-
Poslednjih 5 pesama
- Bajaga - Plavi safir
- Nina Badrić - Takvi kao ti
- Merlin - Kad zamirišu jorgovani
- Piloti - Neverna si
- Arsen i Ivana - Pamtim samo sretne dane
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoNajsočnija lenja pita!
Pripremite čuvenu lenju pitu i uživajte u sjajnom jesenjem desertu koji se savršeno uklapa uz šolju toplog čaja.
Brzi pasulj sa bukovačama!Ova kombinacija ukusa je jako interesantna, a oni koji su probali ovo jelo tvrde da ih je zaista iznenadilo i oduševilo.
-
ZdravljePrirodni antihistaminici za pomoć kod alergija
Sezonske alergije je često teško lečiti. Uobičajeni tretmani obično uključuju lekove bez recepta, ali prirodni antihistaminici takođe mogu da budu odlična opcija. Primeri uključuju maslac, vitamin C i kvercetin.
Kako da zaspimo nakon iznenadnog buđenja usred noći?Mnogima se dešava da se probude usred noći iz različitih razloga i potom ne mogu ponovo da zaspe, što može izuzetno da utiče na raspoloženje i zdravlje. Donosimo vam savete koji mogu da vam pomognu da ponovo lako utonete u san.
-
PutovanjaPosetite ove jeseni Prag!
Glavni grad Češke s ponosom nosi titulu jednog od najlepših evropskih gradova, a za to su zaslužni prelepa arhitektura i bajkovita atmosfera koja posebno dolazi do izražaja s prvim jesenjim danima.
Zašto je Pariz zimi uvek dobra ideja?Pariz nikada ne gubi svoju romantičnu privlačnost, a zima u gradu donosi posebnu čar. Ulice osvetljene svetlucavim lampicama, kafići s crvenim grejačima i raskošno dekorisane prodavnice su samo neki od razloga za posetu tokom zime. Iako hladno, tmurno vreme (Francuzi imaju izraz za to: grisâtre) može postati monotono, često stvara savršenu zimski atmosferu za kraći boravak.
-
PreporučujemoOdržavajte optimalnu temperaturu u kupatilu ako želite da izbegnete pojavu vlage!
Kako biste izbegli pojavu vlage i buđi u kupatilu, potrebno je da održavate odgovarajuću temperaturu. Kako su temperature već počele da padaju pravo je vreme da krenete u akciju jer vlaga vrlo brzo može da se pojavi.
Lak za kosu može da nam pomogne da uklonimo određene fleke!Ako ste primetili tragove hemijske olovke ili mastila na drvenim površinama u vašem domu, ne brinite – postoji jednostavno rešenje koje verovatno već imate pri ruci. Lak za kosu može da bude izuzetno efikasan u uklanjanju ovakvih mrlja, a sam proces čišćenja je brz i jednostavan.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.19 117.01 117.83 CHF 123.79 124.66 125.54 USD 105.78 106.53 107.27
-
Rubini iz laboratorije: Metoda uzgoja bez narušavanja prirode?
Engleska naučnica osmislila je hemijski proces koji bi mogao da bude prva metoda za uzgoj rubina koja replicira njegov prirodni nastanak. Prema prvim analizama, stvoreni dragulji se ne smatraju veštačkim.
30-09-2024 | 13:15 | Autor/Izvor: Naxi media, BBC
Foto: Bigstock, kopitinphoto
Sofi Buns, predavač i istraživač dizajna nakita na Univerzitetu Zapadne Engleske (UWE) u Bristolu, razvila je hemijsku tehniku za rast dragog kamenja. Ova metoda omogućava umnožavanje sitnih fragmenata pravog rubina, bez potrebe za promenom okruženja u kojem se nalazi dragi kamen, čak i ako je deo nakita poput narukvice, prstena ili ogrlice.
Univerzitet veruje da je ovo prvi uspešan „in situ“ proces na rubinu.
Za pokretanje ovog procesa, Sofi Buns je prikupila „seme“, što znači da je koristila male fragmente preostale nakon obrade rubina. Postavila je fragment rubina u platinasti okvir, sličan onom koji bi bio na prstenu, i upotrebila hemijski agens pod nazivom fluks. Ovaj agens je smanjio temperaturu, što je omogućilo formiranje i rast rubina.
Za razliku od potpuno laboratorijski uzgojenih dragulja, koji zahtevaju puno energije, ili onih koji se vade rudarenjem, ovi dragulji rastu iz komada otpadnog materijala u peći i potrebno im je samo nekoliko dana i „pet sati energije“ za rast.
„Eksperimentišem sa vremenom rasta u peći, koje varira između pet i 50 sati. Dužim procesom dobijaju se veći i čistiji kristali“, objasnila je Buns, dodajući da radi na skraćivanju ovog procesa kako bi ga učinila održivijim.
Njena metoda preispituje ideju da je drago kamenje stvoreno od strane čoveka nužno sintetičko. „Nepredvidljivost rasta karakteristična je za prirodne procese, što kao proizvođača nakita izuzetno fascinira“, istakla je Bunsova.
Rebeka Enderbi, dizajnerka nakita iz Bristola koja je pisala o laboratorijski uzgojenim dijamantima, ističe da se percepcija njihove vrednosti menja: „Dragulji uzgojeni u laboratoriji nisu veštački. Proces replicira ono što se u prirodi stvara hiljadama godina, pružajući pristupačniju alternativu iskopanim dragim kamenjem.“
Enderbijeva je dodala da laboratorijski uzgojeni dragulji imaju potencijal da budu ekološki prihvatljiviji, ali upozorava da proces zahteva puno energije, te bi bilo poželjno da se razvije način za njihovu proizvodnju uz korišćenje zelene energije.
Projekat uzgoja rubina, deo doktorskog rada Sofi Buns, dobio je sredstva za drugu fazu istraživanja. Univerzitet u Bristolu će se takođe uključiti u istraživanje, s planom da se proces proširi na uzgoj drugih vrsta dragog kamenja. -
Pročitajte i...Kako naš mozak deli dan na različita „poglavlja“?
U trenutku kada uđemo u novo okruženje – bilo da je reč o ulasku u restoran, prisustvovanju nekom događaju ili sedenju ispred televizora – mozak zapravo započinje novo „poglavlje“ u danu.
Da li voda može da vam pomogne da izbegnete mamurluk? Evo šta kaže nauka!Da li će vam voda pomoći da izbegnete mamurluk? Nauka kaže – verovatno ne. Od svih saveta za sprečavanje mamurluka, ispijanje vode kako bi se sprečila dehidracija deluje najlogičnije. Međutim, nova studija nije pronašla dokaze koji bi podržali tvrdnju da ispijanje velike količine vode nakon noći provedenih u alkoholu ublažava bolove sledećeg dana.
Kako izgleda ručak na Antarktiku, na -64 stepena Celzijusa?Antarktik (grč. antarktikos, engl. Antarctica, suprotno od Arktika) je kontinent na kojem se nalazi Zemljin Južni pol. Peti kontinent po veličini i ujedno najhladnije mesto na Zemlji i gotovo uvek je prekriveno ledom.
Sedam fraza koje mogu da ukažu da osoba ima nisku emocionalnu inteligencijuKortni S. Voren, doktorka psihologije sa Harvarda, objasnila je da emocionalna inteligencija može da se razvija tokom celog života i da je to ključ za profesionalni i lični uspeh. Ljudi sa visokom emocionalnom inteligencijom sposobni su da kontrolišu i razumeju sopstvene emocije, istovremeno oni izraženo razumeju neverbalnu komunikaciju.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: