Slušate: Vikend uz Naxi

Pesma: Vlado Georgiev - Nisam ljubomoran

Vikend uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Vlado Georgiev - Nisam ljubomoran
    2. Nina Badrić - Dani I Godine
    3. Zabranjeno Pušenje - Balada O Pisonji I Zugi
    4. Zana - Vlak
    5. Film - Zamisli život u ritmu muzike za ples
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 25. april - 1 - Dodir noći
    2. 25. april - 2 - Dodir noći
    3. 25. april - 3 - Dodir noći
    4. Jurica Pađen - Četvrtak - Mojih 50
    5. 24. april - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Tart sa čokoladom i malinama Tart sa čokoladom i malinama

    Sočan, mekan i osvežavajući tart sa malinama savršeno će se uklopiti uz popodnevnu limunadu i kafu. Imajte na umu da recept ne iziskuje da budete profesionalac, a neće vam ni oduzeti mnogo vremena.

    Testenina sa tikvicama i slaninom Testenina sa tikvicama i slaninom

    Ako nemate danas ideju za pripremu ručka, nemate previše vremena i sve vam je dosadilo, probajte ovaj jednostavni recept koji će vas oduševiti.

  • Zdravlje
    Sve prednosti vitamina C Sve prednosti vitamina C

    Većina nas već razume koliko je vitamin C važan za naš imuni sistem. Vašem telu je potrebno dovoljno vitamina C dnevno da podrži svoje delovanje kao moćnog antioksidansa, pojačivača enzima, pojačivača apsorpcije gvožđa i još mnogo toga.

    Sok koji može da vam pomogne u snižavanju krvnog pritiska Sok koji može da vam pomogne u snižavanju krvnog pritiska

    Verovatno nikada ne biste pomislili da sok može da vam pomogne u snižavanju povišenog pritiska, ali sada možete da razmotrite ovu opciju.

  • Putovanja
    Produženi vikend: Četiri mesta koja bi trebalo da posetite u Srbiji Produženi vikend: Četiri mesta koja bi trebalo da posetite u Srbiji

    U potrazi za avanturom često biramo destinacije van naše zemlje, dok mnoga mesta koja su nam blizu ostaju nedovoljno istražena... Savršen odmor moguće je organizovati samo ako se malo udaljite od grada ili posetite deo države u koji nikad niste kročili.

    Pet najboljih evropskih nacionalnih parkova: Da li vam se dopada ovaj izbor? Pet najboljih evropskih nacionalnih parkova: Da li vam se dopada ovaj izbor?

    Travel novinarka britanskog medija The Guardian Rejčel Dikson izdvojila je pet najboljih evropskih nacionalnih parkova, a vi svakako proverite da li vam se njen izbor dopada.

  • Preporučujemo
    Uklonite fleke sa kuhinjskih krpa uz pomoć ovog recepta Uklonite fleke sa kuhinjskih krpa uz pomoć ovog recepta

    Kuhinjske krpe najčešće i nakon pranja u mašini za veš na najvišoj temperaturi ostaju sa flekama i zato vam je neophodan trik uz pomoć kojeg ćete uvek uspeti da se izborite sa dosadnim mrljama.

    Napravite lopticu od folije i ubacite je u mašinu za pranje sudova Napravite lopticu od folije i ubacite je u mašinu za pranje sudova

    Otkrili smo genijalan trik koji se deli društvenim mrežama, a verovatno vam nikada ne bi pao na pamet.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.33 117.15 117.97
    CHF 118.79 119.63 120.47
    USD 108.49 109.25 110.02
  • Povezani članci
  • Predivne životinje na ivici opstanka: Evo šta bi sve trebalo da znate o crvenim pandama

    Ova ljupka stvorenja na prvi pogled asociraju na kombinaciju lisice, mladunčeta psa i medveda, a njihov izgled je jedinstven i šarmantan.




    11-03-2024 | 11:31 | Autor/Izvor: Naxi media, National geographic

    Foto: Bigstock, michpilch


    Iako njihovo ime ukazuje na vezu sa džinovskom pandom, sa ovim rođacima ne dele puno puno zajedničkih odlika.


    Crvena panda je sisar iz reda zveri i jedini predstavnik porodice Ailuridae koji danas živi na Zemlji. Postoje dve podvrste crvene pande (Ailurus fulgens) koje žive u različitim oblastima i neznatno se razlikuju po svojim fizičkim karakteristikama – zapadna ili himalajska crvena panda (Ailurus fulgens fulgens) i kineska crvena panda (Ailurus fulgens styani) koja naseljava istočne i severoistočne delove Nepala.

    Crvena panda, svojim karakteristikama, izazvala je znatne poteškoće u procesu klasifikacije za naučnike. Njihova glava podseća na oblik glave rakuna, dok im je rep posebno prepoznatljiv po prstenastim šarama. Zbog ovih osobina, prvobitno su bile klasifikovane u porodicu rakuna (Procyonidae). Međutim, dalja istraživanja otkrila su sličnosti njihovog DNK sa medvedima, što je rezultiralo njihovim "premeštanjem" u porodicu Ursidae. Ova promena u klasifikaciji ilustruje dinamičnost i evoluciju razumevanja ove intrigantne vrste.

    Najnovije genetske studije su ipak utvrdile da crvene pande čine potpuno zasebnu porodicu Ailuridaei da nemaju živih bliskih rođaka u okviru porodice. Njihovi najbliži preci i rođaci su živeli pre tri do četiri miliona godina, navodiWorld Atlas.


    Ova ugrožena vrsta naseljava šumska područja umerene klime na planinama centralne Kine, severnog Mjanmara, i Nepala. Mogu se videti i u nekim delovima Indije, Butana i na Tibetu.

    Crvene pande su vrsta koja pretežno nastanjuje drveće, provodeći otprilike 90% svog vremena u tom okruženju. Njihove fizičke karakteristike nisu prilagođene životu na zemlji, ali su pravi majstori akrobatike na drveću. Posebno se ističu izuzetno fleksibilnim skočnim zglobovima, dok su tibija i fibula povezane na specifičan način, omogućavajući im rotaciju oko svoje ose i olakšavajući im spuštanje sa drveća s glavom okrenutom prema dole. Osim toga, crvene pande poseduju "lažni palac", sličan onom kod džinovskih pandi, koji je proširenje ručnog zgloba i prilagođen za penjanje po granama drveća.

    Kao i kod većine drugih životinja, fizički izgled crvenih pandi igra ključnu ulogu u procesu kamuflaže i opstanka. Njihovo prepoznatljivo crvenkasto-bakarno krzno savršeno se stapa s okolinom, posebno sa četinarima prekrivenim crveno-braon mahovinama i belim lišajevima.


    Ove ljupke pande karakteriše velika, okrugla glava, kratka njuška i zašiljene uši. Na licu imaju prepoznatljiv "trag suze", koji se proteže od očiju do uglova usana. Raskošan rep, prekriven gustim krznom, služi im za održavanje ravnoteže, a često ga koriste i kao omot oko tela kako bi se ugrejale. Ovi anatomski detalji doprinose njihovoj sposobnosti da se prirodno uklope u okolinu, pružajući im prednost u borbi za opstanak.

    Himalajska crvena panda uglavnom ima nešto svetlije lice, dok su kineske crvene pande crvenije i imaju izraženije prstenaste šare na repu.


    Crvene pande su neuporedivo manje od džinovskih pandi – po svojoj veličini su slične običnim kućnim mačkama. Teže između 5,4 i 9 kilograma, a dužina tela sa glavom može biti i do 65 centimetara, dok rep varira između 25 i 50 centimetara.


    Najznačajnija sličnost crvenih pandi s džinovskim pandama odnosi se na njihovu ishranu. Ove pande se pretežno hrane bambusom, koji čini između 85 i 95 procenata njihove ishrane. Osim bambusa, u njihovoj ishrani se mogu naći i korenje, opalo voće, a ponekad i insekti, jaja, ptice i drugi manji sisavci. Iako crvene pande nisu isključivo noćne životinje, najaktivnije su tokom sumraka i svitanja. Tokom dana obično spavaju, a njihova aktivnost se povećava u hladnijem delu dana. Ova prilagodljivost u ritmu aktivnosti omogućava im da efikasno zadovolje svoje prehrambene potrebe u skladu s promenljivim uslovima okoline.

    Crvene pande su sisari sa placentom i njihovi mladunci se rađaju potpuno prekriveni krznom. Period gestacije traje između 114 i 145 dana, a mladi dolaze na svet u proleće i leto. Crvena panda može okotiti najviše četiri mladunca, ali najčešće se rađaju blizanci. Mladunci ostaju uz majku oko godinu dana.


    Životni vek crvenih pandi u divljini iznosi između osam i deset godina, dok u zoološkim vrtovima i rezervatima mogu živeti i 15 godina.
    Nažalost, crvene pande su ugrožena vrsta čija populacija rapidno opada i nalaze se na IUCN Crvenoj listi ugroženih vrsta. Prema podacima WWF-a, ostalo ih je manje od 10.000 na svetu. Njihovi prirodni neprijatelji su predatori poput snežnog leoparda, oblačastog leoparda, kuna i šakala.

    Glavni razlog nepovoljnog položaja crvenih pandi u prirodi proizlazi iz ljudskog faktora. Aktivnosti čoveka, uključujući degradaciju prirode i klimatske promene, imaju ozbiljan uticaj na njihovo prirodno okruženje, što dovodi do gubitka staništa crvenih pandi. Ova vrsta često postaje žrtva ilegalnog lova i nelegalne trgovine. Njihovo raskošno krzno često je predmet izrade šubara i odeće, a često su i meta trgovaca koji ih žele kao kućne ljubimce. Ova kombinacija pretnji iz ljudskog delovanja značajno ugrožava opstanak crvenih pandi u divljini.

     

  • Pročitajte i...
    Mama i beba Zanimljiva istarživanja: Deset stvari koje nasleđujemo od majke

    Iako se većina naslednih gena prenosi od oba roditelja, neke osobine su direktno povezane sa majkom, od određenih genetskih bolesti do boje kose i očiju. Istraživanja na ovu temu su ograničena, ali ipak postoji 10 fizičkih i ličnih osobina za koje se smatra da ste ih najverovatnije nasledili od svoje majke.

    Nauka Toplotni udari kao bizarni talasi "drugog zvuka" u superfluidima

    Šolja tople čokolade ostavljena da odstoji neko vreme u hladnoj prostoriji odmah će se ohladiti.

    Jezero Natron Prirodno čudo: Ulazi u kategoriju najlepših jezera na svetu, a ujedno je najopasnije!

    Jezero Natron nije uobičajeno lepo jezero. Ovo jezero, prkosi konvencionalnim očekivanjima, a smešteno je u Tanzaniji, u istočnoj Africi.

    Zevanje Da li znate zašto je zevanje zarazno i zbog čega se javlja?

    Zevanje se sastoji od nevoljnog širokog otvaranja usta i maksimalnog širenja vilice, praćenog dubokim udisajem i sporim izdisajem, objašnjava dr Rejan Sagir iz Velike Britanije i dodaje da ova svakodnevna pojava nauka još nije u potpunosti shvaćena.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: