Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Parni Valjak - Kada me dotakne

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Parni Valjak - Kada me dotakne
    2. Sergej Ćetković - Na Prvi Pogled
    3. Osvajači - Mozda nebo zna
    4. Idoli - Radostan dan
    5. Boris Rezak - Andjeo Na Ramenu
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 24. mart - 1 - Dodir noći
    2. 24. mart - 2 - Dodir noći
    3. 24. mart - 3 - Dodir noći
    4. Maja Čampar - Ponedeljak - Mojih 50
    5. 21. mart - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Mekane pljeskavice od oslića Mekane pljeskavice od oslića

    Savršen izbor za decu koja baš i ne vole ribu, ali isto tako idealna opcija za ručak na poslu ili "brzinsku" večeru kada vam ponestane ideja. Budite sigurni da će vas ove riblje pljeskavice oduševiti.

    Pečena piletina u pivu Pečena piletina u pivu

    Fantastična ideja za ručak...

  • Zdravlje
    Sindrom eksplodirajuće glave: Šest znakova na koje treba obratiti pažnju! Sindrom eksplodirajuće glave: Šest znakova na koje treba obratiti pažnju!

    Istraživanja pokazuju da je jedna od tri osobe u svetu doživela "sindrom eksplodirajuće glave" (exploding head syndrome/ESH), poremećaj spavanja poznat kao parasomnija.

    Devet namirnica koje pomažu u borbi protiv umora Devet namirnica koje pomažu u borbi protiv umora

    Unošenje manjih porcija i biranje minimalno prerađene hrane i integralnih namirnica može pomoći u smanjenju osećaja umora. Naše telo funkcioniše zahvaljujući onome što unosimo, pa je najbolji način da iz hrane dobijemo dovoljno energije da biramo kvalitetne namirnice. Neke navike u ishrani mogu dodatno doprineti umoru. Na primer, nakon obilnog obroka možete se osećati tromo jer telo troši energiju na varenje umesto na druge funkcije. Zato je preporuka da tokom dana jedete više manjih obroka i da se prošetate nakon jela kako biste ubrzali varenje i izbegli osećaj težine.

  • Putovanja
    Raj za hedoniste: Posetite čarobnu Toskanu Raj za hedoniste: Posetite čarobnu Toskanu

    Ako raj zamišljate kao mesto prekriveno vinogradima i zelenim brežuljcima i maštate o najukusnojoj hrani u Italiji dok ispijate čašu fantastičnog vina, onda je Toskana mesto koje morate da posetite.

    Osam evropskih gradova sa najboljim javnim prevozom prema izboru Time Out-a Osam evropskih gradova sa najboljim javnim prevozom prema izboru Time Out-a

    Javni prevoz je osnova svakog dobro organizovanog grada – onaj koji je efikasan, pristupačan i pouzdan čini život u metropolama lakšim i kvalitetnijim. Upravo zbog toga magazin Time Out objavio je listu gradova sa najboljim javnim prevozom na svetu, zasnovanu na anketi sprovedenoj među 18.500 lokalaca.

  • Preporučujemo
    Kako sprečiti kondenzaciju na prozorima? Isprobajte ove jednostavne trikove Kako sprečiti kondenzaciju na prozorima? Isprobajte ove jednostavne trikove

    Kondenzacija na prozorima može biti prilično iritantna. Pojava kapljica na staklu stvara osećaj vlage i može narušiti udobnost u vašem domu. Takođe može dovesti do pojave buđi, koja može izazvati respiratorne probleme.

    Najbolji trikovi za uklanjanje upornih mrlja od sapuna Najbolji trikovi za uklanjanje upornih mrlja od sapuna

    Ostaci sapuna koji se talože na lavaboima i tuš kabinama često stvaraju tvrdokorne mrlje koje se teško skidaju. Njihovo uklanjanje može biti izazovno, ali uz prave trikove, čišćenje definitivno postaje jednostavnije.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.42 117.24 118.06
    CHF 122.06 122.92 123.78
    USD 107.75 108.51 109.27
  • Povezani članci
  • Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje

    Hipokalcemija, odnosno nizak nivo kalcijuma u krvi, može izazvati simptome nedostatka kalcijuma kao što su bolovi u mišićima i umor. Da bi se povećali nivoi kalcijuma, lekar može da preporuči konzumiranje više namirnica bogatih kalcijumom ili uzimanje suplemenata.




    22-01-2025 | 13:46 | Autor/Izvor: Naxi media, Medical news today

    Foto: Bigstock, bit24


    Dugoročni nedostatak kalcijuma može dovesti do promena na zubima, katarakte, promena u mozgu i osteoporoze, koja uzrokuje krhkost kostiju.


    Međutim, nedostatak kalcijuma možda neće izazvati rane simptome. Obično je blag, ali bez lečenja može postati opasan po život.


    U ovom tekstu opisujemo kako sprečiti ili lečiti bolest nedostatka kalcijuma, kao i simptome i rizične grupe. Kalcijum je ključan za mnoge telesne funkcije, pa njegov nedostatak može imati široke efekte, uključujući na mišiće, kosti, zube, ali i na mentalno zdravlje.


    Ako je nedovoljan unos kalcijuma odgovoran za nedostatak, obično nema ranih simptoma. Dugoročno, osoba može razviti osteopeniju, odnosno nizak nivo gustine kostiju. Bez lečenja, ovo može dovesti do osteoporoze, odnosno krhkosti kostiju.


    Međutim, nedostatak kalcijuma uglavnom ne potiče iz ishrane — pretežno je posledica zdravstvenih problema ili tretmana, kao što su otkazivanje bubrega, uklanjanje želuca ili upotreba određenih lekova, poput diuretika.

     

    Problemi sa mišićima

    Oosoba sa nedostatkom kalcijuma može iskusiti:

    bolove u mišićima, grčeve i spazme
    bol u butinama i rukama pri hodanju ili pokretanju
    utrnulost i peckanje u rukama, nogama, stopalima i oko usta
    Ovi simptomi mogu dolaziti i odlaziti, ali obično ne nestaju tokom aktivnosti.


    Teži simptomi mogu ukazivati na ozbiljniji nedostatak, koji može dovesti do:

    konvulzija
    aritmija
    smrti

    Ekstremni umor

    Nizak nivo kalcijuma može izazvati ekstremni umor, što uključuje nedostatak energije i opšti osećaj usporenosti. Takođe može izazvati nesanicu.


    Umor povezan sa nedostatkom kalcijuma može uključivati vrtoglavicu, ošamućenost i “moždanu maglu” — osećaj nedostatka fokusa, zaboravnost i konfuziju.


    Simptomi na noktima i koži


    Dugotrajan nedostatak kalcijuma može izazvati:

    suvu kožu
    suve, lomljive nokte
    grubu kosu
    alopeciju, koja uzrokuje opadanje kose u pečatima
    ekcem, upalu kože koja izaziva svrab ili suve delove
    psorijazu

    Osteopenija i osteoporoza

    Kosti skladište kalcijum, ali zahtevaju visoke nivoe da bi ostale snažne. Kada su ukupni nivoi kalcijuma niski, telo može povući deo kalcijuma iz kostiju, čineći ih krhkim i podložnim povredama.


    Vremenom, nizak nivo kalcijuma može izazvati osteopeniju, smanjenje gustine minerala u kostima. Ovo može dovesti do osteoporoze, koja uzrokuje proređivanje kostiju, povećavajući rizik od preloma, kao i bol i probleme sa držanjem.


    Razvoj osteoporoze i drugih komplikacija zbog nedostatka kalcijuma može potrajati godinama.


    Teški PMS

    Nizak nivo kalcijuma povezan je sa teškim predmenstrualnim sindromom (PMS).


    U jednoj studiji iz 2017. godine, učesnici su prijavili poboljšano raspoloženje i smanjenje zadržavanja tečnosti nakon što su uzimali 500 miligrama kalcijuma dnevno tokom 2 meseca.


    U drugoj studiji iz 2019. godine, istraživači su zaključili da nizak nivo vitamina D i kalcijuma u drugoj polovini menstrualnog ciklusa može doprineti simptomima PMS-a. Tim je predložio da suplementi mogu pomoći u ublažavanju simptoma.


    Problemi sa zubima


    Kada telu nedostaje kalcijuma, povlači ga iz izvora poput zuba, što može dovesti do problema kao što su:

    karijes
    krhki zubi
    iritacija desni
    slabi zubni korenovi

    Nedostatak kalcijuma kod beba može poremetiti razvoj zuba.


    Depresija


    Postoje dokazi da je nedostatak kalcijuma povezan sa poremećajima raspoloženja, uključujući depresiju, ali su potrebna dodatna istraživanja da bi se ovo potvrdilo.


    Svako ko sumnja da nedostatak kalcijuma doprinosi simptomima depresije treba da se obrati lekaru. Nakon provere nivoa kalcijuma, lekar može preporučiti suplemente.


    Kada se obratiti lekaru Svako ko ima simptome nedostatka kalcijuma treba da se konsultuje sa lekarom. Oni mogu uraditi testove i proveriti nivo kalcijuma u krvi.

    Lekari definišu hipokalcemiju kao nivo kalcijuma u krvi ispod 8,8 miligrama po decilitru. Preporučeni dnevni unos kalcijuma za odrasle starosti od 19 do 50 godina je 1.000 mg. Starije osobe, žene iznad 51 i muškarci iznad 71 godine, treba da konzumiraju 1.200 mg kalcijuma dnevno.


    Da li je nedostatak kalcijuma čest?


    Iako stručnjaci još nisu utvrdili tačnu učestalost ovog nedostatka, grupe sa većim rizikom uključuju:

    žene u postmenopauzi
    osobe sa amenorejom, izostankom menstruacije
    osobe sa netolerancijom na laktozu
    osobe koje prate vegetarijansku ili vegansku ishranu
    U Sjedinjenim Državama, devojčice starije od 4 godine, posebno adolescentkinje, i muškarci starosti od 9 do 18 godina ili stariji od 51 godinu takođe imaju povećan rizik od nedostatka kalcijuma.


    Prema procenama iz 2015. godine, 3,5 milijarde ljudi širom sveta je u riziku od nedostatka kalcijuma zbog nedovoljnog unosa hrane.


    Generalno, žene su manje sklone da unose dovoljne količine kalcijuma putem ishrane u poređenju sa muškarcima. Mnoge žene imaju nizak nivo kalcijuma, a da toga nisu ni svesne.


    Lečenje i prevencija


    Najsigurniji i najlakši način za lečenje ili prevenciju nedostatka kalcijuma je dodavanje više kalcijuma u ishranu.


    Namirnice bogate kalcijumom uključuju:

    mlečne proizvode, kao što su mleko, sir i jogurt
    pasulj
    smokve
    brokoli
    tofu
    sojino mleko
    spanać
    žitarice obogaćene kalcijumom
    orašaste plodove i semenke, uključujući bademe i susam

    Pre uzimanja suplemenata kalcijuma, obavezno se posavetujte sa lekarom. Unos previše kalcijuma, stanje poznato kao hiperkalcemija, može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti, bubrežnih kamenaca i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema.


    U slučajevima ozbiljnog nedostatka ili kada suplementi i promene u ishrani ne daju dovoljne rezultate, lekar može propisati injekcije kalcijuma.

  • Pročitajte i...
    Glavobolja Sindrom eksplodirajuće glave: Šest znakova na koje treba obratiti pažnju!

    Istraživanja pokazuju da je jedna od tri osobe u svetu doživela "sindrom eksplodirajuće glave" (exploding head syndrome/ESH), poremećaj spavanja poznat kao parasomnija.

    Devet namirnica koje pomažu u borbi protiv umora Devet namirnica koje pomažu u borbi protiv umora

    Unošenje manjih porcija i biranje minimalno prerađene hrane i integralnih namirnica može pomoći u smanjenju osećaja umora. Naše telo funkcioniše zahvaljujući onome što unosimo, pa je najbolji način da iz hrane dobijemo dovoljno energije da biramo kvalitetne namirnice. Neke navike u ishrani mogu dodatno doprineti umoru. Na primer, nakon obilnog obroka možete se osećati tromo jer telo troši energiju na varenje umesto na druge funkcije. Zato je preporuka da tokom dana jedete više manjih obroka i da se prošetate nakon jela kako biste ubrzali varenje i izbegli osećaj težine.

    Prirodni saveznici u borbi protiv alergija! Prirodni saveznici u borbi protiv alergija!

    Stiglo nam je proleće, a sa njim i sezonske alergije koje mnogima zadaju muke. Njihovo lečenje često nije jednostavno – najčešće se poseže za lekovima bez recepta. Ipak, prirodni antihistaminici mogu biti sjajna podrška u ublažavanju simptoma. Među njima se izdvajaju maslačak, vitamin C i kvercetin.

    Kako brzo, bezbedno i na prirodan način sniziti krvni pritisak? Kako brzo, bezbedno i na prirodan način sniziti krvni pritisak?

    Visok krvni pritisak, poznat i kao hipertenzija, nastaje kada je potrebna prevelika sila da bi krv prošla kroz arterije, što dodatno opterećuje srce. Više od 1,2 milijarde odraslih širom sveta ima visok pritisak, a gotovo polovina njih i ne zna za to.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: