-
Poslednjih 5 pesama
- Merlin - Ostat će istine dvije
- Aleksandra Radović - S Tobom Zauvek
- Dino Dvornik - Ti si mi u mislima
- Goca Tržan - Stoperka
- Djavoli - Stojim na kantunu
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Pljeskavice od pasulja
Ako vam je možda dosadilo meso i žudite za nekim novim ukusima ovo je sjajna opcija za letnji ručak koji je ujedno i pun proteina.
Dijetalna kupus čorba
Ova čorba je bez mesa, mlečnih proizvoda i glutena – pa je kao takva pogodna za post, detoks ili dijetalne režime. Može se jesti gotovo u neograničenim količinama tokom dana, pa bez obzira na to da li držite dijetu ili ne, preporučuje se kao lagani obrok u toku letnjih dana...
-
Zdravlje
Kako visoke temperature i vlažnost vazduha utiču na krvni pritisak i srce?
Vremenske prilike mogu igrati značajnu ulogu u pogoršanju određenih zdravstvenih stanja. Visoke temperature i velika vlažnost vazduha posebno su rizični za osobe sa povišenim krvnim pritiskom i srčanim oboljenjima.
Upozorenje stručnjaka: Hrana sa najvećim rizikom od bakterije E. coli
Stručnjaci za bezbednost hrane otkrivaju koje proizvode treba izbegavati u prodavnici kako biste smanjili rizik od bolesti prenosivih hranom.
-
-
Putovanja
Šta sve vredi videti i doživeti u Firenci? 25 predloga iz prve ruke
Novinari prestižnog magazina Travel + Leisure zanimalo je kako najbolje doživeti Firencu, a odgovore su potražili kod onih koji ovaj grad najbolje poznaju - lokalaca. Od remek-dela renesanse do radionica za pravljenje paste i neodoljivog gelata, evo šta stanovnici ovog neverovatnog grada preporučuju da nikako ne propustite prilikom posete toskanskoj prestonici.
Najbolje niskobudžetne avio-kompanije u 2025. godini!
Putovanje s ograničenim budžetom ne mora da znači i odricanje od kvaliteta - a najnovija rang-lista Svetskih avio-nagrada (World Airline Awards) pokazuje koje niskobudžetne kompanije pružaju najbolju uslugu u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Kako da limun ostane svež i do mesec dana? Ovi trikovi zaista funkcionišu!
Limun nije voće koje se kvari preko noći, ali ako se drži na sobnoj temperaturi, obično traje oko nedelju dana. I dok se i dalje može iskoristiti za čišćenje kada počne da omekšava, postoji mnogo jednostavniji način da mu produžite svežinu - i to bez mnogo muke.
Trikovi za čišćenje pločica u kupatilu: Dva proizvoda nikako ne treba da koristite!
Molly Woodward-Moor, poznata je na društvenim mrežama kao" ekspert za čišćenje" jer već godinama deli isprobane savete i trikove. Sada je podelila neke savete za čišćenje pločica u toaletu, a i potvrdila da postoje proizvodi koje bi svakako trebalo da izbegavamo pri čišćenju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.39 117.21 118.03 CHF 123.58 124.45 125.33 USD 100.96 101.68 102.39
-
Težite da stvorite "najbolju verziju sebe"? Evo zašto to nije uvek pametno
Samopomoć i stalni rad na sebi može da promeni život, a nekima čak i da ga spasi. Ipak, često se zanemaruje jedna važna strana te industrije – klizav teren preterivanja i kapitalistička logika koja stoji iza svega. Zato je bitno doći i odgovora psihologa i terapeuta na pitanja: kako da prepoznate da vaš put ličnog razvoja više ne donosi koristi – i šta tada da uradite?
10-06-2025 | 11:24 | Autor/Izvor: Naxi media, Mind Body Green
Foto: Bigstock, photosvit
Može li samopomoć da postane zavisnost?
Zavisnost od samopomoći nije isto što i druge vrste zavisnosti, ali ipak uključuje jurnjavu za osećajem "navale" – kao kada započinjete novi program, čitate inspirativnu knjigu ili usvajate novu naviku.
„Postoji početni nalet entuzijazma kada naiđemo na nešto što obećava da će rešiti naše probleme“, objašnjava klinička psihološkinja dr Kloi Karmajl. Tada mozak počinje da se fokusira na idealizovanu verziju vas samih – ono što psiholozi nazivaju „aspiracionim ja“.
U početku vam novi cilj deluje kao konačno rešenje – kao da se konačno pretvarate u osobu koja želite da budete: organizovaniju, zdraviju, bolju u vezama... Ali kad se to ne dogodi onako kako ste zamislili, dolazi razočaranje – i nova potraga za sledećom knjigom, metodom ili kursom.
Najopasniji deo ove zavisnosti je što na površini ne deluje kao problem. Naprotiv, izgleda korisno. Međutim, kao i kod stalnog isprobavanja novih dijeta, neprekidna potraga za „boljom verzijom sebe“ može izazvati stres, iscrpljenost pa čak i samoprezir – uz vrlo malo konkretnih rezultata. I što je najgore, razvija se toksično uverenje da ćete biti dostojni ljubavi i poštovanja tek kada „popravite“ sve što ne valja.
Zašto je nekad najbolja samopomoć – pauza?
U današnjem društvu nameće se ideja da neprekidno moramo da radimo na sebi, i to brzo. Ali ako ne ostavite prostor za razmišljanje, lako je da se izgubite u bujici novih informacija i očekivanja.
Terapeut Džor-El Karabajo kaže da je ponekad najbolji savet klijentima: „Ne čitaj više ništa. Samo uspori i slušaj sebe.“
Kada prestanete da neprekidno upijate nove metode i savete, ostaje prostor za tišinu – a u njoj se često kriju i pitanja i odgovori koje ste tražili. Možda shvatite da ono što ste jurili i nije uopšte vaš pravi cilj.
Kako da radite na sebi a da vam to stvarno pomaže i koristi?
Dobra vest je da rad na sebi može biti pozitivan – ako mu pristupite promišljeno i umereno.
1. Postavite jasne, lične ciljeve
Umesto apstraktnih želja poput „hoću da budem bolji/bolja“, fokusirajte se na konkretne stvari koje zaista imaju smisla za vas. Na primer, ako želite da budete fizički aktivniji – ne mora to da bude broj na vagi, već možda želja da bez daha trčite za detetom ili da se osećate bolje u sopstvenoj koži.
Ako ne znate tačno zašto nešto radite, teško je meriti napredak. Zato pre nego što počnete meditaciju, kurs ili novu naviku, razjasnite sebi šta zapravo želite da postignete. Ako ne ide – nije problem u vama, već možda u tome što niste imali jasan cilj.
2. Dozirajte svoj razvoj
Lični razvoj ne mora biti stalna obaveza. „Uvek postoji nešto na čemu možete da radite, ali to ne znači da uvek morate da radite,“ podseća Karabajo.
Ponekad je korisno imati fazu u kojoj učite, a zatim fazu u kojoj samo posmatrate i živite to što ste naučili. Takvo smenjivanje sprečava sagorevanje i pomaže vam da ostanete motivisani.
Psihološkinja Kloi Karmajl dodaje da su ljudi koji neguju „postepeni“ pristup daleko uspešniji u ostvarivanju ciljeva. Zato sebi dajte vremena – nećete postati emocionalno stabilniji, fit i organizovaniji za tri nedelje. To je proces, a ne sprint.
3. Ograničite broj novih ideja
Ako volite da isprobavate nove metode, uvedite pravilo: jedna nova stvar mesečno. Sve ostalo što vas zainteresuje stavite na listu i sačekajte pravi trenutak. Tako čuvate vreme, novac i – mentalno zdravlje.
Samopomoć može biti moćan alat, ali samo ako joj pristupite promišljeno. Postavljanjem ličnih ciljeva, umerenim tempom i povremenim pauzama, vaš razvoj će biti održiviji – i mnogo zdraviji. Ne morate sve popraviti odmah. Dovoljno je da budete prisutni – i iskreni prema sebi. -
Pročitajte i...
Pravi letnji vikend: Kako da se opustite na najbolji mogući način
Leto zvanično stiže - sunčano je i toplo, dani su duži, a i školski raspust je počeo. Idealna prilika da vikend pretvorite u malu oazu zadovoljstva. Ako nemate konkretne planove, evo nekoliko ideja koje mogu da vam poprave raspoloženje i napune baterije.
Četiri sjajna načina da stvorite duboku povezanost sa voljenom osobom
Dodir, poljubac, zagrljaj, iskreno spuštanje barijera koje ne želimo da podignemo. Male stvari često prođu neprimećeno i uzimaju se zdravo za gotovo, ali upravo u tim sitnicama krije se istinska bliskost u vezi - a to se posebno oslikava na našu vezu.
Navike koje neprimetno pojačavaju stres: Vreme je da ih se rešite
Stres je neizbežan deo savremenog života, ali određene situacije i navike ga mogu dodatno pojačati i narušiti našu svakodnevnu rutinu. Iako ih možda ne možemo u potpunosti izbeći, važno je da ih prepoznamo i svesno pokušamo da ih umanjimo.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: