-
Poslednjih 5 pesama
- Jelena Tomašević - Kosava
- Vlado Georgiev - Reci mi da znam
- Dino Dvornik - Ti si mi u mislima
- Nina Badrić - Dodiri od stakla
- EKV - Par godina za nas
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Fantastični lešnik mafini!
Ljubiteljima mafina posebno će se dopasti fantastična kombinacija lešnika i čokalade. Ako imate dovoljno vremena probajte da pripremite ovaj slatkiš već danas.
Engleska pita sa jabukama
Naša domaća pita sa jabukama je savršen desert, ali ako volite da eksperimentišete probajte i englesku, starinsku verziju.
-
Zdravlje
Tajna kvalitetnog sna možda se jednostavno krije u konzumaciji voća i povrća!
Kvalitetan san je ključan za zdravlje, a najnovija istraživanja pokazuju da bi jedan od najlakših načina da spavamo bolje mogao da se krije u tanjiru prepunom voća i povrća.
Evo šta se dešava u telu tokom šest sati nakon prve jutarnje kafe
Mozak je izuzetno složen sistem, koji se neprestano prilagođava. Što češće konzumirate kafu, u mozgu se stvara veći broj adenozinskih receptora, zbog čega vam s vremenom može biti potrebno više kofeina da biste ostali budni nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mlađim danima.
-
-
Putovanja
Jedan od najpopularnijih evropskih gradova za vikend putovanja uvodi zabranu alkohola
Od srede, 25. juna, Porto je počeo sa primenom zabrane prodaje alkohola za konzumaciju na javnim mestima u večernjim satima – evo šta to znači za noćni život u ovom portugalskom gradu.
Da li je ovo najbolji grad za stanovanje u 2025. godini?
Beč je ponovo dospeo u žižu međunarodne pažnje zahvaljujući izuzetnom kvalitetu života – ali ovog puta sa posebnim naglaskom na stanovanje. Prema najnovijem izdanju prestižnog magazina Monocle, austrijska prestonica proglašena je najboljim gradom na svetu za stanovanje u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Uštedite vreme: Pametni trikovi za uredan dom bez celodnevnog sređivanja
Da bi dom bio uredan, nije neophodno da svakog dana provedete sate u čišćenju. Dovoljno je da svako jutro odradite nekoliko jednostavnih koraka, i već time možete izbeći da vas po povratku s posla dočeka nered koji vam oduzima energiju.
Koliko je dovoljno? Proverite da li koristite previše deterdženta prilikom pranja u veš mašini
Ako vam se dešava da odeća nakon pranja u veš mašini deluje grubo, kruto ili neprijatno na dodir – iako je naizgled čista i mirišljava – možda niste ni svesni da koristite previše deterdženta. Prekomerna količina praška ili tečnog sredstva ne znači nužno bolje pranje, a često može imati suprotan efekat: vlakna postaju tvrđa, koža iritirana, a mašina se dodatno opterećuje. Vreme je da proverite – možda je manje zapravo više kada je deterdžent u pitanju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.34 117.16 117.98 CHF 124.58 125.46 126.33 USD 98.62 99.32 100.01
-
Predivne životinje na ivici opstanka: Evo šta bi sve trebalo da znate o crvenim pandama
Ova ljupka stvorenja na prvi pogled asociraju na kombinaciju lisice, mladunčeta psa i medveda, a njihov izgled je jedinstven i šarmantan.
11-03-2024 | 11:31 | Autor/Izvor: Naxi media, National geographic
Foto: Bigstock, michpilch
Iako njihovo ime ukazuje na vezu sa džinovskom pandom, sa ovim rođacima ne dele puno puno zajedničkih odlika.
Crvena panda je sisar iz reda zveri i jedini predstavnik porodice Ailuridae koji danas živi na Zemlji. Postoje dve podvrste crvene pande (Ailurus fulgens) koje žive u različitim oblastima i neznatno se razlikuju po svojim fizičkim karakteristikama – zapadna ili himalajska crvena panda (Ailurus fulgens fulgens) i kineska crvena panda (Ailurus fulgens styani) koja naseljava istočne i severoistočne delove Nepala.
Crvena panda, svojim karakteristikama, izazvala je znatne poteškoće u procesu klasifikacije za naučnike. Njihova glava podseća na oblik glave rakuna, dok im je rep posebno prepoznatljiv po prstenastim šarama. Zbog ovih osobina, prvobitno su bile klasifikovane u porodicu rakuna (Procyonidae). Međutim, dalja istraživanja otkrila su sličnosti njihovog DNK sa medvedima, što je rezultiralo njihovim "premeštanjem" u porodicu Ursidae. Ova promena u klasifikaciji ilustruje dinamičnost i evoluciju razumevanja ove intrigantne vrste.Najnovije genetske studije su ipak utvrdile da crvene pande čine potpuno zasebnu porodicu Ailuridaei da nemaju živih bliskih rođaka u okviru porodice. Njihovi najbliži preci i rođaci su živeli pre tri do četiri miliona godina, navodiWorld Atlas.
Ova ugrožena vrsta naseljava šumska područja umerene klime na planinama centralne Kine, severnog Mjanmara, i Nepala. Mogu se videti i u nekim delovima Indije, Butana i na Tibetu.
Crvene pande su vrsta koja pretežno nastanjuje drveće, provodeći otprilike 90% svog vremena u tom okruženju. Njihove fizičke karakteristike nisu prilagođene životu na zemlji, ali su pravi majstori akrobatike na drveću. Posebno se ističu izuzetno fleksibilnim skočnim zglobovima, dok su tibija i fibula povezane na specifičan način, omogućavajući im rotaciju oko svoje ose i olakšavajući im spuštanje sa drveća s glavom okrenutom prema dole. Osim toga, crvene pande poseduju "lažni palac", sličan onom kod džinovskih pandi, koji je proširenje ručnog zgloba i prilagođen za penjanje po granama drveća.Kao i kod većine drugih životinja, fizički izgled crvenih pandi igra ključnu ulogu u procesu kamuflaže i opstanka. Njihovo prepoznatljivo crvenkasto-bakarno krzno savršeno se stapa s okolinom, posebno sa četinarima prekrivenim crveno-braon mahovinama i belim lišajevima.
Ove ljupke pande karakteriše velika, okrugla glava, kratka njuška i zašiljene uši. Na licu imaju prepoznatljiv "trag suze", koji se proteže od očiju do uglova usana. Raskošan rep, prekriven gustim krznom, služi im za održavanje ravnoteže, a često ga koriste i kao omot oko tela kako bi se ugrejale. Ovi anatomski detalji doprinose njihovoj sposobnosti da se prirodno uklope u okolinu, pružajući im prednost u borbi za opstanak.Himalajska crvena panda uglavnom ima nešto svetlije lice, dok su kineske crvene pande crvenije i imaju izraženije prstenaste šare na repu.
Crvene pande su neuporedivo manje od džinovskih pandi – po svojoj veličini su slične običnim kućnim mačkama. Teže između 5,4 i 9 kilograma, a dužina tela sa glavom može biti i do 65 centimetara, dok rep varira između 25 i 50 centimetara.
Najznačajnija sličnost crvenih pandi s džinovskim pandama odnosi se na njihovu ishranu. Ove pande se pretežno hrane bambusom, koji čini između 85 i 95 procenata njihove ishrane. Osim bambusa, u njihovoj ishrani se mogu naći i korenje, opalo voće, a ponekad i insekti, jaja, ptice i drugi manji sisavci. Iako crvene pande nisu isključivo noćne životinje, najaktivnije su tokom sumraka i svitanja. Tokom dana obično spavaju, a njihova aktivnost se povećava u hladnijem delu dana. Ova prilagodljivost u ritmu aktivnosti omogućava im da efikasno zadovolje svoje prehrambene potrebe u skladu s promenljivim uslovima okoline.Crvene pande su sisari sa placentom i njihovi mladunci se rađaju potpuno prekriveni krznom. Period gestacije traje između 114 i 145 dana, a mladi dolaze na svet u proleće i leto. Crvena panda može okotiti najviše četiri mladunca, ali najčešće se rađaju blizanci. Mladunci ostaju uz majku oko godinu dana.
Životni vek crvenih pandi u divljini iznosi između osam i deset godina, dok u zoološkim vrtovima i rezervatima mogu živeti i 15 godina.
Nažalost, crvene pande su ugrožena vrsta čija populacija rapidno opada i nalaze se na IUCN Crvenoj listi ugroženih vrsta. Prema podacima WWF-a, ostalo ih je manje od 10.000 na svetu. Njihovi prirodni neprijatelji su predatori poput snežnog leoparda, oblačastog leoparda, kuna i šakala.
Glavni razlog nepovoljnog položaja crvenih pandi u prirodi proizlazi iz ljudskog faktora. Aktivnosti čoveka, uključujući degradaciju prirode i klimatske promene, imaju ozbiljan uticaj na njihovo prirodno okruženje, što dovodi do gubitka staništa crvenih pandi. Ova vrsta često postaje žrtva ilegalnog lova i nelegalne trgovine. Njihovo raskošno krzno često je predmet izrade šubara i odeće, a često su i meta trgovaca koji ih žele kao kućne ljubimce. Ova kombinacija pretnji iz ljudskog delovanja značajno ugrožava opstanak crvenih pandi u divljini. -
Pročitajte i...
Deset mitova o ajkulama - i šta je zapravo istina
Ajkule su među najfascinantnijim i najpogrešnije shvaćenim stvorenjima na planeti. Decenijama ih mediji predstavljaju kao krvoločne predatore, a snimci njihovih "napada" gotovo uvek garantuju pažnju publike. Ipak, vreme je da se razdvoje činjenice od fikcije. Na osnovu više od 60 godina iskustva u posmatranju i snimanju morskog sveta, evo deset najčešćih mitova o ajkulama i odgovora na pitanje koliko u njima ima istine.
11 reči koje koristimo svakodnevno, a nekada su bile brendovi!
Zamislite uspeh toliko velik da je ime vašeg proizvoda postalo sinonim za celu kategoriju. Ova pojava, iako pokazatelj vrhunske prepoznatljivosti brenda, dolazi sa svojim dobrim i lošim stranama, a mnogi poznati brendovi su se suočili s ovim izazovom.
Naučnici otkrili novu krvnu grupu - najređu na svetu
Francuskinja sa karipskog ostrva Gvadelupe jedina je poznata osoba na svetu koja nosi novu krvnu grupu, nazvanu "Gwada negativ", saopštila je Francuska agencija za transfuziju krvi (EFS).
Poštansko sanduče odlazi u istoriju: Danska ukida državnu poštu posle četiri veka
U Danskoj, jednoj od najdigitalizovanijih zemalja sveta, poštansko sanduče uskoro će postati stvar prošlosti. Nakon više od 400 godina, danska državna poštanska služba PostNord prestaje sa dostavom pisama, a poštansko sanduče – nekada simbol tradicije, romantike i svakodnevne komunikacije – počinje da nestaje iz gradova i sela.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: