nosi rizik od gubitka ekskluzivnih prava i profita. Na primer, kompanija Google suočila sa ovim problemom, jer se ovaj naziv danas često koristi kao sinonim za bilo koju pretragu na internetu.
U nastavku su primeri poznatih reči koje su nekada bile zaštićeni brendovi, ali su vremenom postale deo svakodnevnog jezika.1. Ping Pong
Verovali ili ne, Ping Pong je brend stolova za stoni tenis, a ne naziv same igre. Prvi put je registrovan kao zaštitni znak 1901. godine.2. Pokretne stepenice (Escalator)
Prvobitno zaštićen brend kompanije Otis iz 1900. godine, ali je postao generički termin do 1950.3. Tabloid
Izraz koji je nekada označavao komprimovane tablete lekova, registrovan od strane Burroughs Wellcome & Co, danas se koristi za kratku, senzacionalističku štampu.4. Hula Hop (Hula Hoop)
Plastični obruč popularizovan od strane kompanije Wham-O 1958. godine, čija su prava i dalje zaštićena.
5. Poštanski broj (Zip Code)
Prvobitno registrovan od strane Poštanske službe SAD, danas je izgubio status zaštićenog pojma.
6. Auto-Tune
Naziv audio procesora kompanije Antares Audio Technologies, stvoren 1997. godine.
Alternativa: Korekcija tona.
7. Termos (Thermos)Prvobitno zaštićen brend iz 1904. godine, ali je 1963. postao generički termin.
8. GranolaSanitarium Foods je 1921. godine registrovao ovaj termin za pečene proizvode od celih žitarica. Prava su izgubljena 2012. godine.
9. Frizbi (Frisbee)
Registrovan od strane kompanije Wham-O 1957. godine, ali poreklo vuče iz vremena kada su studenti koristili kalupe za pite kompanije Frisbie Pie.
10. Đakuzi (Jacuzzi)
Naziv dolazi od braće Jacuzzi, koji su 1956. razvili kadu sa hidromasažnom pumpom. I dalje je zaštićen brend.
11. Trampolina (Trampoline)Prvu modernu trampolinu osmislili su George Nissen i Larry Griswold 1936. godine, inspirisani španskim izrazom "trampolín" (daska za skakanje).
-
Pročitajte i...
Deset mitova o ajkulama - i šta je zapravo istina
Ajkule su među najfascinantnijim i najpogrešnije shvaćenim stvorenjima na planeti. Decenijama ih mediji predstavljaju kao krvoločne predatore, a snimci njihovih "napada" gotovo uvek garantuju pažnju publike. Ipak, vreme je da se razdvoje činjenice od fikcije. Na osnovu više od 60 godina iskustva u posmatranju i snimanju morskog sveta, evo deset najčešćih mitova o ajkulama i odgovora na pitanje koliko u njima ima istine.
Naučnici otkrili novu krvnu grupu - najređu na svetu
Francuskinja sa karipskog ostrva Gvadelupe jedina je poznata osoba na svetu koja nosi novu krvnu grupu, nazvanu "Gwada negativ", saopštila je Francuska agencija za transfuziju krvi (EFS).
Poštansko sanduče odlazi u istoriju: Danska ukida državnu poštu posle četiri veka
U Danskoj, jednoj od najdigitalizovanijih zemalja sveta, poštansko sanduče uskoro će postati stvar prošlosti. Nakon više od 400 godina, danska državna poštanska služba PostNord prestaje sa dostavom pisama, a poštansko sanduče – nekada simbol tradicije, romantike i svakodnevne komunikacije – počinje da nestaje iz gradova i sela.
Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga?
Starenje mozga već decenijama izaziva interesovanje naučnika i javnosti. Sada je istraživački program koji je trajao 25 godina pružio ključne uvide o faktorima koji utiču na kognitivne sposobnosti tokom života.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: